Wpis z mikrobloga

Co można mieć za 20 miliardów PLN rocznie?
Wybudować ok 500 km bezkolizyjnych dróg szybkiego ruchu o przekroju 2x2, a uwzględniając dofinansowanie z UE byłoby to ponad 1000 km. W 5 lat program budowy dróg zakończony, każde miasto 100-tysieczne w Polsce podłączone ekspresówką do sieci dróg.

ALBO
Kupić ok 60-70 samolotów F-16 w wypasionej wersji (obecnie mamy ich 48 sztuk). W ciągu 5 lat za tą kasę można wystawić siły powietrzne 300-400 nowoczesnych samolotów które spokojnie jak równy z równym walczyłyby z całą flotą powietrzną potencjalnego przeciwnika w postaci Federacji Rosyjskiej

ALBO
Kupić około 800 czołgów Leopard 2A5. Po 3 latach mamy 2400 leopardów czyli siły zbrojne zdolne pozamiatać każdego przeciwnika. Wątpie nawet czy przemysł niemiecki byłby w stanie dostarczyć takie ilości w takim czasie. 60 #!$%@? miliardów zeta, ja #!$%@?ę. Ruscy nie mieliby już wtedy nic do gadania w tej części Europy.

ALBO
W ciągu 6-7 lat wybudować prawdziwą sieć szkieletową pociągów dużej prędkości między głównymi miastami, ze składami jeżdżącymi ponad 300 km/h podróż z Trójmiasta do Krakowa skracając do ok 2,5 godzin

ALBO
Wybudować elektrownię jądrową o mocy 1000 MW (szacunkowy koszt to ok 20 mld właśnie). Po 5 latach mamy 5 takich elektrowni. Po 10 latach stajemy się praktycznie niezależni energetycznie. Oczywiście wiadomo że budowa jednej trwa kilka lat, ale finansowanie na każdą kolejną można by mieć co roku, bo co roku wpada nowe 20 mld.

ALBO
Wybudować 20 tysięcy boisk typu Orlik. Przyzwoita infrastruktura sportowa nawet nie w każdej gminie ale w każdej najmniejszej wsi.

ALBO
Wybudować 10 (dziesieć) Stadionów Narodowych takich jak ten w Warszawie. Dziesięć #!$%@?.

ALBO
W ciągu ok 5 lat zbudować własny system satelitarny alternatywny dla GPS, Glonassa czy Galileo, kupując know-how, dostawę saleitów itd. na rynku. Nie wiem po co, ale moglibyśmy.

ALBO
Wybudować w 2 lata Wielki Zderzacz Hadronów. W ramach ułańskiej fantazji moglibyśmy go, #!$%@?, pod Sosnowcem umieścić i wymagać wiz wjazdowych dla naukowców walących tam z całego świata do prowadzenia badań.

ALBO....
Dać ludziom 500 na dziecko przez jeden rok

##!$%@? ##!$%@? ##!$%@? #polska #ekonomia #ciekawostki wrzucam ponownie.
  • 54
@PfefferWerfer: mylisz sie. Jeśli zatankujesz za 500 zl paliwa na Orlenie, to tam z 60-70% wróci do budżetu. Akcyza, oplaty paliwowe, emisyjne, Vat, CIT, PITy od wynagrodzen pracowników... a potem to co pracownicy orlenu wydadzą to znów VAT i akcyza itp
@badtek: Może od razu powiedz o wódce albo papierosach. Zakładasz najbardziej optymistyczny wariant - kupno paliwa (50% podatków), produkowanego przez państwową rafinerię, na państwowej stacji. Większość ludzi wyda na zrównawożony koszyk usług i produktów, co da nam efektywny VAT 16%.

Do tego pamiętaj o tym, że jak firma sprzeda towar za x zł, to nie zarobiła x zł tylko po kosztach zarabia 0,1-0,15x i od tego dopiero płaci podatek, czyli ok.
@babulenka1227 Nie, wystarczy mi ich historia zadłużenia, i to z czego się utrzymuja - bynajmniej z pracy. Plus - co ma 500+ do dziurawych dróg? Ja nie widzę nic z 500+ poza tym ze musze sie do tego dokładać, nie wiem z jakiej paki. Gdzie poza tymi rodzinami ktore faktycznie tego potrzebują, inni beneficjenci ( do których sie najwidoczniej zaliczasz skoro tak gorliwie krzyczysz o tym ) nie wykorzystują tych środków zgodnie
@span_chi zacznij robic dzieci to zobaczysz 500 plus. W Niemczech kawalerzy płacą większy podatek. Nie podoba się wyprowadz się z Polski do kraju gdzie jest dziki kapitalizm i nie ma socjalu.

Nie korzystam z 500plus dla twojej informacji przekroczylem dochód o całe 70zl na osobę. Wiem że większość znajomych z 500 plus większość środków przeznacza na dzieci pieluchy ubrania żywność itp

Skoro znasz sama patologie i pracujesz przy tym to powiadom odpowiednie