•  

Wykop, fake newsy i "polskie portale branżowe"

Dziś rano zauważyłem na twitterze sporo newsów nt. dużego wydarzenia w sztucznej inteligencji. Czołowi specjaliści z tej dziedziny gratulowali ekipie DeepMind zwycięstwa ich AlphaStar w StarCraft 2 z zawodowymi graczami co do tej pory się nie udawało.

Zrobiłem więc znalezisko i powoli sobie zbierało sobie wykopy.

Kilka godzin później inny Mirek wrzucił znalezisko dotyczące tego samego wydarzenia, ale z zupełnie inną "interpretacją", która za chwile wejdzie na główną: Polak pokonał potężną sztuczną inteligencję od DeepMind w Star Craft II z opisem: AlphaStar, grająca w tę popularną grę Blizzarda sztuczna inteligencja, w końcu została pokonana przez ludzkiego zawodnika, co jest nie lada wyczynem, bo trzeba pamiętać, że do tej pory ze wszystkimi radziła sobie bez problemu.

Poza tym, że duplikat to całkowicie błędna informacja bo przecieżchodzi o coś zupełnie odwrotnego: że to sztuczna inteligencja w końcu (po wielu próbach) pokonała zawodowych graczy, a nie o to, że zawodowy gracz (w tym przypadku Polak) pokonał sztuczną inteligencję.

Wszystkie portale na świecie tak piszą, wszystkie oprócz naszych. Przykłady:

Today in “computer beats human at thing computers could not previously beat humans at” news: Google Deepmind has bested StarCraft 2 pros at their own game. “AlphaStar” was unveiled on a livestream last night, in a show revolving around matches against top StarCraft pros Grzegorz “MaNa” Komincz and Dario “TLO” źródło

"DeepMind has achieved yet another milestone in the gaming world.
    The Google-owned artificial intelligence lab announced on Thursday that its new "AlphaStar" AI had beaten two of the world's best StarCraft II players." źródło

Myślałem, że to Mirek się pomylił albo napisał "pod publiczkę" ale okazuje się, że taką wersję forsują polskie "portale branżowe": tutaj jeden przykład, a tutaj drugi: Polak w końcu pokonał sztuczną inteligencję

Śledzę newsy nt. AI ale nie polskie portale branżowe spod znaku "SpidersWeb" Czy taka amatorka i powielanie fake newsów to norma, zatrudniają tam nierozgarniętych gimnazjalistów czy mają tego samego tłumacza?

#wykop #duplikat #sztucznainteligencja #machinelearning #afera #mirko

@kmt12 @protny0 @emjot86 @3mortis @Micro-Jet @zenon_kowalski @LowcaG @ProfesorBigos @polaninPL @chwed @Oushi @MysGG @Lizbona @Lurriel @dnkn @sad

•  

@cieliczka: Co tutaj jest "fake newsem"? Sztuczna inteligencja złoiła graczy? No złoiła - prawda. Polakowi się udało z nią wygrać? No udało - prawda. Ja tu nie widzę żadnej nieprawdziwej informacji. Odmienna interpretacja faktów, to nie kłamstwo. Fake news = informacja nieprawdziwa, a nie odmienna interpretacja.

•  

Wynika to zapewne z kwestii powielania jednego źródła i skupianiu się na sukcesach Polaków, których bardzo wszyscy jesteśmy głodni. Szkoda, że zapominamy o meteorytyce.

+: AdireQ
    •  

@cieliczka: Ja widziałem twoje znalezisko i nie dodawałem tego artykułu, "bo było". No ale z tego co widzę, to dodawanie na oślep to tutaj wieloletnia tradycja.

•  
      S...........d

+1

@cieliczka: Podejrzewam, że to powielanie newsów, bo na przykład cdaction.pl podali prawidłową informację.

https://www.cdaction.pl/news-55634/starcraftii-sztuczna-inteligencja-pokonala-zawodowych-graczy-wideo.html

•  

@chwed:

Co tutaj jest "fake newsem"? Sztuczna inteligencja złoiła graczy? No złoiła - prawda. Polakowi się udało z nią wygrać? No udało - prawda. Ja tu nie widzę żadnej nieprawdziwej informacji. Odmienna interpretacja faktów, to nie kłamstwo. Fake news = informacja nieprawdziwa, a nie odmienna interpretacja.

No właśnie fake news:_AlphaStar, grająca w tę popularną grę Blizzarda sztuczna inteligencja, w końcu została pokonana przez ludzkiego zawodnika, co jest nie lada wyczynem, bo trzeba pamiętać, że do tej pory ze wszystkimi radziła sobie bez problemu._

A przecież było dokładnie odwrotnie: nie radziła sobie. O czym napisałem zresztą i podałem źródło.
      Polskie portale podają, że to człowiek w końcu pokonał sztuczną inteligencję w StarCraft 2, a przecież to SI pokonała w końcu cżłowieka w tę grę. I to jest newsem - kolejny ważny krok w rozwoju SI, a nie wyczyn Polaka

•  

@cieliczka: No tutaj się zgadzam, wyboldowane stwierdzenie nie jest prawdą, jakoś mi umknęło, że w tym artykule pisano, że do tej pory kosiła wszystkich.

•  

@cieliczka: Trzeba dodać, że Polak zmierzył się z dwiema wersjami AlphaStar. Z pierwszą przegrał 0-5, ale ona miała przewagę taką, że bot nie musiał przesuwać kamery, grał patrząc na całą mapę jednocześnie. Nasz rodak wygrał z drugą wersją, która mogła patrzeć jednocześnie tylko na mały wycinek mapy, tak jak to robię ludzie.

During the matches against TLO and MaNa, AlphaStar interacted with the StarCraft game engine directly via its raw interface, meaning that it could observe the attributes of its own and its opponent’s visible units on the map directly, without having to move the camera - effectively playing with a zoomed out view of the game. In contrast, human players must explicitly manage an "economy of attention" to decide where to focus the camera. However, analysis of AlphaStar’s games suggests that it manages an implicit focus of attention. On average, agents “switched context” about 30 times per minute, similar to MaNa or TLO.

Additionally, and subsequent to the matches, we developed a second version of AlphaStar. Like human players, this version of AlphaStar chooses when and where to move the camera, its perception is restricted to on-screen information, and action locations are restricted to its viewable region.

https://deepmind.com/blog/alphastar-mastering-real-time-strategy-game-starcraft-ii/

•  

Typ future21 zamiast zgłosić swój błędny duplikat to zakopuje moje znalezisko ( ͡° ͜ʖ ͡°):

źródło: duplikat.png

•  

@cieliczka: W Twoim znalezisku w zasadzie nie napisano, nie potwierdzono tego co twierdzisz w tym wpisie. Podano tam, że poprzednie dziesięć meczów miesiąc temu ludzie przegrali i rewanż wziął Polak wygrywając ostatnie starcie. Nie ma tam albo przegapiłem, że historia potyczek w SC2 sięga dalej i wtedy AI przegrywało... W tym drugim znalezisku (duplikacie), w artykule zasadniczo też piszą to samo o ostatnich 10 rozgrywkach i że "w końcu" Polak pokonał sztuczną inteligencję - ja to zrozumiałem w kontekście tego miesiąca. Ale może masz rację, tyle, że z Twojego znaleziska tego nie wywnioskowałem.

Poza tym napisałeś w tytule.

Sztuczna Inteligencja w końcu wygrała w StarCraft II. Polak wygrał 1 mecz.

Wybacz, ale to brzmi jakby Polak miał być tą sztuczną inteligencją. Ale wykopałem, bo słusznie napisałeś, że tamto jest duplikatem, choć tytuł mi się nie podoba.

•  

@cieliczka: poza tym dla kogoś kto śledzi temat deepmind znany jest przypadek Doty2, gdzie faktycznie na scenie bot pojechał i totalnie rozwalil 1v1 topkę graczy doty to już potem tysiąc chyba graczy pokonało tego bota zayskując specjalnego skina w grze. Generalnie to nie jest tak jak z AlphaGO czy szachami gdzie praktycznie AI rozpierdala każdego zawsze.

W grach komputerowych to są dopiero pierwsze wersje AI które porównać można z tym kompem który pokonał Kasparowa.

•  

@iAmTS: Tym bardziej, że nie mierzyli się w tych 10 meczach z "Kasparowami" StarCrafta2, a nawet nie z najlepszym polskim graczem bo jest nim Nerchio (chociaż MaNA oczywiście rewelacyjny), nie wspominając o Top 5 na świecie

•  

@cieliczka: najlepszym polskim graczem jest zdecydowanie Elazer. sprawdz kolego rankingi. Swoją drogą do Serrala im daleko - to była by ciekawa gra.

•  

@cage20:

najlepszym polskim graczem jest zdecydowanie Elazer. sprawdz kolego rankingi.

To prawda. Sugerowałem się tym rankingiem, ale obecnie nr 1 jest Elazer

+: Roxelll
    •  

Czy taka amatorka i powielanie fake newsów to norma, zatrudniają tam nierozgarniętych gimnazjalistów czy mają tego samego tłumacza?

@cieliczka: GeekWeek.pl ¯\_(ツ)_/¯

źródło: GeekWeek.png

+: JV44