Wpis z mikrobloga

@maciejg źródłem są przepisy. Chodnik ma przylegać do granicy działki. Najczęściej ogrodzenia stawiane są właśnie na granicach. Jeśli ogrodzenie i chodnik oddziela wyraźny pas zieleni, to nie ma mowy o chodniku przylegającym do działki, więc właściciel nie ma obowiązku jego odśnieżania. Oczywiście musi to być pas wyraźny i trawnik o szerokości 10 cm w sądzie nie przejdzie.
@jeloo dziękuję! Chociaż liczyłem na konkretny przepis, żebym mógł zweryfikować. Bo to brzmi jakby konieczność odśnieżania była wtedy, gdy chodnik przylega do granicy działki, nie ogrodzenia. Czyli jeśli cofniesz ogrodzenie i zostawisz nawet 2 metry zieleni, to nie zmienia to granicy działki i faktu, że chodnik do niej przylega.
@maciejg: jest na to ustawa. Do znalezienia w necie.
@jeloo: true story, u mojego teścia sprawa wyglada tak ze płotu nie ma w granicy, tylko wciagniety 80cm w działkę. Jest właścicielem gruntu przed płotem, tam sobie ma trawkę i ja kosi. Ale ze pas zieleni odgradza płot od chodnika to nie musi odśnieżać :-)
@maciejg Wtedy w sądzie przegrasz, bo sąd sprawdzi to za pomocą map geodezyjnych. Art. 5 ust. 1 pkt 4) ustawy utrzymanie czystości i porządku w gminach ma następujące brzmienie: "uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości (...)".