Wpis z mikrobloga

Bardzo słabo znam się na dźwięku. Nabyłem ostatnio Zoom H1n i pytanie mam odnośnie:
WAV: 44,1 kHz/16 bitów, 48 kHz/16 bitów, 48 kHz/24 bity, 96 kHz/24 bity

Na czym najlepiej nagrywać, albo jest może mi ktoś w stanie wytłumaczyć jak to z tymi wartościami bitów i kHz jest?

#dzwiek #filmowanie #audiofile
  • 14
@Peterov: W wielkim skrócie: Jak nagrywasz tylko audio, wybierz 44,1 kHz, jak nagrywasz też wideo i będziesz to łączyć - 48 kHz. 96 kHz Ci tylko niepotrzebnie miejsce zajmie i więcej z tym kłopotów niż korzyści. Odnośnie głębi bitowej - 16 bitów spokojnie wystarczy. Nie wiem co chcesz dalej z tym dźwiękiem robić, ale do "domowych" zastosowań 16 bitów w 100% da radę. Gdybyś potrzebował więcej informacji, daj znać, z chęcią
@jgruszka93 nagrywam materiały wideo, półprofesjonalnie starając się iść już coraz bardziej w stronę profesjonalizmu jak największego. Chciałbym się na pewno dowiedzieć coś więcej o dźwięku. Może coś na temat jego edycji czy coś takiego.

Ale tak się zastanawiam, czy włączać limiter sobie żeby przesterów nie było?
Czy samemu to kontrolować?

I do tego pytanie o to czy włączać opcję na niwelowanie wiatru?
@Peterov: Ta opcja niwelowania wiatru, to zapewne jest zwykły HPF (i tak też jest w instrukcji), czyli filtr, który niweluje niskie częstotliwości. Warto go włączyć, ale na pewno nie wyżej niż 80Hz, bo utnie Ci część użytecznego sygnału. Tylko pamiętaj, że to w żadnym wypadku nie zastąpi Ci osłony przeciwwietrznej, którą - jeśli chcesz nagrywać na wolnym powietrzu - powinieneś nabyć.
Limiter możesz włączyć, ale również nie zmienia to faktu, że
@Peterov: Niestety nic mi nie przychodzi do głowy. Jeśli chciałbyś poczytać ogólnie o nagrywaniu i produkcji, ale raczej muzyki niż filmu to na start mogę polecić Zakamarki Audio od Igora. Ale chyba niewiele stamtąd wyciągniesz, jeśli chodzi o rejestrację do filmu.