•  

List króla Asarhaddona do obywateli Babilonu. Król przestrzega przed rebeliami i mówi im, że mają i tak dobrze i niech się cieszą, że miasto w ogóle istnieje i on jest taki wspaniałomyślny, bo jego ojciec Sennacheryb zrównał miasto z ziemią i wymordował mieszkańców. Co prawda Babilończycy wtedy zbuntowali się, później król marionetkowy również się zbuntował (był wybrany przez samego Sennacheryba, więc niby miał być zaufany) i na dodatek najstarszy syn Sennacheryba został zabity w walkach. Oprócz tego spiskowano z Elamem.

Rozkaz króla Asarhaddona do neo babilońskich obywateli

Czuję się dobrze

Ludzie często powiadają przysłowie: "Gdy pies garncarza/ceglarza wpełźnie do ciepłego warsztatu i zażyje ciepła pieców, to często szczeka na właściciela". Oto jesteście, udając przeciwko wszystkim wskazaniom bóstw, że jesteście Babilończykami. I jakie niewypowiedziane rzeczy uczyniliście moim poddanym - Wy i Wasi Panowie. Istnieje jeszcze inne przysłowie często przytaczane przez ludzi: "Co cudzołożnica mówi w drzwiach domu sędziego ma większą wagę niż słowa jej męża". Po tym jak wysalałem do Was listy z nienaruszoną pieczęcią Wasze listy są bezczelne i udajecie brak korespondencji: "Dlaczego list do nas nie dotarł" [coś jak zwrot do nadawcy]. Mówię Wam teraz, że przeczytałbym każdy list wysłany przez lojalnych i miłujących mnie Babilończyków, ale posłuchajcie mojego ostrzeżenia [koniec listu tj. urwana tabliczka]

Asarhaddona jest bardzo kompetentnym i trochę nietypowym asyryjskim królem. Człowiek wyrozumiały jak na te czasy, zażegnał zagrożenie ze strony koczowników przez małżeństwo córki ze scytyjskim królem, podbił Górny Egipt i stosował bardzo pobłażliwą politykę wobec Babilonii w przeciwieństwie do ojca. Gdy wybuchła rewolta elamicka, to po raz pierwszy Babilończycy nie przyłączyli się do anty asyryjskiej rewolty. Oprócz tego Asarhaddon wychowa Aszurbanipala w podobnym duchu.

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #smoczautopia #myrmekochoria

źródło: wykop.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (12)

Dzisiejsza porcja krasnali

#krasnalenienawisci
    #wroclaw #heheszki #humorobrazkowy

odpowiedzi (40)

Jak mozna byc takim natrętem, przyszedl do mnie kolega z pracy na piwo, jest ok, pijemy 3 piwko ja mowie ze powoli idę spać bo jutro mam na rano, ze musze sie wyspac. On oczywiscie jakby nie dopuszczal tego do wiadomosci, nagle zaczal mnie dopytawac o seks, o moje doswiadczenia itp ja mowilam mu już wtedy z 4 razy że chce isc spac, ze musi sie zbierac. Po czym on wstal no to ja podchodze do drzwi zeby mu otworzyc, on wtedy na mnie ze dlaczego ja podchodzę do drzwi ze przeciez on tylko wstal a nie wychodzi. Mysle sobie, dobra, niech sie ubierze, poczekam. ALE NIEEE, gdzie tam, on stanal i zaczal mnie natarczywie przytulać, ja go odsuwalam, wtedy on sie mnie pytal dlaczego sie go boje, potem probowal mnie pocałować mowiac ze co mi zalezy, ze to tylko pocalunek, przyciagal mnie ciagle do siebie, ja go odpychalam ale on nadal probowal mowiac ze to tylko na pożegnanie. I po kuzwa 40 minutach przepychanek wreszcie wyszedl. Blagam was faceci, nie robcie tak, to nie jest fajne. pokaż całość

odpowiedzi (94)