Wpis z mikrobloga

#gruparatowaniapoziomu #mapy
Zapraszam na nowy odcinek vloga #motyliglobus o tymDokąd Dotarli Rzymianie.
Rzymianie odkrywcami? Nie bardzo. ich osiągnięcia w odkrywaniu i kartografii były moim zdaniem słabsze niż Greków czy Fenicjan. Ale to nie znaczy, że się nie zapuszczali poza Imperium.

Oktawian August zorganizował pierwszą ekspedycję wojskową do południowej Arabii, w kierunku Puntu i bogatego w złoto i mirrę miasta Marib. To póżniejsza "Arabia Felix". Już wtedy mit Królowe Saby istniał. Początkowo planowano ekspedycję lądową z Petry, ale gdy odkryto jak wąskie jest Morze Czerwone zaryzykowano ekspedycję z pomocą floty. Ale wzdłuż brzegów z desantem przed zdradliwą cieśniną, którą dziś nazywamy Wrota Łez.
Rzymianie, którzy mieli do pomocy Egipcjan i Nabatejczyków choć doskonale sprawdzili się w pustynnym klimacie, w wyniku walk stracili zaledwie 2 legionistów, przeciw ponad 1000 wrogów, ostatecznie nie dali rady zdobyć Marib i wrócili na tarczy. imperium nie sięgnęło Oceanu Indyjskiego. Morskimi krańcami pozostały Arabia (Hegra) i Mezopotamia (Harax)

Są ślady ekspedycji rzymskich na Saharę. Juliusz Maternus i Septymiusz Flakus dotarli do Sudanu przecinając pustynię przez krainę Garamantów, ale nie znalazł mitycznej Wielkiej Rzeki Zachodniej, którą sugerował Ptolemeusz. A Swetoniusz Paulinus przekroczył góry Atlas i dotarł podobno do Senegalu. Do Kraju Czarnych, jak mawiali Rzymianie. Dotarli też, do Agisymba, utożsamianym z Jeziorem Czad, czyli Jeziorem Hipopotama. Być może wtedy sprowadzono czarnych niewolników do Rzymu, postać Juby z filmu “Gladiator” oraz nosorożce, które zachwycały w widowiskach w Koloseum.

Cesarz Neron w 61 roku zorganizował gigantyczną ekspedycję w poszukiwaniu źródeł Nilu. Nie udało się to Egipcjanom, nie udało Grekom to czemu miało sie udać rzymianom? Jak sie jest szalonym to się jest szalonym i geograficznie. Bo chcieli podbić Etiopię i zobaczyć Góry Księżycowe, źródło wiecznie czystej wody. Z przekazów wiadomo, że dotarli do Sudanu południowego do bagien Sudd. ale Istnieją tezy, że grupa legionistów dotarła aż do Wodospadów Murchisona w północnej Ugandzie. Podobne legendy dotyczą wojsk Napoleona. ale dowodów brak.

Podobnie legendarne choć lepiej udokumentowane wydają się osiągnięcia Rzymian na Wschodzie. Murem nie do pokonania okazało się imperium Partów. Ale już zostało wspomniane, kupcy Rzymscy sięgali też wybrzeży Indii a nawet do Zachodnich Chin, protoplastą Szlaku Jedwabnego. Po bitwie pod Karrami wielu rzymskich legionistów trafiło do niewoli i zostało osiedlonych w Sogdianie i Azji Środkowej. istnieje teoria, że część dotarła do zachodnich Chin, gdzie założyli miasto, fonetycznie wymawiane"Liżjen”. Można doszukiwać się tu podobieństwa do słowa legion. Świadczyć o tym mają rzymskie wpływy w architekturze ale też genotypie tutejszych mieszkańców. Ich rysy twarzy są szokująco… rzymskie. Luźno ten motyw potraktowany został w najdroższej chińskiej superprodukcji wszechczasów pod tytułem “Wojna Imperiów’ z gwiazdami zachodniego i wschodniego kina. Handlowo i dyplomatycznie kontakty były na pewno, o czymś świadczą rzymskie monety odnalezione w Chinach.

Więcej tego typu ciekawostek w pełnej wersji filmu. Zapraszam do vloga :) Dokąd Dotarli Rzymianie

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia oraz rozważań nad mapami i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista: https://mirkolisty.pvu.pl/list/731rGaDE8Ov4BQtl )
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage
Pannoramix - #gruparatowaniapoziomu #mapy 
Zapraszam na nowy odcinek vloga #Motyligl...

źródło: comment_EkJlUuQVuIN7Ed2Sn6WhHym37hI5czpk.jpg

Pobierz
  • 8
istnieje teoria, że część dotarła do zachodnich Chin, gdzie założyli miasto, fonetycznie wymawiane"Liżjen


@Pannoramix: To nie jest teoria lecz potwierdzony fakt. Rzymianie także dotarli do Bałtów. Zresztą kilkakrotnie organizowali wyprawy do źródła szlaku bursztynowego, docierając nad Bałtyk.
Ostatnio pod Kaliszem odnaleziono zbroje rzymskie z okresu największej tego typu wyprawy, albo przynajmniej takiej z której mamy najwięcej informacji. Tym samym potwierdzono że gród Kalissi opisywany przez Rzymian to w istocie Kalisz (wcześniej
@Domowik: Ktoś je nazwał Wyspami Szczęśliwymi, ale moim zdaniem byli to Fenicjanie/Kartagińczycy albo Grecy a Rzymianie tylko bazowali na tych danych. Nie znam żadnych przekazów wiarygodnych, żeby flota rzymska popłynęła za Słupy Heraklesa i potem na południe wzdłuż Afryki. Bo na północ popłynęła.