Wpis z mikrobloga

Chciałbym zacząć oddawać krew ale nie wiem jak się do tego zabrać od strony pracy.
Pracuje w tygodniu 8-16, czyli w jedynych godzinach kiedy można oddawać krew.
Generalnie jak to powinno wyglądać, zgłaszam pracodawcy, że np. jutro idę oddać krew czy powinno to być z większym wyprzedzeniem ? Powinienem o tym poinformować pracodawcę czy zapytać czy mogę iść oddać ?
Czy pracodawca może mi odmówić tego, żebym nie szedł np. tłumaczyć wymówkami, że jest sporo pracy i nie ma opcji? Wtedy ma mi sam wybrać jakiś termin czy jak ?

No i sam dzień oddania krwi jak wygląda, od samego rana idę do rck bez stawiania się wcześniej w pracy i po oddaniu krwi wtedy wraca się do pracy czy reszta dnia jest wolna ? Dostaje jakieś zwolnienie, jeżeli tak to mam to donieść w ten sam dzień do zakładu czy może być następny dzień roboczy ?

#krwiodawstwo #krew #rck #rckik #pytanie #prawo #pytaniedoeksperta
  • 10
@Skipi1111 1. Oddajesz krew kiedy chcesz
2. Informujesz pracodawcę kiedy chcesz to zrobić. Szef nie moze Ci tego zabronić, jednak lepiej oddawać krew wtedy, gdy twoja absencja nie spowoduje jakiś strat czy opóźnień.
3. W dniu oddawania jesz lekkostrawne śniadanie
4. Dostajesz zwolnienie, jedziesz do domu a zwolnienie zanosisz kolejnego dnia do pracy
@Skipi1111: 1. Poniedziałki i piątki to najbardziej oblegane dni - na pierwszy raz lepiej iść w środku tygodnia
2. Ja zawsze informowałem pracodawcę, że nazajutrz idę oddać krew. Akurat u mnie swego czasu problemów nie było. Wiem jednak, że gdzieniegdzie nie chcą uwzględniać zwolnień po oddaniu krwi.
3. U mnie jest tak, że w trakcie badania przez lekarza i dobrych wynikach - pyta się on czy chcesz zwolnienie. Kilka razy zdarzało