Wpis z mikrobloga

@Bonifacy13: "różnica 1130 zł, czy warto dopłacać?"

To zależy jaką oszczędność da zmiana styropianu. Jakie ma budynek zapotrzebowanie na ciepło? Co mówi projekt? Może się okazać, że zmiana styropianu da tylko 50 zł oszczędności rocznie, a może... i nic.

Poza tym deklarowane parametry to jedno, ale podczas użytkowania każdy styropian osiąga inne, gorsze parametry. Do celów obliczeniowych przyjmuje się tak zwaną lambdę obliczeniową, a ta zazwyczaj wynosi 0,04 niezależnie od tego
@jonik: Dzięki za linki. Przejrzałem dość dokładnie. Podane w badaniach współczynniki dotyczą tylko jednej sytuacji, która rzadko występuje podczas okresu ogrzewczego, tzn.:

- Temperatura 10 stopni
- Próbki klimatyzowane (wilgotność względna 65% +/- 5%)

Nic dziwnego zatem, że w tym badaniu współczynniki przeliczeniowe = współczynnikom deklarowanym, ale to nie ma związku z praktyką. Podczas użytkowania temperatura i wilgotność są niższe co sprawa, że parametry termoizolacji są gorsze i wynoszą ok. 0,040
@chafer: Oczywiście w innych warunkach parametry mogą być inne ale Twoja teoria wskazuje na to, że w tych innych warunkach właściwości białe i szarego się zrównują?

W mojej opinia raczej będzie wtedy - biały 0,40 - szary 0,35