Wpis z mikrobloga

Projektujemy dom! #budujzchaferem

Tym razem projekt domu z garażem i poddaszem użytkowym. Ostatnią koncepcję oceniliście dość chłodno więc użyliśmy gumki i zaczęliśmy od nowa. :)

Projekt jak zwykle przygotował nieoceniony @slodkogorzki.

Kilka informacji:

1. Hol. Założenie to odczucie przestrzeni (szeroki kąt widzenia). Stąd odejście od prostokątnego korytarza, częściowe otwarcie klatki schodowej, wykadrowany widok na duże przeszklenie w części jadalnianej salonu.

2. Schody.Dostępność schodów z komunikacji, a nie z salonu, pozwala na większą prywatność (np. wypoczywanie przez rodziców w salonie i korzystanie ze schodów przez dzieci i ich znajomych, lub impreza w salonie, której hałas nie rozchodzi się na poddasze).

3. WC

- oddalone od salonu, aby nie krępowało domowników i gości,

- blisko gabinetu, aby potencjalni goście/klienci nie przemieszczali się w głąb domu,

- charakter funkcjonowania zaprojektowanego domu nie przewiduje prysznica na parterze (czynności związane z kąpielą odbywają się na poddaszu – dwie łazienki). Istnieje natomiast możliwość doprojektowania prysznica i przearanżowania wc kosztem szafy w wiatrołapie. Taki wariant jest zasadny w przypadku użytkowania gabinetu jako pokoju sypialnianego (dla osoby starszej lub gościnny).

4. Pomieszczenie techniczne z pralnią

- kotłownia z kotłem gazowym lub pompą ciepła,
- z racji czystości pracy tych urządzeń zaaranżowano w tym pomieszczeniu również pralnię,
- wymaga pewnej przestrzeni mobilnej (manewrowej) w postaci wolnego miejsca do gromadzenia brudnej odzieży, miejsca do ustawienia suszarki rozkładanej, miejsca do prasowania.

Wyposażenie:

- duży zlew – możliwość szybkiego przeprania, czyszczenia butów, kąpieli domowych zwierząt, wylewania brudnej wody ze sprzątania,
- pralka 60x60, możliwość postawienia nad nią suszarki elekt.,
- szafa gospodarcza 60x60 (przechowywanie mopa, środków czystości, odkurzacza, deski do prasowania itd.),

5. Garaż

- wysokość pomieszczenia ze względu na dach jednospadowy waha się pomiędzy 2,5m do 3,5 m. Pozwala to zaaranżować przestrzeń ,,nad głową’’ w formie na przykład podestu dostępnego z przystawianej drabiny. Uzyskujemy w ten sposób dodatkową powierzchnię magazynową na przedmioty sezonowe typu: narty, sanki, choinka, bombki itd.

6. Kuchnia

- połączenie salonu z kuchnią powiększa poczucie przestrzeni i wzbogaca odbiór pomieszczeń (nie zamykamy się w czterech ścianach), a poprzez zaprojektowany sufit podwieszany w kuchni, w którym skrywamy część instalacji, nadajemy pomieszczeniom różne wysokości – a w odbiorze wizualnym podkreślamy różne rangi (przeznaczenia) salonu i kuchni.

- lada o szerokości 70cm, przy której można wykonywać czynności kuchenne, spożywać posiłki,

- lodówka i wysoka zabudowa dla piekarnika,

- zachowany prawidłowy ciąg pracy w kuchni (wyjmujemy z lodówki produkty, odkładamy na blat, myjemy w zlewie, kroimy na blacie, poddajemy obróbce termicznej i odkładamy na bok).

Jakie widzicie zalety lub wady tego projektu? Co wam pasuje, a co nie? Jak zwykle weźmiemy pod uwagę wszystkie komentarze i przygotujemy (my = @SlodkoGorzki :) ) nową wersję.

A jeżeli ktoś nie wie o co chodzi w całej zabawie to https://blog.poradnik-budowlany.com/projektujemy-dom-czesc-1/ <-- Tu znajdziesz pierwszy projekt stworzony razem z wami.

Ps Za chwilę dodam wizualizacje.

#budujzchaferem #budujzwykopem #budowadomu #architektura #projektowanie #dom #budowa #budownictwo
Pobierz chafer - Projektujemy dom! #budujzchaferem 

Tym razem projekt domu z garażem i pod...
źródło: comment_il8hqwDqWddrZ560TYpw3uQidAijUvTm.jpg
  • 34
@chafer: układ pomieszczeń jest naprawdę świetny ale jak zobaczyłem z zewnątrz to się załamałem :( Okropnie wygląda ten fragment z garażem. Już bym wolał pociągnąć standardowy dach aż do końca garażu i zamiast tego okna zwykłego bocznego zrobić połaciowe nad łóżkiem. Wyszłaby z tego taka "stodoła" ale bryła budynku wyglądałaby dużo lepiej.
@chafer: góra mi się bardzo podoba ale na dole okropnie mnie gryzie ten gabinet
nie dość że większy od kuchni to zabiera masę przestrzeni która mogłaby stanowić super przestrzeń dzienną do spędzania czasu przez całą rodzinę - zwłascza że u góry są aż 4 pokoje
na 27 mkw zmieścić stół na 6 osób i rogówkę dla 5 osób? Będzie tam strasznie ciasno.
@chafer: Bryła faktycznie nie urzeka.. Pewnie podbija kosztowo i w ogole, ale moze zrobic normalne okna, a nie dachowe na pietrze? Bryla by była łædniejsza.. A strych tez sie przyda zawsze troche ;)
Do tego osobiscie bym garaz powiekszyl, zeby 2 auta weszły.

Choc pewnie moje wymagania podbiły by kosztorys o 50%...
@chafer: nie podoba mi się tyle wejść do garażu. To zmniejsza bezpieczeństwo przechowywanych tam rzeczy i daje więcej możliwości włamania się do domu przez garaż.
Poza tym mam wrażenie że ściany elewacji są nieproporcjonalnie za wysokie w stosunku do całej bryły.
@chafer: Z zewnątrz tragedia. Szczególnie garaż wygląda jak doklejony z zupełnie innego projektu. Dużo lepiej by wyglądał garaż z płaskim dachem, a na nim taras dla głównej sypialni.
@chafer: Kurła, ale bym #!$%@?ł surowe normy dotyczące tych wszystkich współczesnych kątów pochylenia połaci dachowych i wysuniętych okapów w zależności od regionów. Dom, budowany przez mojego dziadka z jakiejś cegły rozbiórkowej za czasów stalinowskich miał znacznie szlachetniejsze proporcje (sięgające jak jeśli się dobrze przyjrzeć do tradycji jeszcze w zasadzie architektury baroku) niż te wszystkie współczesne baraki z zadaszeniami, a nie dachami. A był jeszcze dość skromny, bo miał zwykły dach naczółkowy,
@chafer: Zrezygnowałbym z drzwi tarasowych przy jadalni, zamiast tego duży fix. Zlikwidował któreś z drzwi do garażu bo ich stanowczo za dużo. Rzuca się w oczy brak kominka w salonie.
@AllOver: nie dla każdego kominek w salonie to "must-have". Też kiedyś chciałem bo to takie "wow", ale później czytałem opinie ludzi, który kominek posiadają i po głębszym zastanowieniu doszedłem do takiego samego wniosku: nie ma on sensu. Odpalisz raz, drugi, trzeci a syfu jak cholera a później juz pełni rolę tylko dekoracyjną. Kominek to może byłaby dobra rzecz na ostatnie lata życia ale nie w "kwiecie wieku", nie ma czasu na
@Rst00: ja sam bym też zrezygnował, ale jak rozmawiam ze znajomymi to oni nie widzą możliwości, żeby go nie było, więc lepiej w projekcie go postawić, a przy adaptacji z niego zrrzygnować. Ja bym nie chciał robić z salonu kotłowni.