Wpis z mikrobloga

#majsterkowanie #automatyka

Cześć,
Potrzebuję zrobić przekładnię około 1:50 (min 1:40, max 1:100) na kołach zębatych lub ślimakowych. Im więcej zębów miałaby przekładnia tym lepiej. Przekładnia napędowa musi pracować w dwie strony.

Przekopałem trochę Internetu i niestety większość trybów jest z aluminium, a wolałbym tańszą alternatywę kółek z tworzywa sztucznego.
Duży tryb powinien mieć otwór min 16 max 24 mm średnicy (ja się dopasuję z wałkiem), natomiast małe tryby pod osie silniczków 3,2 mm.

Gdzie szukać odpowiednich rozwiązań? Może powinienem zastosować dodatkowe tryby żeby zrobić redukcję "na dwa razy"? Głównym problemem jest znalezienie tego dużego koła.
Na aliexpress prędzej znajdę przekładnię pasową, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie.
Przekładnia ma być do kierowcy komputerowej. Duże koło będzie spoczywać na osi kierownicy, a małe koła na osiach silników odpowiadających za force feedback.
  • 6
@KokiX: Jak nie planujesz dużych obciążeń to druk 3D et voila. Na 0.1mm warstwie z dyszą 0.2mm to ledwo odróżnisz od zwykłej z wstryskarki przy dobrych parametrach i odpowiednim materiale. No i wtedy zawsze możesz wykonać takie jakie sobie zamarzysz, np. z pastą o serwerowni na obwiedni koła
@Das_Meme hmm, w sumie to kolega z pracy ma drukarkę 3D. Czy materiał typu ABS jest drogi jeśli zużyje go z pół litra?


@KokiX: filament do drukarki 3d sprzedaje się na kilogramy, dobry jakościowo filament ABS od Devil Design to koszt około 80 zł za 1kg rolkę
@Xargo1: @KokiX: Bardziej bym preferował PLA. Tteoretycznie bardziej eko a jest z nim mniej problemów niż z ABSem bo nie ma skurczu przy wydruku. Jak masz pliki tych kółek / możesz je sobie wygenerować to pobierz sobie slicer np. Cura i zobacz ile zużyjesz bo to szacuje też taki program - pobaw się wypełnieniem (infill) - ono najbardziej wpływa na wytrzymałość, ilość materiału czy czas wydruku.