•  

Przeglądam różne firmy z okularami do Mirkowania przy PC no i cyk #kolorowaagitacja :D Podręcznikowy set!

A przy okazji - macie jakieś doświadczenia z takimi okularami? Warto faktycznie? Podobno jednak kluczowe jest to że jeśli nie boli głowa ani oczy i ogólnie są zdrowe to nie ma presji. Ale czy warto może takie okulary stosować prewencyjnie?

#komputery | #programista15k | #okulary | #oczy

źródło: no i cyk.PNG

•  

@Saeglopur: Ja mam. Zawsze używałem tradycyjnych szkieł z antyrefleksem, ale pokusiłem się jakiś czas temu na wypaśne soczewki z filtrem niebieskiego światła (essilor crizal prevencia). Powiem tyle - nigdy więcej soczewek tej firmy nie kupię. Po pierwsze są trudne w utrzymaniu. Ich czyszczenie porównałbym do czyszczenia filtra polaryzacyjnego w aparacie - kto czyścił ten wie o czym mówię. Po drugie, powłoka odbijająca niebieskie światło jest źle zaprojektowana. Swoja rolę spełnia, ale jednocześnie powoduje powstawanie odblasków - bo odbija to światło obustronnie. Czyli to co wpada bokami i od tyłu okularów odbija się i ląduje na oku - powodując fioletowo-niebieskie odblaski. Strasznie wkurwiające - zwłaszcza jak np jedziesz w nocy samochodem i masz odbite w ten sposób światła samochodów, które są za Tobą.

•  

@Bilut: Czyli ogólnie nie ma sensu? Właśnie o takich do jazdy samochodem po zmroku też myślałem, wręcz nawet na tym bardziej by mi zależało :O

•  

@Saeglopur: Myślę, że moje doświadczenia nie odzwierciedlają wszystkich. Po prostu przestrzegam przed tymi konkretnymi szkłami :) Poza tym sporo znaczenia ma też rodzaj oprawki. Gdybym zrobił sobie okulary bardziej zabudowane, na pewno miałbym mniejszy ból głowy jeśli chodzi o te odblaski.

Co do samej jazdy samochodem - nie widzę absolutnie żadnej różnicy pomiędzy czystymi szkłami, a tymi z filtrem niebieskim (mam na myśli noc). W dzień to wiadomo - zmiana kolorów jest jak najbardziej zauważalna. Ale na intensywne białe/niebieskie/fioletowe światła w nocy to niewiele pomaga. Światła są z reguły na tyle intensywne, że nawet ich osłabienie o parę procent nie da Ci zauważalnej różnicy w komforcie patrzenia na nie.

•  

@Bilut: no tak, ale musisz pamiętać o tym, że soczewki z taką powłoką nie są soczewkami uniwersalnymi i należy je traktować jako bardziej jako specjalistyczne — posiadające konkretne przeznaczenie, czyli pracę z ekranami. Co za tym idzie ich używanie w innych warunkach może być problematyczne i jest dokładnie tak jak piszesz z odblaskami. Jeśli chodzi o czyszczenie, to musisz coś robić źle, ponieważ crizal prevencia posiada warstwę hydrofobową i oleofobową i utrzymanie w czystości nie powinno być problemem :)

•  

@GloomySunday: A mje odpisać to co?! :D
      O KUJ, ale macie doyebane te okulary, właśnie przeglądam :O Widzę te opcje dodatkowe i jak to działa - są dopłaty? Mogę wybrać np filtr światła niebieskiego + fotochrom (co to w ogóle jest, to jest właśnie do jazdy nocnej?). Redukcja grubości co oznacza? Że nie widze #bekazgrubasow? :D

źródło: o kuj.PNG

•  

@Saeglopur: :) opcje dodatkowe nadają okularom / soczewkom konkretnych właściwości, dzięki czemu uzyskuje się rozwiązania bardziej specjalistyczne — nastawione na konkretne zastosowania. Opisy dostępnych u nas opcji dodatkowych znajdziesz na załączonej grafice — jeśli będziesz miał pytania możesz śmiało pisać :)

•  

@GloomySunday: no właśnie, niby posiada i to tyle w temacie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ta warstwa powoduje rozmazywanie wszelkich zatłuszczeń, a nie ułatwia wcale ich usuwania. No chyba, że chcesz mi powiedzieć, że czyszczenie okularów środkiem z alkoholem to ma być moja nowa norma? Co do hydrofobowej - to potwierdzę - soczewki raczej nie parują - co nie jest żadnym ewenementem za tę kasę.

Natomiast wracając do jazdy nocnej - przecież właśnie do tego soczewki z blokadą niebieskiego światła są często reklamowane. Do siedzenia przy ekranie i niwelowania zmęczenia w trakcie nocnej jazdy. Z resztą usprawiedliwianie tak chamskich odblasków jest po prostu nie na miejscu. Że niby co, mam w pracy wyłączyć ludziom światło, bo widzę odpalone za mną świetlówki na suficie? Odblaski są tak mocne i wkurzające (w porównaniu do moich wszelkich przeszłych doświadczeń), że zastanawiałem się czy nie reklamować tego z tytułu rękojmi. W życiu się z czymś takim nie spotkałem, a noszę okulary prawie 30 lat. No nikt mnie nie przekona, że 'tak ma być'. Jakby te soczewki spełniały swoje podstawowe zadanie - czyli działały bez zarzutu w środowisku biurowym - to bym jazdę samochodem przebolał. A tak to cóż, wracam prawdopodobnie do normalnych szkieł w tym roku i tyle. A do korekcji barwy zostanie mi stary, poczciwy f.lux.

edit: Ale tak jak pisałem wyżej - to są moje wrażenia na temat tych KONKRETNYCH soczewek. Nie wiem jak wypadłyby tutaj inne marki - ale prawdopodobnie nie będę się dowiadywał. Kupiłem wypaśne soczewki raz, sparzyłem się i wracam do tradycyjnych szkieł. To jest IMO utopione za dużo kasy na nieudany eksperyment, z którym potem muszę się męczyć X czasu.

A no i jedna rzecz, która mi się przypomniała, a do której musiałem się przyzwyczaić - czytelność tekstu. Trochę zajęło moim oczom przestawienie się na zmienione barwy i do tej pory używając tych szkieł nie mam tak dobrej ostrości tekstu jak w normalnych szkłach. Nie wiem czy to kwestia zmniejszonego kontrastu, czy tylko barw - aczkolwiek nie przeszkadza mi to.

•  

@Bilut: musisz w takim razie źle czyścić te soczewki — używasz brudnej ściereczki, przenosisz zabrudzenia z ramki lub części nosowej na soczewki, albo nie używasz odpowiedniej ściereczki / płynu — takiego o stężeniu izopropanolu odpowiednim do materiału posiadanej oprawy. Nie ma powłoki, która umożliwi utrzymanie soczewek w idealnej czystości bez zastosowania odpowiednich środków a czyszczenie okularów płynem z alkoholem (izopropanolem) to w zasadzie norma.

Musiałeś pomylić produkty. Soczewki z filtrem "światła niebieskiego" służą do pracy z ekranami (BlueUV, Blue Control, Crizal Prevencia — nazwy są różne). Soczewki do jazdy "zmierzchowej / nocnej" samochodem to soczewki typu Blue Blocker. Są to dwie różne konstrukcje posiadające różne właściwości i zastosowania.
      Na zwiększone powstawanie refleksów od wewnętrznej strony soczewki wpływa oprócz samej powłoki baza ("zakrzywienie") soczewki wynikająca z konstrukcji, mocy oraz materiału. Dodatkowo pogłębia się również w przypadku niektórych kształtów okularów. Jeśli nie jesteś zadowolony z powstających refleksów, powinieneś skonsultować tę kwestię z optykiem, który okulary wykonał, ponieważ to on jest odpowiedzialny za odpowiednie dobranie rozwiązania do Twoich potrzeb :)

•  

@GloomySunday: Nie przekonasz mnie i tyle. Nigdy nie musiałem regularnie używać płynów z alkoholem do czyszczenia okularów - aż do tych soczewek. A nosiłem zwykłe, fotochromy, antyrefleks i polaryzacyjne - sporo tego było. Z reguły wystarczała mikrofibra/woda. Oczywiście zdarzało się czymś uwalić szkła tak, że ciężko było się tego pozbyć i trzeba było używać jakiegoś dodatkowego środka. Problem w tym, że w tych szkłach to jest norma.

Co do powłok na niebieskie światło - ok, może i tak, w żadnym wypadku się nie znam - jestem klientem, który oczekuje pewnego standardu :) Nie zmienia to faktu, że w materiałach marketingowych essilora, jakimś cudem używają grafiki świateł samochodowych do obrazowania właściwości antyrefleksyjnych tych szkieł. Może w takim razie nie powinni tego robić? Już nie mówiąc o tym, że rozpisują się o niebieskim (i UV) świetle z najróżniejszych źródeł - więc sprawia to silne wrażenie tego, że soczewki są dedykowane do pełnowymiarowego, całodziennego używania.

Co do zakrzywienia - oczywista sprawa. Tyle, że przy mojej wadzie wzroku nie miało to wcześniej znaczenia, a już jakieś 10 lat oscyluję w przedziale -1, -1.5D. Z resztą wchodzimy tutaj na aspekt czysto mechaniczny, który nie miałby znaczenia, gdyby odblaski nie były aż tak wyraźne.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Polska to chlew obsrany gównem.

Dostałam mandat za przejście na czerwonym... dla samochodów. Na światłach, gdzie nie ma żadnego zagrożenia, bo widać wszystkie samochody i że stoją. 300m od przejścia (trzeba iść dookoła idąc do przejścia, żeby dotrzeć do celu).
    Rozglądałam się zanim przeszłam, a policjant do mnie "trzeba się rozglądać". Nie było żadnego zagrożenia życia. Zero. Null. Polska to chlew. Obsrany gównem. Z gównianym prawem, dla debili.
    I jest tym gównem dlatego, że nikt nie bierze odpowiedzialności za siebie. Jeśli ja chce się zabić pod kołami - to jest to moja decyzja, moja odpowiedzialność, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. A Polska robi z ciebie debila. Nie, nie umiesz przechodzić przez ulicę, my cię nauczymy. Mandatem!
    Policja w tym kraju to też śmiech na sali. W UK - dzień dobry, czy możemy Pani pomóc (uśmiech). W PL - "proszę się wylegitymować, pani tutaj mieszka? Czy to na pewno jest pani adres stałego pobytu?" (Bo jak nie jest to popełnia pani kolejne przestępstwo hehe chuj, że ceny mieszkań są wyjebane w kosmos i pani nie stać! Ma pani kupić mieszkanie i się tu zameldować!".

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polskatochlewobsranygownem #polskatochorykraj #patriotyzm
    pokaż całość

odpowiedzi (135)

Przypominam jakiego pojeba ma Atletico na środku obrony xDD

Ma bardzo oryginalne metody powstrzymywania rywali. W jednym z wywiadów Radamel Falcao tłumaczył, że nie mógł się skoncentrować, bo Gimenez cały czas go zagadywał. Najpierw pytał o tapicerkę w Audi, a potem głośno zastanawiał się, dlaczego flagi Ekwadoru, Kolumbii i Wenezueli mają takie same kolory. Ale najlepsze było jeszcze przed Falcao: przy jednym z dośrodkowań Gimenez zaczął opowiadać, że jest szczęśliwy, bo debiutuje w reprezentacji i wytatuuje sobie tę datę. Problem w tym, że nie pamięta czy wrzesień pisze się po hiszpańsku "septiember" czy "septiembre". Pytanie było za długie i ani Falcao, ani Gimenez nie wyskoczyli do dośrodkowania. Za to po strzelonym przez Urugwaj golu Gimenez nie cieszył się, tylko zaczął opowiadać, gdzie kupuje obrusy i gdzie Falcao może nabyć części zamienne do swojego samochodu.

#pilkanozna #ligamistrzow #atletico #juventus #heheszki #ciekawostki #ciekawostkipilkarskie
    pokaż całość

odpowiedzi (19)

Musiałem, bo kwikłem bardziej niż powinienem #elektryka

odpowiedzi (9)