•  

Wszyscy domykają rok, ja też, więc postanowiłem nasmarować coś dla osób które w 2019 będą poszukiwać swojej pierwszej pracy w programowaniu. Pomogłem paru mirkom z wykopu odnośnie CV, trochę rekrutacji w tym roku przeprowadziłem i wyciągnąłem wnioski oraz wydaje mi się, że będę mógł wam przedstawić jak wyglądał 2018 i jak będzie wyglądał 2019 jeżeli chodzi o entry lvl. O midach/seniorach nie będę nic pisał, bo jak ktoś pracuje to wie, że za wiele się nie zmienia. Wbrew dzisiejszym wpisom, pensje nie spadają, AI nie czyha jeszcze za rokiem i 42 000 ludzi zaczynających studia IT 2018/2019 wcale nie ma zamiaru zabrać wam pracy. Nie musicie wyjeżdżać do Norwegii montować rusztowania. pdk

Zaskoczeniem nie będzie jeżeli powiem, że najpopularniejszą technologią w tym roku był JavaScript, na drugim miejscu Java, na trzecim .NET. Ta ostatnia w tym roku odnotowała największy wzrost, za nią jest Android a podium zamyka Scala. Największa ilość aplikacji była kierowana na stanowisko:
    - Java developer - 50% wzrost chętnych
    - JavaScript developer - 37% wzrost chętnych
    - Android developer - tutaj wzrost o ponad 100%

Najpopularniejsze specjalności wybierane przed początkującego to:
    - frontend
    - testowanie
    - backend

^z nofluffjobs

Teraz od siebie. Większość raportów pokazuje, że wzrost pensji odnotowały wszystkie poziomy stanowisk, czyli junior, mid oraz senior. Największy wzrost wśród stanowisk juniorskich, czyli ~ rok doświadczenia. Jednak, w 2019 radzę przygotować się na zmniejszoną ilość ofert pracy dla początkujących na różnych popularnych stronach z pracą IT. Powód jest jeden: duża liczba chętnych. Firmy nie są w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą aplikujących i trzeba zmienić strategie poszukiwania pracy. Przede wszystkim polecam uczelniane targi pracy oraz meetupy. Te ostatnie polecam wyjątkowo, bo podczas niektórych warszawskich spotkań udało nam się znaleźć kilku początkujących programistów.

Po rozmowie z moimi znajomymi z różnych firm, z różnych miast stwierdziliśmy, że najwięcej CV w tym roku spływało od studentów różnych technicznych kierunków(nie IT), na drugim miejscu znaleźli się absolwenci bootcampów, a na trzecim samoucy. Wbrew pozorom ludzi po stricte informatyce w tym roku wielu nie miałem na rozmowach. Zwykle to byli studenci automatyki, matematyki oraz mechaniki i budowy maszyn.

Jeżeli chodzi o pensje entry lvl front-end developera, bo w tym kierunku rekrutowałem najwięcej, nowy pracownik może liczyć na 2000-2500zł netto na start w Warszawie, po okresie próbnym ta kwota wzrasta do 2600-3500zł netto. Może to wydać się nieprawdopodobne, ale tak, juniorzy w stolicy tyle dostają i nie marudzą. Sprawa wygląda lepiej w .NET bo tutaj 3500-4000zł netto na start jest bardziej realne.

Najwięcej aplikujących mieliśmy na stanowiska:
    - frontend developer - 110 osób (średnia przy wystawionym ogłoszeniu na znanym portalu z pracą IT)
    - java developer - średnio 120 osób
    - testowanie oprogramowania - średnio 170 osób

Zrobionego zadania rekrutacyjnego nie wysyła około 40% aplikujących a 1 na 10 osób nie stawia się na rozmowie kwalifikacyjnej bez uprzedniego poinformowania.

Chętnych na stanowiska frontend/javascript developer w 2019 będzie jeszcze więcej, a najpopularniejszym kierunkiem tak jak 2017 oraz 2018 będzie React developer. Zwiększy się ilość absolwentów bootcampów. Rynek szkoleniowy korzysta z Brexitu i namawia do przebranżowienia polaków znajdujących się na wyspach.

#programowanie #naukaprogramowania #pracait

+: svenHan, c....k +23 innych