•  

Niepojęta skuteczność matematyki w naukach przyrodniczych, Eugene Wigner

Stosowność języka matematyki do formułowania praw fizyki jest cudownym darem, którego ani nie rozumiemy, ani nań nie zasługujemy. Powinniśmy być za niego wdzięczni i mieć nadzieję, że pozostanie on w mocy w przyszłych badaniach, oraz że rozszerzy się on, lepiej lub gorzej, dla naszej przyjemności a może też dla naszego zmieszania, na szerokie gałęzie wiedzy.

Znakomity artykuł z przełomu lat 50. i 60., oddający uczucia i pobudki dużej części fizyków teoretyków. Mnie też zawsze fakt, że cokolwiek można policzyć i to jako ogólne prawo, raz na zawsze, nie jednorazowo, ciągnął do fizyki bardziej niż jakiekolwiek doświadczenie. Doświadczenia to cienie, opis matematyczny to idee.

pokaż spoiler Łudzę się, że uda się sprowokować tu jakąś sensowną dyskusję na ten temat.

#fizyka #matematyka #filozofia #nauka

•  

@Clermont: tak jest! zawsze zdumiewało mnie jak liczby, na których wykonano operacje wymyślone przez ludzi prowadzą do wyników, które odpowiadają temu, co daje nam natura, za którą stoi szereg skomplikowanych praw. Oczywiście zawsze są jakieś niepewności pomiaru i uproszczenia, ale to nic (。◕‿‿◕。)

+: Fake_R
    •  

@Clermont: i tu nasuwa się pytanie: czy matematykę tworzymy czy ją odkrywamy?

•  

@JurgenKaczowka: Nie, przeczytam w wolnej chwili.
      @boiledturtle: @Ilmarinen: Moim zdaniem częściowo tworzymy, częściowo odkrywamy. Trudno wobec takiej skuteczności uwierzyć w to, że to tylko wytwór umysłu. Ale może być też tak, że jeden element rzeczywistości ma wiele możliwych opisów matematycznych, a my trafiamy na któryś, błędnie przekonani, że to niesamowity cud, albo że struktura rzeczywistości zawiera jakieś inherentne i nienaruszalne jądro, a my dobudowujemy sobie nasze matematyczne "wynalazki", które dają opis zgodny z obserwacjami, i takich efektywnych opisów jest nieskończenie wiele. Pewnie trzeba by się wznieść poziom wyżej i rozstrzygać to przy pomocy języka à la teoria kategorii.

•  

"By było to możliwe, prawa przyrody muszą być wcześniej sformułowane w języku matematyki, by być obiektem dla użytku matematyki stosowanej."

@Clermont: A może to ludzki umysł złudnie doszedł do takiego wrażenia (nie da się ukryć, że przez potwierdzalność użycia języka matematyki do opisu przyrody), iż przyroda musi być sformułowana w języku matematyki? Może jest inny język, nie do wyobrażenia dla ludzi poprzez nasze widzenie świata, który umożliwia dojście do tego samego albo nawet głębszego rozumowania?

"Trudno jest uniknąć wrażenia, że stajemy tu wobec cudu, zupełnie porównywalnego w swej uderzającej naturze z cudem polegającym na tym, że ludzki umysł może wiązać razem tysiące argumentów bez wpadania w sprzeczności, lub z dwoma cudami: istnieniem praw przyrody i zdolnością umysłu ludzkiego do przepowiadania ich."

Czy jednak ludzki umysł nie stanie w końcu przed problemem, nazwałbym to, "granicy postrzegalności" tj. czy istnieje jakaś granica dla rozumienia ludzkiego, której się nie da przeskoczyć? Czy może ta granica jest nieskończona? A jeślibyłaby nieskończona to równie dobrze czemu nie jesteśmy nieśmiertelni? Trochę odpływam już za bardzo w strone filozofii ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jednakże chodzi mi o to, że fizyka nie lubi nieskończoności, choć póki co nie wyklucza. A skoro nie lubi to w mojej opinii może zaistnieć moment graniczny również dla umysłu ludzkiego, który jest swego rodzju "układem fizycznym".( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wydaje mi się, że niektóre teorie fizyczne - w szególności tzw. teorie wszystkiego - używają coraz trudniejszego aparatu matematycznego, który wydaje się, że jest składny i poprawny matematycznie, a nie opisuje (może kiedyś będzie) jednak praw przyrody? Albo tworzone są pewne składniki fizyczno-matematyczne tłumaczące pewne zjawiska fizyczne - np. długość Plancka, w której dzieją się wręcz niewyobrażalne rzeczy wg. teorii PGK?

Czasem odnoszę takie wrażenie, że matematyka jest pięknym opisem i skutecznym opisem przyrody, aczkolwiek w mojej opinii to fizyka tworzy matematykę, a nie na odwrót. To, że matematyka jest niezbędna przy opisie przyrody to fakt niezaprzeczalny lecz czy gdyby nie zwykła intuicja ludzka, choćby w przypadku Faradaya lub Einsteina, to czy mielibyśmy pewne idee fizyczne?

"Doświadczenia to cienie, opis matematyczny to idee."

Zmieniłbym to na: Doświadczenia to cienie, opis matematyczny to odbicie, a ideami są prawa przyrody.

W moim przekonaniu matematyka bez fizyki nie istnieje. Natomiast fizyka bez matematyki jak najbardziej lecz bez matematyki nie da się jej opisać.

Trochę mogłem przesadzić gdzieniegdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Mirabelki i Mirki. Taka krótka historia:
    Mój najstarszy syn aktualnie ma 8,5 wiosen. ~2,5 lata temu, bez namów, naśladując swoją mamę a mojego różowego, postanowił zapuścić włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii. My, dziadki, znajomi kibicujemy mu całym sercem. Niestety, dzieci w szkole (i nie tylko) dość mocno mu dokuczają, wyśmiewają, przezywają, śmieją się, że jest dziewczyną. Serce się kraje, bo jest bardzo uczuciowym chłopcem. Zęby zaciska, i nie daje po sobie poznać, ale widzimy, że czasem wraca smutnieszy ze szkoły i musimy z niego wyciągać co się stało, żeby mu powiedzieć, że może do nas przyjść i porozmawiać, i żeby wiedział że go wspieramy. Przed chwilą dzwoniła jego wychowawczyni i pytała, czy rozmawialiśmy o incydencie na stołówce. Oczywiście nic nie powiedział po powrocie ze szkoły i teraz też mówił, że się nic nie stało, ale w końcu się dowiedzieliśmy, że grupa chłopców mu zaczęła dokuczać i się znowu popłakał.
    Dla nas jest mistrzem, bo mimo wielu przykrości jakie go spotkały, zaciska zęby i chce jeszcze pozapuszczać włosy, żeby jakaś dziewczynka mogła się w przyszłości cieszyć, bo włosy ma naprawdę extra. Dba o nie, myje, wyczesuje...

Prośbę mam do Was Wykopki - dajcie kilka plusików, żeby wiedział, że jest większa liczba ludzi, którzy mu kibicują.

Nie chcesz dać plusa - nie minusuj proszę.

#wygryw #wlosy #dzieci #wykop
    może też ze względu na włosy #rozowepaski

A tak teraz wygląda:
    pokaż całość

odpowiedzi (307)

• odpowiedzi (5)

Ku*wa wysłał to xD
    #studbaza

odpowiedzi (43)

Advertisement