Wpis z mikrobloga

Powoli kompletuję urządzenia do inteligentnego domu. Wszystko chcę oprzeć na asystencie Google. Na razie mam żarówki Philips Hue, telewizor Philipsa, który będzie wspierał ten system. Teraz kupiłem czujniki czadu od Fibaro, na wiosnę planuję kupić jakiś wideodomofon.
Teraz chce kupić jakieś gniazdka z miernikiem zużycia energii, które wspierałyby Google Assistant. Niby jest Fibaro, ale za jedną sztukę chcą ponad 200 zł, trochę dużo... Może jest coś tańszego? Może być to DIY.
#smarthome #inteligentnydom
  • 19
@Frexor: Podobno nowe sonoffy mają miernik energii.
Nie wiem jak z tym pomairem energii moze tasmota a nie espeasy?
Starsze sonoffy bez pomiaru energi mam na espeasy z domoticzem i ha bridge działają z Alexą.
@houk: może jednak zrezygnuję z pomiaru energii. Ciężko coś sensownego znaleźć. Najważniejsze jest zdalne wyłączanie i włączanie. W tej chwili potrzebuję takiego gniazdko do bojlera i piecyka elektrycznego. Ewentualnie jeszcze do drukarki 3D bym coś takiego kupił.
@zibizz1: wszędzie out of stock. W polskich sklepach cena to ok. 200 zł, czyli praktycznie tyle, co Fibaro.
@marmurek: Ciekawe dlaczego gniazdko współpracujące z Google Home kosztuje 10$, a z Z-wave 25$. Parametry niby te same. Jednak nie widzę u nich czegoś mocniejszego. Niby bojler ma 1600W, ale coś czuję, że gniazdka na 2000W by długo z nim nie podziałały.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Frexor: W wersji wifi siedzi zwykły esp8266 za parę groszy, a chip do zwave jest sporo droższy. Co do mocy i wytrzymałości to ciężko mi powiedzieć, u mnie steruje tym oświetlenie Led w meblach, aczkolwiek kiedyś robiłem testy na innym urządzeniu, które miało trochę większy przekaźnik w środku- klikalem czajnikiem 2kw co sekundę - przekaźnik świecił w środku od obciążenia, ale długo wytrzymał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marmurek: będę musiał cały ten temat jeszcze przemyśleć. Na razie jeszcze się nie uparłem na asystenta Google, ale fajnie by było wszystkim sterować z poziomu telewizora. Szczególnie obsługa głosowa z pilota wydaje się być spoko. Mam jeszcze tablet, który by służył jako centrum dowodzenia do klikania włącz/wyłącz.
Twoim zdaniem warto dopłacać do urządzeń z Z-wave, czy te tańsze z WiFi też będą spoko? Strasznie dużo jest jest tych systemów... Mam jeszcze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Frexor: zwave jest dosyć drogim wyjściem, urządzenia są drogie bo i sama licencja na protokół, certyfikacja itp to spory wydatek dla producenta. Nigdy nie uzywalem, miałem trochę do czynienia zawodowo ale opinie są na jego temat podzielone. Zigbee jest chyba popularniejszy bo tak jak mówisz masz xiaomi itp. A ceny tych urządzeń są dużo rozsadniejsze.

Wifi jest generalnie tanie, bo najpopularniejsze, ale problemem są mega prądożerne transceivery i raczej bateryjne urządzenia
@marmurek: w DIY mogę się pobawić, nie ma problemu. Czyli generalnie mogę kupić sprzęt z obojętnie jaką technologią, ogarnąć to przez np. domoticz i podpiąć do tego asystenta Google i w teorii wszystko powinno działać?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Frexor: Tak, wszystkie węzły będą wtedy zarządzane przez Twoją centralke, pozostaje tylko kwestia urządzeń (co udostępniają na zewnatrz) i czy jest to wystarczające dla Ciebie
@marmurek: nie wiem czemu, ale zawsze mi się wydawało, że np. domoticz po prostu zastępuje aplikację producenta, ale jak już się zdecyduję na jedną technologię, to będę musiał wszystko pod nią kupować. W takim razie dzięki za pomoc! Dzisiaj jeszcze coś tam poczytam i zrobię zakupy ( ͡ ͜ʖ ͡)
@kkarol93: jeszcze nie sprawdzałem, czy był jakiś update, ale według producenta model, który mam ma działać z asystentem google. Jak to będzie w praktyce? Pewnie różnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Frexor: podobno cały czas w aplikacji ten telewizor jest widoczny pod inną nazwą i nie jesteś wstanie powiedzieć czegoś takiego jak 'tv włącz się' tylko 'TVPH305050 włącz się' xD
ja się generalnie zastanawiam czy zakupić raspberry i zainstalować tam domoticza i tam dodawać wszystkie urządzenia.
dużo fajnych i tanich czunijków jest od Xiaomi, ale niestety do Asystena Googla nie podłączycz, chyba że o czymś nie wiem
@kkarol93: jeszcze nie miałem czasu o tym poczytać, ale niby jakoś się da. Ciekawa sprawa z tym asystentem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Najwyżej kiedyś kupię głośnik Google Home.
@Malinozaur: Bardzo ciekawe, ładne urządzenie.

Z tego co widzę to nie ma funkcji:
- podglądu zużycia prądu w interwale godzinowym/lub minutowym (można podejrzeć za cały dzień, miesiąc i bieżące)
- możliwości wyłączenia urządzenia jeżeli zużycie prądu spadnie poniżej jakiegoś poziomu

Te dwie funkcje z tego co widzę posiada Sonoff Power r2, tylko niestety nie jest w formie gniazdka. Widział ktoś takie funkcje w gniazdu? Ewentualnie jakie oprogramowanie mógłbym wgrać do Blitzwolf,