•  

Przeglądam różne firmy z okularami do Mirkowania przy PC no i cyk #kolorowaagitacja :D Podręcznikowy set!

A przy okazji - macie jakieś doświadczenia z takimi okularami? Warto faktycznie? Podobno jednak kluczowe jest to że jeśli nie boli głowa ani oczy i ogólnie są zdrowe to nie ma presji. Ale czy warto może takie okulary stosować prewencyjnie?

#komputery | #programista15k | #okulary | #oczy

źródło: no i cyk.PNG

•  

@Saeglopur: Ja mam. Zawsze używałem tradycyjnych szkieł z antyrefleksem, ale pokusiłem się jakiś czas temu na wypaśne soczewki z filtrem niebieskiego światła (essilor crizal prevencia). Powiem tyle - nigdy więcej soczewek tej firmy nie kupię. Po pierwsze są trudne w utrzymaniu. Ich czyszczenie porównałbym do czyszczenia filtra polaryzacyjnego w aparacie - kto czyścił ten wie o czym mówię. Po drugie, powłoka odbijająca niebieskie światło jest źle zaprojektowana. Swoja rolę spełnia, ale jednocześnie powoduje powstawanie odblasków - bo odbija to światło obustronnie. Czyli to co wpada bokami i od tyłu okularów odbija się i ląduje na oku - powodując fioletowo-niebieskie odblaski. Strasznie wkurwiające - zwłaszcza jak np jedziesz w nocy samochodem i masz odbite w ten sposób światła samochodów, które są za Tobą.

•  

@Bilut: Czyli ogólnie nie ma sensu? Właśnie o takich do jazdy samochodem po zmroku też myślałem, wręcz nawet na tym bardziej by mi zależało :O

•  

@Saeglopur: Myślę, że moje doświadczenia nie odzwierciedlają wszystkich. Po prostu przestrzegam przed tymi konkretnymi szkłami :) Poza tym sporo znaczenia ma też rodzaj oprawki. Gdybym zrobił sobie okulary bardziej zabudowane, na pewno miałbym mniejszy ból głowy jeśli chodzi o te odblaski.

Co do samej jazdy samochodem - nie widzę absolutnie żadnej różnicy pomiędzy czystymi szkłami, a tymi z filtrem niebieskim (mam na myśli noc). W dzień to wiadomo - zmiana kolorów jest jak najbardziej zauważalna. Ale na intensywne białe/niebieskie/fioletowe światła w nocy to niewiele pomaga. Światła są z reguły na tyle intensywne, że nawet ich osłabienie o parę procent nie da Ci zauważalnej różnicy w komforcie patrzenia na nie.

•  

@Bilut: no tak, ale musisz pamiętać o tym, że soczewki z taką powłoką nie są soczewkami uniwersalnymi i należy je traktować jako bardziej jako specjalistyczne — posiadające konkretne przeznaczenie, czyli pracę z ekranami. Co za tym idzie ich używanie w innych warunkach może być problematyczne i jest dokładnie tak jak piszesz z odblaskami. Jeśli chodzi o czyszczenie, to musisz coś robić źle, ponieważ crizal prevencia posiada warstwę hydrofobową i oleofobową i utrzymanie w czystości nie powinno być problemem :)

•  

@GloomySunday: A mje odpisać to co?! :D
      O KUJ, ale macie doyebane te okulary, właśnie przeglądam :O Widzę te opcje dodatkowe i jak to działa - są dopłaty? Mogę wybrać np filtr światła niebieskiego + fotochrom (co to w ogóle jest, to jest właśnie do jazdy nocnej?). Redukcja grubości co oznacza? Że nie widze #bekazgrubasow? :D

źródło: o kuj.PNG

•  

@Saeglopur: :) opcje dodatkowe nadają okularom / soczewkom konkretnych właściwości, dzięki czemu uzyskuje się rozwiązania bardziej specjalistyczne — nastawione na konkretne zastosowania. Opisy dostępnych u nas opcji dodatkowych znajdziesz na załączonej grafice — jeśli będziesz miał pytania możesz śmiało pisać :)

•  

@GloomySunday: no właśnie, niby posiada i to tyle w temacie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ta warstwa powoduje rozmazywanie wszelkich zatłuszczeń, a nie ułatwia wcale ich usuwania. No chyba, że chcesz mi powiedzieć, że czyszczenie okularów środkiem z alkoholem to ma być moja nowa norma? Co do hydrofobowej - to potwierdzę - soczewki raczej nie parują - co nie jest żadnym ewenementem za tę kasę.

Natomiast wracając do jazdy nocnej - przecież właśnie do tego soczewki z blokadą niebieskiego światła są często reklamowane. Do siedzenia przy ekranie i niwelowania zmęczenia w trakcie nocnej jazdy. Z resztą usprawiedliwianie tak chamskich odblasków jest po prostu nie na miejscu. Że niby co, mam w pracy wyłączyć ludziom światło, bo widzę odpalone za mną świetlówki na suficie? Odblaski są tak mocne i wkurzające (w porównaniu do moich wszelkich przeszłych doświadczeń), że zastanawiałem się czy nie reklamować tego z tytułu rękojmi. W życiu się z czymś takim nie spotkałem, a noszę okulary prawie 30 lat. No nikt mnie nie przekona, że 'tak ma być'. Jakby te soczewki spełniały swoje podstawowe zadanie - czyli działały bez zarzutu w środowisku biurowym - to bym jazdę samochodem przebolał. A tak to cóż, wracam prawdopodobnie do normalnych szkieł w tym roku i tyle. A do korekcji barwy zostanie mi stary, poczciwy f.lux.

edit: Ale tak jak pisałem wyżej - to są moje wrażenia na temat tych KONKRETNYCH soczewek. Nie wiem jak wypadłyby tutaj inne marki - ale prawdopodobnie nie będę się dowiadywał. Kupiłem wypaśne soczewki raz, sparzyłem się i wracam do tradycyjnych szkieł. To jest IMO utopione za dużo kasy na nieudany eksperyment, z którym potem muszę się męczyć X czasu.

A no i jedna rzecz, która mi się przypomniała, a do której musiałem się przyzwyczaić - czytelność tekstu. Trochę zajęło moim oczom przestawienie się na zmienione barwy i do tej pory używając tych szkieł nie mam tak dobrej ostrości tekstu jak w normalnych szkłach. Nie wiem czy to kwestia zmniejszonego kontrastu, czy tylko barw - aczkolwiek nie przeszkadza mi to.

•  

@Bilut: musisz w takim razie źle czyścić te soczewki — używasz brudnej ściereczki, przenosisz zabrudzenia z ramki lub części nosowej na soczewki, albo nie używasz odpowiedniej ściereczki / płynu — takiego o stężeniu izopropanolu odpowiednim do materiału posiadanej oprawy. Nie ma powłoki, która umożliwi utrzymanie soczewek w idealnej czystości bez zastosowania odpowiednich środków a czyszczenie okularów płynem z alkoholem (izopropanolem) to w zasadzie norma.

Musiałeś pomylić produkty. Soczewki z filtrem "światła niebieskiego" służą do pracy z ekranami (BlueUV, Blue Control, Crizal Prevencia — nazwy są różne). Soczewki do jazdy "zmierzchowej / nocnej" samochodem to soczewki typu Blue Blocker. Są to dwie różne konstrukcje posiadające różne właściwości i zastosowania.
      Na zwiększone powstawanie refleksów od wewnętrznej strony soczewki wpływa oprócz samej powłoki baza ("zakrzywienie") soczewki wynikająca z konstrukcji, mocy oraz materiału. Dodatkowo pogłębia się również w przypadku niektórych kształtów okularów. Jeśli nie jesteś zadowolony z powstających refleksów, powinieneś skonsultować tę kwestię z optykiem, który okulary wykonał, ponieważ to on jest odpowiedzialny za odpowiednie dobranie rozwiązania do Twoich potrzeb :)

•  

@GloomySunday: Nie przekonasz mnie i tyle. Nigdy nie musiałem regularnie używać płynów z alkoholem do czyszczenia okularów - aż do tych soczewek. A nosiłem zwykłe, fotochromy, antyrefleks i polaryzacyjne - sporo tego było. Z reguły wystarczała mikrofibra/woda. Oczywiście zdarzało się czymś uwalić szkła tak, że ciężko było się tego pozbyć i trzeba było używać jakiegoś dodatkowego środka. Problem w tym, że w tych szkłach to jest norma.

Co do powłok na niebieskie światło - ok, może i tak, w żadnym wypadku się nie znam - jestem klientem, który oczekuje pewnego standardu :) Nie zmienia to faktu, że w materiałach marketingowych essilora, jakimś cudem używają grafiki świateł samochodowych do obrazowania właściwości antyrefleksyjnych tych szkieł. Może w takim razie nie powinni tego robić? Już nie mówiąc o tym, że rozpisują się o niebieskim (i UV) świetle z najróżniejszych źródeł - więc sprawia to silne wrażenie tego, że soczewki są dedykowane do pełnowymiarowego, całodziennego używania.

Co do zakrzywienia - oczywista sprawa. Tyle, że przy mojej wadzie wzroku nie miało to wcześniej znaczenia, a już jakieś 10 lat oscyluję w przedziale -1, -1.5D. Z resztą wchodzimy tutaj na aspekt czysto mechaniczny, który nie miałby znaczenia, gdyby odblaski nie były aż tak wyraźne.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Dyżur 1 - dzień

1 PDOZ - pomieszczenia dla osób zatrzymanych - trafia się tam na przyslowiowe 48h i albo wypuszczają albo przewożą do aresztu śledczego. na miejscu pacjent 38 lat. źle się czuje. słabo mu. mimowolne drżenia mięśniowe. nie trudno domyślić się że wylądowanie na dołku spowodowało u niego przerwanie ciągu alkoholowego. pił od pół roku non stop.

zbadany. dostał relanium do mięśnia.
    został w miejscu wezwania

czy zasadne? no średnio. po pierwsze nie dostał napadu padaczki tylko się trzęsie. niestety jeździmy na komendę często z tego właśnie powodu lub do innych błachych spraw - policjanci jak ognia boją się prokuratora więc jak zatrzymany stęka że go coś boli to trzesą dupami. dodatkowo komenda nie ma lekarza czy pielęgniarki tak jak areszty/więzienia więc notorycznie wykorzystują ratownictwo

2 wezwanie dość blisko stacji. kobieta w pierwszym trymestrze ciąży. omdlała, zaburzenia widzenia. jej partner też się źle czuje. do mieszkania weszliśmy z włączonym czujnikiem tlenku węgla, który momentalnie wywalił ponad 200ppm. dyspozytor podejrzewając zatrucie tlenkiem (z powodu podobnych dolegliwości jednocześnie u dwóch osób) zalecił wzywającemu otwarcie okien więc weszliśmy w zasadzie na przewietrzone. kobieta wywleczona na korytarz-nie była w stanie chodzić. partner wyszedł sam. okna i drzwi korytarza pootwieralismy na przestrzał. wezwane psp, policja i druga karetka. w badaniu zatrucie tlenkiem - oboje stężenie karboksyhemoglobiny powyżej 30% we krwi. przewiezieni do szpitala a potem na komorę hiperbaryczną. wyjazd zasadny

3 pacjent lat 24 - od 4 roku życia choruje na cukrzycę. od kilku dni gorączka, dziś bóle brzucha wymioty i w badaniu glikemia 593mg%. podano płyny dożylnie. przewieziony na SOR. gdyby pare dni nie czekał z gorączką i odwiedzil lekarza to może by mu się cukrzyca tak nie rozhulała. nie mniej jednak na moment badania wyjazd zasadny

4 pacjent 45 lat. spadł ze schodów. nieprawidłowy obrys kończyny dolnej prawej. rotacja zewnętrzna powyżej kolana. bez innych urazów. ból 7/10. noga unieruchomiona, dostał przeciwbólowe - ból po przyjeździe na SOR 2/10. w komentarzu zdjecie rtg. wyjazd jak najbardziej zasadny

5 Kobieta 88 lat. zażywa leki przeciwzakrzepowe. drugi incydent krwawienia z nosa w dniu dzisiejszym. obniżono cisnienie z wyjsciowego 170/90 na 140/80. krwawienie nieznacznie ustąpiło. wywieziona na SOR do tamponady nosa. wyjazd ok ze wzgledu na wiek. jakby była młodsza to nic nie stoi na przeszkodzie żeby pojechać z rodziną. ratownictwo i tak nie ma możliwości zabezpieczenia aktywnego krwawienia z nosa w miejscu wezwania-szczególnie przy lekach przeciwzakrzepowych. do tego często jak uda się opanować krwawienie to i tak za pół godziny jest rewizyta bo znow się leje.

na dziś tyle.
    o dziwo jakichś wielkich bzdur nie było.
    dyżur tez mało jeżdżony. u mnie standard na dniówkę to takie 7-8 ale wiadomo ze czasem i 3 się trafią a czasem 10

#prawdziwe999
    pokaż całość

odpowiedzi (53)

Papież Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu Theodore'a Edgara McCarricka - poinformował w sobotę Watykan. Hierarcha został uznany za winnego czynów pedofilii przez Kongregację Nauki Wiary, gdzie toczył się jego proces.
    #bekazkatoli #bekazpisu #katolicyzm

odpowiedzi (12)

• odpowiedzi (28)