Wpis z mikrobloga

Miałem dzisiaj testować 2080 i #!$%@? z tego będzie bo sie #!$%@?łem.
Jeżeli ktokolwiek kiedykolwiek jeszcze powie i #!$%@? jakieś linusowe gównotesty z neta mówiące że STEROWNIKI NVIDII nie obniżają jakości w czasie to powiem tej osobie by sie #!$%@?ęła w głowę krzesłem.
Wczorajszego dnia dostałem 2 karty 2060 RTX i 2080 RTX. Postanowiłem że porównam obie karty do swojego leciwego ale żwawego 980ti Matrix Platinum ASUS. Więc zanim otworzyłem obudowę postanowiłem przygotować sobie wszystkie benchmarki machnąć casualowo domyślny profil OC jaki ma Asus w programie GPU Tweak II (bez manipulowania napieciami etc) zrobiłem wszystkie benchmarki za pierwszym razem spisałem wyniki i wsadziłem RTX'a 2060.
Po wsadzeniu RTX'a Nvidia wywaliła mi okno że do prawidłowego działania karty potrzebna jest aktualizacja sterowników do najnowszej wersji zoptymalizowanej pod RTX 2060 - pomyślałem OK.
Wszystko poszło dokładnie tak jak planowałem, RTX w środku testuje karte na Precision X1 by wybadać najlepszy profil do OC dla RTX'a.
Puszczam Benchmarki. Spisuje konkluzje i dziele sie nimi na mirko.
NIEDZIELA
Siadam do kompa odpakowuje RTX 2080 i zdecydowałem że zrobie jeszcze raz benchmarki 980ti ale pchając go do limitu jak RTX 2060 dnia poprzedniego. RTX 2080 poszedł na chwile w odstawke. Odpalam Precision X1 sprawdzam kilka profili i odpalam benchmarki. Crash.
Wracam do ustawień z dnia wczorajszego - crash na 3dMark.
Wywalam GPU Teak Asusa i wszystko co bylo zwiazane z MSI Afterburner i czyszcze rejestr itd. godzine później odpalam znowu benchmarki po czysczeniu systemu. Ustawiam profile - CRASH.
Karta zaczeła mi wyrzygiwać błędy na etapie na którym dnia poprzedniego jechała bez trzymanki.
Spędziłem prawie 2h szukając idealnego max najlepszego setupu by puścić w końcu benchmarki i spisać wyniki.
I ZGADNIJCIE CO.

Żaden z wyników praktycznie nie zbliżył się do tego który poprzedniego dnia odpalałem na 980ti na sterownikach sprzed 3-4 miesiecy a który karta łapała z łatwością bez specjalnego manualnego OC na każdym submenu dot OC.
Na 3d Marku to minus 200 -300pkt
Na Superpostition to już minus 250 pkt od dnia poprzedniego.

Tak sie #!$%@?łem że nie wiem czy przypadkiem w ramach protestu nie zwrocę w #!$%@? tych kart.

Jedna aktualizacja potrafiła mi zaorać totalnie moją kartę.

#pcmasterrace #nvidiacwel #kartygraficzne
  • 12
@Tak_masz_racje: obecnie mam najnowsze, poprzedniego nie pamietam bo nie brałem tego pod uwagę. a i nie uploadowałem wyników 3D mark online bo jedyne je spisywałem sobie, z tego co widze najstarsze pliki w folderze nvidia na C:/ pochodzą z początku pazdziernika zeszlego roku. Więc najprawdopodobniej z tamtego okresu mam sterowniki które potem aktualizowałem.
@Shewie: Jako programista wypowiem się, że to niekoniecznie musi być celowe działanie. Dodanie poprawek, bugfixów i dodatkowe zabezpieczenia mogą powodować wydłużenie się potoku wykonawczego przez co instrukcje wygenerowanie przez CPU na bazie sterownika z większym opóźnieniem wpadają do GPU. Kod wykonywany na GPU też może mieć więcej operacji przez co czasy renderowania ramek mogą być nieco dłuższe. Niestety gry i benchmarki to kod pisany przez różnych programistów (gorszych lub lepszych) i
@Ingvarr100th: w sumie sporo w tym racji, rozwój kart sprawia że producent skupia się przy pisaniu sterowników na swoim najnowszym produkcie. Maxwelle już dawno wypadły z ich koszyka kart pierwszego wsparcia a Touringi mają nową architekture i procesy których nie obsługują starsze generacje. Jak z smarfonami.
Jakkolwiek byłem ogromnie zdziwiony i zszokowany najbardziej tym że na tych samych zegarach nie byłem w stanie ukończyć benchmarku jak dzien wczesniej. W skali wyników
@Shewie: prawdopodobnie przyczyny bym szukał w stosunkowo małych testach regresji na starszych generacjach jako, że karty które nie są sprzedawane generują koszty wsparcia. Aby je obniżyć prawdopodobnie nVidia przykłada mniejszą parę w testy, co kończy się tak jak można to odczuć.
Oczywiście gdybam sobie, bo tak na prawdę tylko oni wiedzą jak jest (producent).