Wpis z mikrobloga

@Revmir: no i kiedy Francji wprowadzili komunizm? Reformy socjalne wprowadzano wszedzie na swiecie i nigdy nie byla to nawet domena wylacznie socjalistow. Chyba ze juz tak jestescie zdesperowani ze taka chadecja to tez juz socjalizm.
@Revmir: no to w takim razie jak ci to przeszkadza to napisze tak
"Granica dobrobytu zaczyna sie tam gdzie nie wprowadzono socjalizmu "choc robi to krzywde tym wszystkich srodowiska ktorzy socjalizm widza innaczej niz wysryw bolszewików.
@Revmir: gosciu Austria nie byla biedniejsza od Czechoslowacji i nie byla wiele bogatsza od Wegier - tak sie stalo dopiero po socjalizmie. Grecja nie roznial sie wiele od Bulgarii
Do rewolucji to doszlo w Rosji jak agenta Lenina Niemcy wyslali - do bloku wschodniego rewolucjonisci to byl margines do wladzy przyjechali na obcych czolgach.
"Granica dobrobytu zaczyna sie tam gdzie nie wprowadzono socjalizmu "choc robi to krzywde tym wszystkich srodowiska ktorzy socjalizm widza innaczej niz wysryw bolszewików.


@Miniu30: rozumiem, że w III świecie się ten dobrobyt zaczyna xD Tamten ustrój nie był też moim ideałem ale jak bym to napisał to by z kolei było "hehe to nie był prawdziwy socjalizm, następnym razem się uda", więc nic nie piszę.
@Revmir: no ja ci podalem dane ekonomiczne a ty haselko - bo mialy zagraniczne inwestycje. No kuzwa to winna socjalizmu ze je odrzuca nie kapitalizmu ze na nie zezwala.
Ta dokapitalizowano kazdy kraj w Europie lacznie z Finlandia ktora byla w strefie wplywow ZSRR i pozostajaca kompletnie na obrzeżach Portugalia.
@Miniu30: kraje bloku wschodniego na tle potężnych różnic między krajami kapitalistycznymi, rozwijały się równomiernie. W kapitalizmie rozwój centrum wynikał z eksploatacji peryferiów, tutaj było na odwrót. Industrializacja i rozwój zacofanych obszarów kosztował. Do tego zimnej wojna znacznie bardziej obciążała ZSRR niż US. I co do wad ustrojowych to ja się zgadzam, biurokracja partyjna spowalniała czy wręcz sabotowała rozwój i należało przeprowadzić poważne reformy idące w kierunku samorządności. Ale nie przywracać kapitalizm.