Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam komentarze w internetach, że hur dur złe sądy i sędziowie, bo zabójca prezydenta Gdańska dostał wcześniej 5 lat pozbawienia wolności. Co to jest 5 lat?! Hur dur powinno być od razu dożywocie. I jest mi strasznie smutno. I napiszę Wam dlaczego.

Jako, że w naszym kraju kultura prawa to dno dna i przeciętny obywatel wie tyle - i co gorsza - rozumie tyle, co nic, to mamy właśnie takie komentarze.

Sąd orzeka na podstawie i w granicach prawa. To chyba oczywiste. Kto ustanawia to prawo? Ano nasz ustawodawca. Jeśli nie wiesz, co to lub kto to ustawodawca to jak najszybciej zacznij się uczyć tłuku! Dobrze kombinujesz, sędziowie nie mają wpływu na dany przedział kar określony w kodeksie.

Dlaczego mamy niskie wyroki? Dlatego, że w naszym kraju jest jakaś dziwna i niezrozumiała tendencja, że sądy w II instancji nie wydają zbyt surowych wyroków.
A nasz ustawodawca zrównał zawód sędziego do każdego innego zawodu. Ot, zawód jak zawód, nic specjalnego.
W efekcie, jak praktycznie w każdym zawodzie, trzeba się starać, żeby awansować. Dlatego sędziowie sądu I instancji wolą dać niższy wyrok, bo boją się, że jak dadzą za wysoki to sąd II instancji zmieni ich wyrok, albo co gorsza - uchyli i da do ponownego rozpoznania, a to hańba straszna. Niestety, apelacje są praktycznie zawsze, nawet takie bezsensu, pisane szybko przez obrońcę na kolanie.
A jak sędzia chciałby awansować to przechodzi kontrolę. Kontrolują jego wyroki, skuteczność tych wyroków i ile było zmienionych lub uchylonych. Jeśli ma ich kilka, niestety nie awansuje.

W gruncie rzeczy to bardzo przykre. Jest masa sędziów takich prawdziwych, z powołania, z dużym poczuciem sprawiedliwości i się męczą jako sędziowie sądu rejonowego, nie są awansowani, dlatego że wydają sprawiedliwe wyroki. Smutny system naszego ustawodawcy.

Niestety, w sądownictwie jest masa absurdów. Czasami mam ochotę je wszystkie tak tutaj wykrzyczeć, ale sama się zastanawiam, czy ktoś o zdrowych zmysłach byłby w stanie to uwierzyć :)
#sadowehistorie #sadownictwo #prawo #rozkminy
  • 12
@maQus: bardzo mi miło, dziękuję! Niestety pewnie nic nie zmieni. Z ciekawostek dziś widziałam pozew jakiegoś wariata, że dana piosenkareczka w Polsce daje za mało koncertów i sąd ma nakazać jej więcej koncertować. Niestety, trzeba nadać bieg tej absurdalnej sprawie. To tak jakby ktoś narzekał, dlaczego w sądzie tak długo czeka się na rozpoznanie sprawy...
@hermionka: @maQus: pierwsze co rzuciło mi się w oczy to sciana tekstu.
Ale po dwóch zdaniach już czułem, ze to coś mądrego :)
Ludzie też czesto nie chcą być świadomi.
A zeby ich zaciekawić pisz mniej oficjalnym jezykiem, bo on po prostu odstrasza :)
Rozumiem, że to efekt Twojej wiedzy i po prostu profesjnalizm, ale chcesz przemówić do laików :)
@hermionka Za niskie wyroki w pierwszej kolejności należy obwiniać sejm, który nie znowelizowal kodeksu karnego, mimo że Ziobro obiecał że ustawa o zwiększeniu kar będzie. A ludzie ciągle winią za to sądy bezzasadnie.