Wpis z mikrobloga

SZACHISTA Z FILMU "PARADA OSZUSTÓW"

Pamiętacie film "Mistrz zawsze traci" z cyklu "Parada Oszustów" z 1976 roku?

Nie będę dokładnie opisywał fabuły, żeby nie spojlerować :) zresztą nie o tym będzie wpis.
Kto nie zna, niech obejrzy, bo warto; wisi na stronie TVP
https://vod.tvp.pl/video/parada-oszustow,mistrz-zawsze-traci,1003886
Oraz (na razie) tutaj: https://archive.org/details/01.ParadaOszustowMistrzZawszeTraci1976#

Natomiast bez szkody dla przyjemności oglądania zdradzić można, że film zaczyna się od przegranego meczu o szachowe mistrzostwo świata aktualnego mistrza "nazwijmy go Aleksander Suljechin" z wielkim rywalem "nazwijmy go doktor Grewe". I pomimo tego, iż fabuła opowiada o fikcyjnych wydarzeniach, ci dwaj panowie istnieli naprawdę.

Kim więc byli?

Biorąc pod uwagę zbieżność dat i wydarzeń, jak również podobieństwo nazwisk, nie może być mowy o pomyłce: mowa o Aleksandrze Alechinie i doktorze Maksie Euwe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Alechin
https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Euwe

Zaś rzeczony mecz o mistrzostwo miał miejsce w 1935 roku. Euwe wygrał wówczas z Alechinem 15½ do 14½:
http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=54135

Euwe jest legendą swojej ery oraz szachów holenderskich. Natomiast Alechin jest legendą szachów w ogóle.

Jego nazwisko jest znane każdemu szachiście na świecie i wielu hobbystom. Przez większość swojej kariery po prostu wymiatał; był albo jednym z najlepszych, albo najlepszy. Jest twórcą teorii szachowej, jeden z wariantów obrony nazwano jego nazwiskiem - obroną Alechina, Alekhine defence. Słynie z pięknego, agresywnego ataku i precyzyjnych, kreatywnych końcówek. Zresztą tytuł mistrzowski odzyskał od Euwego już dwa lata później i do dzisiaj pozostaje jedynym szachowym mistrzem świata, który zmarł, nie utraciwszy uprzednio tytułu. Jego gry ogląda się wciąż z przyjemnością, a młodzi szachiści się z nich uczą.

Jedna z jego ładniejszych partii - polecam, hetman i skoczki jak wściekłe bulteriery, jest święcenie hetmana (nieprzyjęte), a po ostatnim ruchu trzy wiszące maty w jednym :] Pokazowy łomot.

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1012272

filmik od agadmatora (krótki)
https://www.youtube.com/watch?v=RusRNUDeosU&t=00m49s

#agadmator Alexander Alekhine vs Leon Kussman
Simul, 18b (1924), Newspaper Club, New York, NY USA, Jan-13
Queen's Gambit Declined: Semi-Tarrasch Defense (D40)


1. d4 d5 2. Nf3 Nf6 3. c4 e6 4. Nc3 c5 5. cxd5 exd5 6. Bg5 Be6 7. Bxf6 Qxf6 8. e4 dxe4 9. Bb5+ Bd7 10. Nxe4 Qb6 11. Bxd7+ Nxd7 12. O-O cxd4 13. Nxd4 Rd8 14. Nf5 Ne5 15. Qe2 g6 16. Qb5+ Nd7 17. Rfe1 Bb4 18. Nf6+ Kf8 19. Nxd7+ Rxd7 20. Qe5

Alechin grał więcej takich rzeczy. Był przy tym bogato urodzony, dobrze wykształcony, mówił biegle czterema językami, a po rewolucji bolszewickiej uciekł z ZSRR.

Czemu więc w filmie został odmalowany jako niesympatyczny buc? Czyżby dlatego, że studiował prawo? A może to przez komunistyczną propagandę w ówczesnej polskiej telewizji, której jego niechęć do radzieckiego raju się nie spodobała?

Nie. Alechin faktycznie był bucem. Po zdobyciu tytułu mistrzowskiego, konsekwentnie i bezczelnie unikał rewanżu, przeciągając negocjacje, mimo że Capablanca się go domagał. W czasie wojny z pobudek materialnych kolaborował z nazistami, pisał antyżydowskie artykuły, grał w okupowanych krajach. Po wojnie był przez środowisko szachowe na całym świecie traktowany jako persona non grata.

Zmarł w Portugalii w 1946 roku.

Na zdjęciu: kadr z filmu "Parada Oszustów", Stanisław Igar w roli Aleksandra Suljechina.

#szachy #film #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
xniorvox - SZACHISTA Z FILMU "PARADA OSZUSTÓW"

Pamiętacie film "Mistrz zawsze trac...

źródło: comment_GCuqdggOT2Z33dgY1I6fMzqPeNx4O6HB.jpg

Pobierz
  • 2