•  

  #bitcoin #ekonomia
  Taka tam nasza inflacja jeszcze że 2lata temu było to 50zl bez wydruku teraz 100zl... No ale oficjalnie mamy 1% do 2% inflacji. Niby więcej zarabiamy ale wszystko zrzeraja podwyżki śmieci energii żarcia jakie to jest wkuwiajace w obecnym systemie monetarnym. W bitku przynajmniej nie ma takich jaj a kasy na urzędników nie można sobie wyczarować pożyczkami (obligacje pkk OFE ) ten system to jest złodziejstwo.

  źródło: i.imgur.com

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Wlaczvpn: rok temu za 1btc można było kupić dobry samochód, może bez szaleństw ale porządny. Jak myślisz co kupisz na chwilę obecną?

  •  

   @stefan_pmp: tego aż tak nie śledziłem, jedni mają opłaty inni nie. Generalnie cena lecą w górę w takim awiteksie w rok o 25% ceny prawie każdego ciastka czekoladowe bułki poszła do góry, opłaty za mieszkanie 700zl na 800... Wszystko jest zjadane inflacją, a te 100 też nie przypadkiem.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @kamil-wasniewski: też się cos da kupić, aby mówić o bitku w ujęciu kraju to cała ekonomia musiała by go wykorzystywac w USA przez ok 100lat nie było inflacji jak była kasa oparta na zlocie. Dom kosztuje 50zlotych monet chowasz dla wnuków wyciągasz po 30tu latach dajesz im je i sobie kupują a obecnie hahaha.. stopa procentowa poniżej inflacji realnej dodatkowo podatek belki gwarantujący, że będziesz wyjebany na kasie.

  •  

   @Wlaczvpn: bitkojn nigdy nie będzie oferował dostatecznej płynności na rynku aby w pełni zastąpił gotówkę, to po pierwsze.

   A po drugie to myślisz się z tym, że przy pieniądzu opartym na zlocie nie może dojść do inflacji i nie dochodziło do niej.

   System finansowy w obecnym kształcie promuje pracę ,konsumpcjonizm oraz aktywne inwestowanie, od oszczędności.
   Dzięki temu jesteśmy w stanie wycisnąć więcej z gospodarki i mamy pełne półki w sklepie.

  •  

   Dzięki temu jesteśmy w stanie wycisnąć więcej z gospodarki i mamy pełne półki w sklepie.

   @kamil-wasniewski: A w razie kryzysu mieszkamy w przyczepach jak amerykanie :D

  •  

   @fervi: bo się okazuje że kredyty są bez pokrycia brane na aż pewnego a wartość mają mieć pałacu taki tam mechanizm.

   @kamil-wasniewski: co będzie oferował a czego nie będzie to pieśń przyszłości, a będzie oferować więcej niż gotówką bo gotówki zwyczajnie za x lat nie będzie , obsługa papieru będzie zbyt kosztowna. Jeśli obecne tempo wzrostu płatności się w utrzyma to za 20 lat btc dzięki opcjom / terminowym kontraktom będzie bardzo płynny.

   Przy pieniądzu opartym na złocie w dostatecznie dużej ekonomi jak było USA w 1800+ nie było inflacji, jeśli mówimy o biciu monet bez kruszca to coś innego o ile metal sam trzymał siłę nabywczą to monety już nie.

   @fervi: @kamil-wasniewski:
   Obecny system bardzo promuje też niszczenie środowiska zamiast butelek wielokrotnego użytku produkuje się plastik itp potem są tego tony w oceanie. Dodatkowo obecnie system pomaga głównie elitom bo one w papierach mogą trzymać 90% majątku światowego w przypadku np złota ciężko by było taką górę złota trzymać w domu przesłać tu czy tam, taki system dość konkretnie fizycznie by ograniczał bogacenie się w rękach 1%.

  •  

   @Wlaczvpn: to jest wskaźnik inflacji? a jeżeli wrócą do 50zł to co to oznacza? deflację?

  •  

   @Wlaczvpn: przy pieniądzu opartym na złocie, bo kiedyś płacili złotem ( ͡° ͜ʖ ͡°) w xiv wieku, król Mali swoją pielgrzymką do Mekki wywołał w Kairze dwunastoletnią inflację.

   Dlatego uważam że porównywanie obecnej sytuacji z tym co było kiedyś mija się z celem.

   Ty również możesz stać się posiadaczem akcji lub obligacji, nie jest to zarezerwowane wyłącznie dla osób majętnych.
   Bitcoin nie zlikwiduje nierówności społecznych, w ten sposób mogą myśleć jedyne osoby posiadające BTC obecnie I liczące na wzrost wartości.

  •  

   @kamil-wasniewski: tamta inflacja ja udała się tylko dlatego że populacja była bardzo mała w większym systemie jak dawniej w USA to nie było by możliwe.

   Nierówności społeczne nie wynikają głównie z systemu finansowego ale z umiejętności jednostek itp różnica jest taka że obecny system bardzo faworyzuje ludzi już bogatych oni mogą obracać oszczędnościami i mnożyć je podczas gdy plebs który by próbował odłożyć kapitał w banku dostanie tylko po dupie przez inflację jednocześnie nie ma możliwości wycofania akich jak jego zamożniejsi koledzy.
   Generalnie biega mi o to że takie złoto ciężko jest.tak kumulować w jednym miejscu i ochraniać, papierowy pieniądz jest bardzo podatny na korupcję ,dodruk itp

  •  

   @Wlaczvpn: nikt nikomu nie każe trzymać pieniędzy na koncie w banku.... Ludzie to robią, ponieważ jest to bezpieczną i najprostsza metodą na przechowywanie kapitału. Ludzie z większym kapitałem mogą sobie pozwolić na bardziej ryzykowne inwestycję. Złoto w dzisiejszych czasach nie ma już takiego znaczenia, jak kiedyś. No i najważniejszym z zastosowań pieniądza jest ułatwienie wymiany handlowej, wartość jest tylko umowna.

  •  

   Złoto w dzisiejszych czasach nie ma już takiego znaczenia, jak kiedyś

   @kamil-wasniewski: Znaczenie ma cały czas duże. Zrobienie ze złota instrumentu spekulacyjnego, jako papierki na comexie zostało stworzone, żeby je zdyskredytować w funkcji pieniądza (że takie wahania ma więc nie może być pieniądzem) Zerknij jak kasztłtowały się kursy walutowe w całym XX wieku to zobaczysz, że taki funt brytyjski czy frank francuski miał czasem wahania po 20-30% względem dolara, albo co się stało z funtem brytyjskim jak dołączył do systemu europejskich kursów walutowych. Chiny i Rosja (nawet NBP ostatnio) skupują złoto na potęgę poza rynkiem. Europa też nie jest zadowolona z hegemonii dolara. tak naprawdę system doalrowy jako waluty rezerwowej świata okrada cały świat, bo pozwala eksportować inflację z USA do innych krajów. Zauważył to już de Gaull w latach 60' Jestem pewien, że za kulisami powstaje alternatywa dla dolara. Zła wiadomość jest taka, że może się to skończyć wojną (a wtedy cały dług USA, który jest niespłacalny się wyzeruje)
   @Wlaczvpn

  •  

   @m00n: Banki centralne kupują zloto, ponieważ jest dobre do dywersyfikacji portfela oraz dlatego że jest politycznie neutralne.
   Spekulują również na rynku w calach zarobku.

   ERW powstał dlatego ponieważ tak naprawdę żaden z europejskich banków centralnych w pojedynkę nie mógłby się obronić przed atakiem spekulantów.

   Tak naprawdę to nikt nie jest zadowolony z roli dolara w handlu zagranicznym, prócz USA które na obecną chwilę jest mocarstwem i posiada dominującą pozycję na całym świecie.

   +: m00n

Gorące dyskusje ostatnie 12h