•  

  Jako że ostatnio mam za dużo wolnego czasu, postanowiłem go spożytkować na wyjaśnienie jak najprościej potrafię kwestii, z którą wielu strzelców ma problemy. Mianowicie

  Minuty Kątowe

  Których powszechnie używa się do określenia celności broni*, a także przy ustawianiu nastaw w celownikach optycznych. Najpierw definicja: minuta kątowa to 1/60 stopnia(°). Stopień do jednostka używana do opisania miary kąta(co wiemy z lekcji matematyki). Czyli dwie minuty kątowe do 1/30 stopnia, trzy to 1/20 stopnia, pół minuty to 1/120 itd. Przyjęło się u nas, że do oznaczania minuty kątowej używa się angielskojęzycznego skrótu MOA(minute of angle - dosłownie "minuta kątowa"), i ja we wpisie od tej konwencji nie będę odchodził. Czyli będę je oznaczał np. 1 MOA, 0,5 MOA itd.

  Jak to się ma do celności broni? Wyobraźcie sobie że oddaliście 10 strzałów to tarczy znajdującej się na odległości 100m. Po skończeniu strzelania idziecie do tarczy sprawdzić w których miejscach są przestrzeliny i jak wygląda wasze skupienie. Na potrzeby tego przykładu załóżmy że wszystkie mieszczą się w okręgu o średnicy 58,2 mm(zaraz się dowiecie czemu akurat tyle). Teraz wyobraźcie sobie, że ten okrąg jest podstawą stożka, którego czubkiem jest wylot lufy. Stożek ma wysokość h=100 m, średnicę podstawy d=58,2 mm, a także kąt rozwarcia α=x°. Jeśli poszłoby wam gorzej, to miara kąta byłaby większa, jeśli lepiej, to na odwrót. Tak więc miary kąta α możemy użyć do opisania tego jak celne były nasze strzały z tej konkretnej broni. Przy h=100m kąt α będzie tak mały, że będziemy potrzebować jednostki mniejszej od jednego stopnia, czyli właśnie minuty kątowej.

  Na odległości 100 m, 1 MOA równa się odcinkowi(średnicy naszego stożka d)o długości dokładnie 29,1 mm**. W powyższym przykładzie nasza celność jest więc na poziomie 2 MOA. Odcinek, któremu równa się 1 MOA zmienia się wraz z odległością: na każde 100 metrów rośnie o 29,1 mm. Dla 200 metrów będzie to 58,2 mm, dla 300 87,3 mm, itd. Na 50 m 1 MOA=14,55 mm.

  Drugim zastosowaniem jest regulacja celowników optycznych. Jak już wiemy ile to jest 1 MOA, łatwo możemy obliczyć jak przestawić siatkę celowniczą(czy kropkę na kolimatorze) aby punkt trafienia pokrył się z punktem celowania.

  I to tyle, dziękuję za uwagę. #bron #strzelectwo #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu

  *właściwie to całego układu strzelec-broń-warunki, bo te trzy rzeczy są nierozłączne(no chyba że zamocujesz broń w imadle)
  **"Celność broni strzeleckiej", Jerzy A. Ejsmont