Wpis z mikrobloga

1 542 - 1 = 1 541

Tytuł: Kosmiczne Zachwyty
Autor: Neil deGrasse Tyson
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★★★★

Kim jest Tyson (ten naukowy czarnoskóry jak lubią mirki pisać) przedstawiać nie trzeba, ale zrobię to gwoli przypomnienia- Neil jest astrofizykiem odpowiadającym za wyniesienie serialu Kosmos legendarnego Sagana na łono XXI wieku i z tego ja go głównie znałem (i kilku uszczypliwych i bardzo trafnych tweetów które cyklicznie wstawia). Jego pierwszej książki na polski rynek nie czytałem ("Astrofizyka dla zabieganych") ale zamierzam, jednak w odległej przyszłości. Dlaczego? A no dlatego, że "Kosmiczne Zachwyty" bądź co bądź są dziełem osoby o lekkim piórze, która trudne zagadnienia potrafi obrać w proste frazesy i przykłady (moim zdaniem nawet za proste i zbyt ogólnikowe) jednak jeśli ktoś obejrzał Cosmos: A Spacetime Odyssey i przeczytał coś tematycznego wcześniej- w moim przypadku "Wszechświat w twojej dłoni" który uważam za o wiele bardziej dokładniejszy, skrupulatniejszy i co za tym idzie- trudniejszy w przyswojeniu- będzie fragmentami miał wrażenie, jakby dany temat mielił już co najmniej kilkukrotnie. ALE w takich książkach zawsze dobre są takie sytuacje, w moim odczuciu, z tego względu, że informacje się nam utrwalają (a ja mam spory problem z zapamiętywaniem tego wszystkiego). Gdybym miał dalej wymieniać wady byłoby to brak graficznych przykładów- niemal zupełny (niemal, bo mamy kilka podkreślonych słów z dużej litery...) i bardzo ogólne podejście do tematu. Czasami odjedzie z rozmyślaniami, i jak we wcześniej wspomnianym "Wszechświat..." działało to świetnie bo szedł z nurtem, tak tutaj szybko wraca do tematu.
Poza tym- sporo anegdotek, naprawdę lekkie pióro i dobry humor i po prostu całkiem sporo wiedzy ogólnej o zjawiskach zachodzących na Ziemi jak i poza nią.

Bardzo polecam, ale jeśli zjadasz takich książek kilka w roku to może cię znudzić.

#pokazksiazki #ksiazki #bookchallenge 1/24 #astronomia #kosmos bez kindle ale obiecałem, że będę tagował każdą xD #wykopkindleclub

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Croudflup - 1 542 - 1 = 1 541

Tytuł: Kosmiczne Zachwyty
Autor: Neil deGrasse Tyson
...

źródło: comment_jhzDfjHczq87wUsg9tvPR7rYmHhiz0IK.jpg

Pobierz
  • 6
po twojej recenzji nie mogę się doczekać aż będę miał chwilę aby tę książkę przeczytać ( ʖ̯)


@tekon: naprawdę fajna sprawa, jeśli kogoś odstrasza, że zbyt prosta- bardzo odpręża ! Przy Wszechświecie w twojej dłoni przy teorii strun wysiadałem umysłowo chwilami. Tutaj autentycznie czułem spokój i mnie rozluźniała :)
Wołaj przy następnej recenzji


@Matsoj: będę czytał Opowieści z Meekańskiego Pogranicza Północ-Południe i Sleepy Hollow w przekładzie ang w tym miesiącu jeszcze więc nie wiem czy cię zainteresuje, ale zawołam :D ew. obserwuj tag #croudflupczyta to będę go wołał :D