Wpis z mikrobloga

#mcastro #astronomia #hobby #diy #majsterkowanie

Pierwszy post więc więcej tagów, następne wpisy będę tagował tylko autorskim #mcastro

Słowem wprowadzenia:

Tak więc rozpoczynam przygodę z budową lornety z dwóch 6-calowych zwierciadeł. Dlaczego nie buduję pojedynczego teleskopu? Ze względu na ogromną różnicę w postrzeganiu obserwacji jednym okiem, a dwoma, w skrócie:

Porównując sytuację gdy obok siebie stoją dwa sprzęty - teleskop 150 mm i lorneta o tej samej średnicy (czyli 2x teleskop 150 mm) na prowadzenie wysuwa się lorneta, czemu? Jest kilka powodów, postaram się wymienić kilka kluczowych:
- patrząc obuocznie zyskujemy 30% więcej pola widzenia
- turbulencje powietrza tracą znaczenie gdy mózg wybiera najlepszy obraz z każdego oka i składa w całość
- zyskujemy wrażenie przestrzenności, np. planety wydają się kulami, a nie tarczami, a obiekty głębokiego nieba stwarzają iluzję paralaksy
- łączna powierzchnia zbiorcza światła w przypadku 2x6 cali odpowiada teleskopowi o średnicy lustra ośmiu cali.

Poświęciłem 6h na modelowanie i obliczenia stożka światła oraz jeszcze parę godzin na wymyślenie autorskich patentów kolimacji, montażu i innych dupereli. Jak do tej pory to dwa dni temu zacząłem dłubać cele luster głównych i jeszcze nie są gotowe ale nabierają kształtów. Wszystkie prace wykonuje ręcznymi narzędziami, jedynie drukarka 3D przydaje się w służbie detali i pokręteł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zdjęcia w komentarzach :)
Mcmaker - #mcastro #astronomia #hobby #diy #majsterkowanie

Pierwszy post więc więc...

źródło: comment_s5fBBm0o3LfJ7ZT210L3RiXX7VQTw4Op.jpg

Pobierz
  • 43
@Mcmaker: Dlaczego uważasz, że dwa teleskopy wygenerują większe pole widzenia niż jeden?

PS
A to nie jest tak, że obiektyw zwierciadlany składa się ze zwierciadeł, refrakcyjny z soczewek a katadioptryczny z soczewek i zwierciadeł?
@eskor: Obiektyw to nie teleskop, ale teleskop może już być obiektywem.

Miałem gdzieś wykres zdolności rozdzielczej i pola widzenia, ale nie mogę go znaleźć, gdybyś zagłębił się w temat to na spokojnie się dowiesz.

Zacytuję Ci fragment artykułu z pisma Urania: "Skoro lorneta składa się z dwóch lunet, to jakie korzyści wynikają z jej użycia (w porównaniu do lunety o jednakowych parametrach)?

Po pierwsze, rośnie pole widzenia o około 30%. Po
@Mcmaker: Zgoda, teleskop to bardziej uszczegółowiona nazwa obiektywu, ponieważ dotyczy obiektywów o długiej ogniskowej :-)

Ja się tego nie muszę dowiadywać, bo rozumiem tak elementarne prawidła optyki. Problem w tym, że Ty tego do końca nie ogarniasz (tak samo jak autor artykułu w Urania) :-) Odpowiadając na swoje pytanie - nie będziesz miał żadnego uzysku na polu widzenia, bo musiałbyś rozkolimować względem siebie osie teleskopów a tego byś nie chciał robić,