Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś wytłumaczy po krótce jakim sposobem łączone są czujniki np temperatury do mikrokomputera? Kablem? Bluetooth? Wifi? Ile takich sensorów można podłączyć do jednego komputera? #raspberrypi
  • 10
@art212:
Kablem, Bluetooth,WiFi -- w zależności od czujnika.
Można podłączyć prawdopodobnie dziesiątki albo setki, trudno ustalić górną liczbę, gdyż zależy to od rodzaju i typu czujnika.
@art212: Piny GPIO (General-purpose input/output) podłączane bezpośrednio lub pod jakiś interfejs np 1-wire lub SPI. Podłączyć możesz tyle na ile masz pinów GPIO w malinie (nie każdy pi jest wejściem/wyjściem - niektóre to np masa czy piny zasilania). W praktyce masz różne ekspandery, multipleksery czy inne przerzutniki dzięki którym możesz podłączyć takich urządzeń od cholery. Jest jeszcze opcja podłączania mikrokontrolerów na wifi np esp8266. Wtedy inne mikrokontrolerry służą ci za czujniki,
odłączyć możesz tyle na ile masz pinów GPIO w malinie


@Kryspin013: Eee... Bzdura? Po 1wire można podłączyć dziesiątki urządzeń do jednego pinu.

@art212:
Tak, do jednego.
Ja mam 3 termometry po 1wire, do tego 3 termometry po wifi poprzez system Xiaomi MiHome, plus kontaktrony czy czujnik natężenia światła.
@art212:
Jak malina jest osiągalna z internetu to tak.
A jak nie jest, ale ma połączenie -- to są różne strony, które pozwalają malinie na wysyłanie i publikowanie swoich odczytów albo jakieś połączenie -- ale nie korzystam, więc nie znam szczegółów.
a jak z zasilaniem takiego czujnika? Do każdego oddzielny zasilacz? Sorki ale jestem zielony w tym temacie...


@art212: W skrócie malina robi tylko za pośrednik między warstwą sprzętową, na której operuje sobie czujnik, a wyższą warstwą gdzie przesyłasz sobie dane w sieci lokalnej. To nawet nie musi być malina, żeby mogła udostępniać dane po sieci. Możesz np wziąć same esp8266. Malina w uproszczeniu to po prostu dosłownie komputer na ARM (architektura