•  

  Jako że ostatnio mam za dużo wolnego czasu, postanowiłem go spożytkować na wyjaśnienie jak najprościej potrafię kwestii, z którą wielu strzelców ma problemy. Mianowicie

  Minuty Kątowe

  Których powszechnie używa się do określenia celności broni*, a także przy ustawianiu nastaw w celownikach optycznych. Najpierw definicja: minuta kątowa to 1/60 stopnia(°). Stopień do jednostka używana do opisania miary kąta(co wiemy z lekcji matematyki). Czyli dwie minuty kątowe do 1/30 stopnia, trzy to 1/20 stopnia, pół minuty to 1/120 itd. Przyjęło się u nas, że do oznaczania minuty kątowej używa się angielskojęzycznego skrótu MOA(minute of angle - dosłownie "minuta kątowa"), i ja we wpisie od tej konwencji nie będę odchodził. Czyli będę je oznaczał np. 1 MOA, 0,5 MOA itd.

  Jak to się ma do celności broni? Wyobraźcie sobie że oddaliście 10 strzałów to tarczy znajdującej się na odległości 100m. Po skończeniu strzelania idziecie do tarczy sprawdzić w których miejscach są przestrzeliny i jak wygląda wasze skupienie. Na potrzeby tego przykładu załóżmy że wszystkie mieszczą się w okręgu o średnicy 58,2 mm(zaraz się dowiecie czemu akurat tyle). Teraz wyobraźcie sobie, że ten okrąg jest podstawą stożka, którego czubkiem jest wylot lufy. Stożek ma wysokość h=100 m, średnicę podstawy d=58,2 mm, a także kąt rozwarcia α=x°. Jeśli poszłoby wam gorzej, to miara kąta byłaby większa, jeśli lepiej, to na odwrót. Tak więc miary kąta α możemy użyć do opisania tego jak celne były nasze strzały z tej konkretnej broni. Przy h=100m kąt α będzie tak mały, że będziemy potrzebować jednostki mniejszej od jednego stopnia, czyli właśnie minuty kątowej.

  Na odległości 100 m, 1 MOA równa się odcinkowi(średnicy naszego stożka d)o długości dokładnie 29,1 mm**. W powyższym przykładzie nasza celność jest więc na poziomie 2 MOA. Odcinek, któremu równa się 1 MOA zmienia się wraz z odległością: na każde 100 metrów rośnie o 29,1 mm. Dla 200 metrów będzie to 58,2 mm, dla 300 87,3 mm, itd. Na 50 m 1 MOA=14,55 mm.

  Drugim zastosowaniem jest regulacja celowników optycznych. Jak już wiemy ile to jest 1 MOA, łatwo możemy obliczyć jak przestawić siatkę celowniczą(czy kropkę na kolimatorze) aby punkt trafienia pokrył się z punktem celowania.

  I to tyle, dziękuję za uwagę. #bron #strzelectwo #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu

  *właściwie to całego układu strzelec-broń-warunki, bo te trzy rzeczy są nierozłączne(no chyba że zamocujesz broń w imadle)
  **"Celność broni strzeleckiej", Jerzy A. Ejsmont

  •  

   @blawatek: Co daje ustawianie MOA na kolimatorze, skoro załóżmy broń ma celność 3 MOA, to jak to nam może pomóc w celnym strzale na 300?

  •  

   @Encepence2 na lunecie i kolimatorze możesz zniwelować niedoskonałości montażu, wtedy mówimy o zerowaniu np. na 100m. Strzelając na więcej lub mniej musisz też wziąć pod uwagę krzywą balistyczną, ponieważ żaden pocisk nie leci po prostej, tylko stopniowo opada. Wiedząc, że np. pocisk opadnie o około 10 cm na danym odcinku możesz wprowadzić poprawkę - 3.25 /3.50 MOA i wtedy nie uwzględniać tego celując. Do tego weź pod uwagę, że oś lufy jest kilka centymetrów pod osią optyczną kolimatora/lunety.

  •  

   @Encepence2: To nie tak działa. Broń z kolimatorem trzeba najpierw przystrzelić, czyli mówiąc po ludzku tak ustawić ten kolimator, żeby punkt, która pokazuje nam jego kropka pokrywał się z punktem w którym broń trafia. I tutaj przydaje się wiedza jak to wszystko wyliczyć. Jeśli np. na 100 m nasz średni punkt trafienia jest 6 cm na lewo i 3 cm poniżej punktu celowania, to znaczy że celownik musimy przestawić o 2 MOA w poziomie i 1 MOA w pionie. Skala używana na pokrętłach do regulacji jest właśnie w MOA.

  •  

   @blawatek: O takie mirko nic nie robiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @vare: Żeby było trudniej - broń długą zeruje się tak, że pocisk leci najpierw po krzywej wznoszącej, potem po opadającej. W ten sposób uzyskuje się dwa zera - a więc miejsca, gdzie punkt celowania pokrywa się z punktem trafienia i nie trzebna odkładać poprawki w pionie. Np ARa da się ustawić tak, że pierwsze zero jest na 50 m, drugie na 200m. W przybliżeniu - too zależy od broni i amunicji.

  •  

   @gregor40 dokładnie, to wynika też z tego, że optyka zamontowana jest ponad lufą. W teorii można mieć tylko jedno zero, jeśli wypadnie ono na wierzchołku toru lotu pocisku

   +: krak