Wpis z mikrobloga

mirki jak to jest
załóżmy że mam działaność w pkd mam wpisane usługi IT oraz usługi budowlane (tak w skrócie i dla uproszczenia)
robię głównie IT, budowlanka wpisana bo tak może kiedyś coś gdzieś
i teraz pytanie biorę np. cement, farby na fakturę
wiadomo odliczam podatki vat itp
ale nigdzie nie będę miał faktury na usługę za te rzeczy budowlane
czy US się przywali?

wiadomo, każdy doradza, masz działalność bierz wszystko na fakturę odliczaj vat i dochodowy
ale co jeśli nabiorę różnych rzeczy budowlanych a nie będzie z tego przychodu z usługi, ba nawet tego nigdzie potem nie sprzedam

z kupowaniem sprzętu komp, foto zawsze się można wytłumaczyć, że to potrzebne do pracy w IT
ale te budowlane? jak to ewentualnie wytłumaczyć, że po co kupiłem
#dzialalnoscgospodarcza
  • 10
@fspl2: no właśnie
bo rozumiem, że jeśli kupię np aparat foto to się wytłumaczę, że chciałem robić zdjęcia za kasę, np ślubne reportaże, a że nie zdobyłem klientów i nie mam dochodów to inna sprawa
tak samo jak kupowanie dwóch komputerów, wytłumaczę, że robię testy oprogramowania
ok
ale właśnie kupowanie farb, gipsu, itp i nie robienie remontów to już jest podejrzane, bo nikt nie kupuje tego na zapas
jeśli kupię np aparat foto to się wytłumaczę, że chciałem robić zdjęcia za kasę, np ślubne reportaże, a że nie zdobyłem klientów i nie mam dochodów to inna sprawa


@notdot: to ta sama sprawa. Chciałeś robić remonty, ale nie robisz. chciałes robić zdjecia, ale nie robisz.
@Arytmetyk: Bzdury.
Koszty ponosisz >w celu< uzyskania przychodów, przy czym cel musi być kiedy ponosisz koszt, a nie (ewentualnie) osiągasz przychód.
Wychwalany: Dobrze pisze, tylko pytanie @notdot: czy masz gdzie zrobić ten remont? Jeśli nie nie remontujesz prywatnych (nie wykorzystywanych w działalności) pomieszczeń, to śmiało bierz faktury, a na ich odwrocie opisuj, w jakim celu nabyłeś te materiały („remont biura” i podpis).