Wpis z mikrobloga

Dlaczego ta reakcja nie ma sensu?


@Lucy_Ferro: Po pierwsze to w reakcji kwasu z solą mocniejszy kwas "wypiera" słabszy. Po drugie, to błędnie zapisałaś równanie reakcji, rozumiem że w pierwszej reakcji miał być HNO3. Po trzecie, dobrze byłoby gdyby któryś z produktów wytrącał się w postaci nierozpuszczalnego osadu lub opuszczał środowisko reakcji. Za to można otrzymać azotan potasu z jego węglanu i kwasu azotowego (reakcja odwrotna do pierwszej).
@Iperyt: @Lucy_Ferro: Nie wiem czy taka reakcja zachodzi w rzeczywistości, ale ta redukcja azotanu ma sens. Odpowiednio zasadowe środowisko powinno zatrzymać dysproporcjonowanie (i tak azotyny są używane niemal wyłącznie w postaci soli).

Odpowiadając już bezpośrednio: reakcja prawdopodobnie może zajść, trudno powiedzieć jakie warunki są wymagane. Nie ma ona większego sensu, bo taniej i szybciej będzie kupić azotan sodu. W razie potrzeby wolnego kwasu jako reagenta - wystarczy zakwasić środowisko reakcji
@Iperyt:
Definitywnie HNO2.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_azotawy
Zgadzam się, dobrze by było gdyby wytrącał się osad, ale czy z kwasami nie jest przypadkiem tak, że przy pomocy bardziej stężonego kwasu słabszego jestem w stanie otrzymać mniej stężony kwas mocniejszy?

Pogubił*.
Moderacja nie chce mi zmienić paska.

@neo_1995:
Teoretycznie rzecz biorąc woda nasycona CO2 to kwas węglowy, a skąd tam Ci się wziął formaldehyd to nie mam pojęcia.
Rozumiem, że z punktu widzenia chemika
@Lucy_Ferro: Czekaj, bo teraz to już się pogubiłem.

W reakcji azotanów z kwasem węglowym - nie otrzymasz nic
w reakcji azotanu z formaldehydem - możesz otrzymać teorytycznie azotyny
W warunkach domowych kwas azotowy możesz otrzymać przez destylację mieszaniny KNO3 i H2SO4
Octowy i węglowy ci się nie przydadzą do otrzymywania innych kwasów.

Reakcje związane z alchemią nie mają sensu tak samo w XXIw jak nie miały w XVIw :)

Jak chcesz
@neo_1995:
Kanały znam, oglądam, ale skąd ja wezmę kwas siarkowy podczas apokalipsy zombie? :P
A tak jeszcze na temat kwasu azotawego...
Czy nasycając roztwór wodny azotanu potasu dwutlenkiem węgla, nie powinien wydzielać się lotny tlenek azotu wchodzący w reakcję z tlenem atmosferycznym?
Wtedy wystarczyłoby żebym taką mieszaninę lotną odprowadził do naczynia z wodą i voila.
@Lucy_Ferro: Nie, naruszałoby to prawo równowag chemicznych. Nie wspominając, że N2O5 nie jest lotny w warunkach wodnych, a do uzyskania nieco bardziej lotnego NO2 potrzeba reduktora.

Kwas siarkowy kupisz jako udrażniacz kwasowy do rur (zanieczyszczony, ale się nada)