Wpis z mikrobloga

1 546 - 1 = 1 545

Tytuł: 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
Autor: Jordan B. Peterson
Gatunek: Psychologia, popularnonaukowa
★★★★★★★

O Petersonie słyszała już pewnie większość, tak jak o jego książce i filmach na YouTube. Odnoszę wrażenie, że albo się go kocha albo nienawidzi. Dla tych co nie wiedzą, jest to "kanadyjski psycholog kliniczny zajmujący się psychologią ideologii, religii, osobowości, świadomości oraz systemami totalitarnymi"[via Wikipedia]
Jego książka "12 życiowych zasad: Antidotum na chaos" (12 Rules for Life: An Antidote to Chaos) jest na pierwszy rzut oka tym, co sugeruje tytuł - zasadami, które pomogą Ci w chaosie, którym jest życie. 12 zasad to:
1. Pilnuj sylwetki. Plecy proste, ramiona wyciągnięte
2. Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby, na których ci zależy
3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą ci jak najlepiej
4. Nie porównuj się z tym, kim inni są dzisiaj, ale z tym, kim ty byłeś wczoraj
5. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć
6. Zanim zaczniesz krytykować świat – zaprowadź porządek we własnym domu
7. Podążaj za tym, co wartościowe (a nie za tym, co wygodne)
8. Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam
9. Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz
10. Bądź precyzyjny w tym, co mówisz
11. Nie przeszkadzaj dzieciom, gdy jeżdżą na deskorolce
12. Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy

Peterson ma to do siebie (przynajmniej moim zdaniem), że lubi owijać w bawełnę. W ostateczności dojdzie do puenty swojej wypowiedzi, ale po drodze zahaczy o mnóstwo punktów kontrolnych. Stąd 12 wymyślonych przez niego zasad rozpościera się na ponad 400 stron, odejmując od tego wstęp i zakończenie, na każdą z zasad przeznaczył średnio 30 stron. Stąd książka nie jest na pewno czymś lekkim do przeczytania, po ciężkim dniu w pracy. Dużo nawiązań do Biblii, filozofii i psychologii (np. Nietzsche, Jung, Erich Neumann, Carl Rogers, Lao Tsy), literatury (np. Sołżenicyn, Orwell), publikacji naukowych, a także takich postaci jak Hitler, czy Stalin.

Nie jest to pozycja, którą poleciłabym każdemu, nie wstrząsnęła mocno moim światem, może poza pojedynczymi zasadami (2, 3, 4, 6, 8, 10), ale żeby odkryć właśnie jakieś ukryte prawdy, z których może zdawałam sobie sprawę, ale niekoniecznie chciałam coś z tym zrobić, musiałam przeczytać tę książkę. I myślę, że raczej w taki sposób powinna być traktowana. Jako pozycja (a raczej pojedyncze zawarte w niej zasady), do której warto raz na jakiś czas powrócić, żeby zapodać sobie "antidotum na chaos".

#ksiazki #bookmeter
przecietna - 1 546 - 1 = 1 545

Tytuł: 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos 
Aut...

źródło: comment_SIXxOLA830shN7AwJT7thzraAhgxrBOp.jpg

Pobierz
  • 21
Dużo nawiązań do Biblii, filozofii i psychologii (np. Nietzsche, Jung, Erich Neumann, Carl Rogers, Lao Tsy), literatury (np. Sołżenicyn, Orwell)


@przecietna: Z tej beczki polecam naszego rodzimego Gadacza ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Z tym że on się trzyma głównie filozofii zachodniej. Kontekst raczej fenomenologiczno-personalistyczny, ale z zakorzenieniem w całej historii filozofii europejskiej i pokazujący różne podejścia na przestrzeni wieków. Gadacz to były ksiądz, najzdolniejszy uczeń Tischnera, który
eoneon - > Dużo nawiązań do Biblii, filozofii i psychologii (np. Nietzsche, Jung, Eri...

źródło: comment_L4gcZf9baf0U5NQX6SYhiKxMux6nYcPa.jpg

Pobierz
[egzystencjonalistyczny wierzący]

you got me there ( ͡° ͜ʖ ͡°) już zaczynam polowanie na ebooka, czy innego pdfa.


@przecietna: W Empiku jest ebook za 14 zł.

No i w takim razie polecam jeszcze "Męstwo bycia" Tillicha, jeśli nie znasz. Tillich to jeden z dwóch najgłośniejszych teologów protestanckich XX wieku (obok Bartha), w sumie może nawet bardziej filozof niż teolog. W swoim projekcie przypomina (zgodnie z tradycjami teologii
eoneon - > [egzystencjonalistyczny wierzący]
 you got me there ( ͡° ͜ʖ ͡°) już zaczyn...

źródło: comment_OvG19CunbLR3TuSjXkI6nkr3uPRgRLZH.jpg

Pobierz
@SystemFound: nie zniechęcaj się. Peterson nie ma jakieś suchego schematu, po którym wyjaśnia każdą z tych reguł.

@eoneon: już ogarnęłam ebooka w Empiku. Dzięki :)
"Męstwo bycia" również brzmi ciekawie, aczkolwiek wydaje się cięższym orzechem do zgryzienia, stąd zostawiam to sobie na konkretną okazję :) Niemniej dziękuję za polecenia.
"Męstwo bycia" również brzmi ciekawie, aczkolwiek wydaje się cięższym orzechem do zgryzienia, stąd zostawiam to sobie na konkretną okazję :) Niemniej dziękuję za polecenia.


@przecietna: Do połowy jest znośne (o ile czytałaś jakiś wstęp do filozofii i słyszałaś o stoikach czy Spinozie), potem rzeczywiście coraz ciężej :D.

A Gadacz pod tym kątem spoko, w ogóle nie używa np. terminologii filozoficznej.
@przecietna: Nie przejmuj się, nawet filozofowie a akademiccy czytają teksty filozoficzne wielokrotnie i jawie się do tego przyznają :). Ja się od pewnego czasu uczę filozofii amatorsko sam przy pomocy m. in. wykładów tego pana i zasadniczo wygląda to tak, że czytam tekst, oglądam wykłady, a potem powtarzam cały proces i w przypadku niektórych autorów dalej rozumiem mniej niż więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°). Tillich nie jest
@eoneon: Nie przejmuję się, po prostu wiem, że mój mózg nigdy nie był przystosowany do czytania tego typu tekstów. Najbliżej do filozofii to mi z tym, że lubię sobie #!$%@?ć ze znajomymi na wszelkie tematy ʕʔ
dzięki za kanał. Poszła subskrypcja ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
peterson stary sfrustrowany prawiczek nie dziękuję


@elo490500: Od kiedy żonatego i dzieciatego faceta nazywa się prawiczkiem? Trolli spod tagu #przegryw, którzy co jakiś czas spotykają się z dziewczynami i uprawiali już seks (ale płaku płaku dawno, bo rok minął), też nazwiesz prawiczkami, żeby ich obrazić?