Wpis z mikrobloga

jak to gówno odchudzić? #windows10

wczoraj mi wyskoczył komunikat że na dysku systemowym kończy się miejsce... dysk ma 231GB, wolne zostało ok. 20GB...
na tym dysku jest TYLKO: Winshit 10, 2 wersje Visual Studio, Android Studio, libre office, 4 przeglądarki i drobnica typu skype , notepad++, discord, steam itd itp.
zanim ktoś się przyczepi - wszystkie gry instaluję na innych dyskach, na systemowy trafia jedynie drobnica z tych gier czyli save, settigs itd. (no ze 3 gry na krzyż)

po krótkim sprawdzeniu sam katalog USERS zajmuje prawie 80GB (!!!!!!!) z czego moje dane to user\documents w ilości 6GB... reszta to jakieś gówno w tym All Users to ok. 30GB, a w środku All Users\Packages Cache ok. 12GB, All Users\Microsoft ponad 16GB

katalog windows 34.5GB - ok...
hiberfil 10GB itd - jasne, rozumiem
ALE sam katalog Windows + gówno z Users to razem ok. 110GB!!!!!, Win10 mam od ponad 3 lat (od bety) i pierwsze lata się mieściłem na 128GB dysku... potem się przesiadłem na 256 żeby mieć luz i... i #!$%@?, już zaczyna brakować, WTF?
Jak to ogarnąć? Disk clean-up znajduje 600MB "niepotrzebnych" danych, no nieźle to prawie załatia sprawę...
  • 24
@adronix: te katalogi w sumie zajmują u mnie w sumie 0.5 GB, bo nigdy świadomie tam nigdy nic nie trzymałem, dlatego wspomniałem Documents, bo to jedyny katalog który zajmuje zauważalną ilość miejsca
@adronix: ale co mi to da? zniknie te wspomniane 6GB... kropla w morzu potrzeb, poza tym to są akurat dane których jestem świadomy

@handballer: oczyszczanie dysku znajduje 600MB, pisałem o tym

@trapist_e: temp w localu - 900MB, ale za to znalazłem 21 GB katalog Android ^^ w AppData, zaraz się okaże ze Android Studio zajmuje razem 100GB po 10 katalogach :)

@arysto2011: pliki starych aktualizacji wywalam regularnie
@handballer: @Salpinx:
na razie zacząłem odinstalowywać wszystko co się da, bo widzę że 10tka i appki na windowsie najzwyczajniej w świecie kłamią... przykładowo Nokia - miałem od niej kilka małych progsów, razem 700MB miejsca pokazywało systemowe Apps & features, ale tylko w AppData znalazłem katalog Nokia 1,7GB... jak odinstalowałem wszystko co miało razem zajmować 700MB miejsca, magicznie sie zwolniło prawie 3GB (SIC!)

win10 mówi to tylko 700MB, jest spoko, a
W PowerShell w trybie Administratora:

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

COMPACT.EXE /CompactOS:always

Można też we właściwościach dysku włączyć kompresję.