Wpis z mikrobloga

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że coraz więcej prac „wyższego rzędu” będzie można powierzyć maszynie. Już dzisiaj radzi sobie ona z analizą języka naturalnego, a zasilona odpowiednimi danymi (czyli kodem z platform takich jak serwis GitHub, przechowujący i bezpłatnie udostępniający miliardy linii kordu tworzonych przez miliony osób) może pisać programy znacznie taniej niż Senior Java Developer, który kosztuje w Stanach ok. 80 tys. dolarów rocznie, a w Polsce – prawdę mówiąc – już więcej niż połowę tej kwoty.


http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/nadchodzi-koniec-eldorado-informatykow/

#programowanie #programista15k #informatyka #pracait
  • 14
[AI] może pisać programy znacznie taniej niż Senior Java Developer


@nightmaar: cena to nie jest główne kryterium. Wypadałoby, żeby te programy jeszcze robiły to, co powinny.

To się kiedyś pewnie stanie, ale póki co nie jesteśmy nawet blisko.
@nightmaar: ten tekst to w dużej mierze zalew półprawd z jedną obserwacją zaskakującą dla jego źródła (tym, że regulacje zabijają rynek). Filipiakowi zapaliło się pod dupą i musiał zmienić swoje słynne podejście, gdy w Krakowie zdaje się Brytyjczycy podkupili mu całe zgrane zespoły - tego nie zastąpisz studentami, jeśli chcesz, żeby firma nie padła na mordę. Działy R&D Microsoftu i Alphabetu kręcą tematy, o których polskim wydziałom informatyki się nie śniło
ja tam bym się zagrożenia ze strony AI nie obawiał, minie jeszcze co najmniej 10-15 lat, zanim AI będzie w stanie zastąpić programistę. Natomiast nieunikniona jest masowa obniżka placowa przez to, że rynek się zmienia. Z każdym rokiem studia informatyczne kończy ok 15.000 osób, do tego studentów 4 i 5 roku informatyki też jest po ok 15.000 osób. Studenci z innych kierunków pokrewnych też idą w informatykę i też spokojnie jest ich
Z każdym rokiem studia informatyczne kończy ok 15.000


@marcinkovvsky: Yyyyy.... nie. Ze mną kierunek zaczęło 115 osób, ukończyło 80, w (prawie) zawodzie robi (z tego co widzę na fejsie) 15, może 20 a stricte tym co mieliśmy na specjalizacji zajmuje się 3.

W wakacje w firmie mieliśmy studentów na stażach/praktykach czy co tam oni mieli. Przyjęliśmy 26 osób! Najpierw z nimi rozmawialiśmy, żeby wziąć tylko tych, którzy rzeczywiście wyglądają na zainteresowanych.
@warning_sign: Od kilku miesiecy ucze sie programowac(choc moze to duzo powiedziane) udemy, edx(cs50), mysle powaznie nad zainwestowaniem w bootcamp gdyz materialu jest tyle ze dymi mi czacha i caly czas wlasnie towarzyszy mi niepewnosc ze to nie dla mnie i ze nie dostane pracy #!$%@? pieniadze itd.
Choc bardzo mnie pociaga programowanie, chcialbym sie wbic w branze przez front end i uczyc sie dalej pythona. W kazdym razie moje pytanie do