•  

  1 Batalion Strzelców Podhalańskich i 18 Batalion Powietrznodesantowy będą pierwszymi jednostkami Wojsk Lądowych, które otrzymają karabinki Grot.

  https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1936

  #wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners #bron

  •  

   @piotr-zbies: taki detal - prep pod WL nie podlega?

  •  

   @piotr-zbies:

   Do tej pory nie przeprowadzono też prób desantowania się z powietrza przez skoczków uzbrojonych w Groty. Choć – jak dowiedział się MILMAG – zarówno producent, jak i pododdziały 6. Brygady Powietrznodesantowej chciały tego dokonać, ale na podobne testy nie zgodził się Inspektorat Uzbrojenia.

   Hm.

  •  

   @zxc0 A no tak, podlega. Ale raczej nie poprawię już tego.

  •  

   @piotr-zbies: Historia tego karabinka pięknie pokazuje nieudolność tego państwa:

   WOT miał dostać Groty jako pierwszy, bo nowa formacja i nie ma potrzeby dawać im AKM/Beryli skoro już później i tak trzeba będzie ich przezbrajać i szkolić z obsługi nowej broni. Nie wyszło, część dostała Groty, inni kałachy.

   Pierwotny projekt Grota zakładał używanie celowników od PCO, więc nie opracowano przyrządów mechanicznych. Ale wyszło jak zwykle, celowników z jakiegoś powodu nie ma i w Radomiu musieli na szybko wymyślić składane przyrządy, które są kiepskie i nie nadają się do strzelania w nocy. Za to kupiono na szybko partię kolimatorów EOTech i chyba jeszcze Aimpointy.

   Teraz na dokładkę WOT przekazuje część swoich karabinków WL, no bo po co im one, skoro na magazynach leżą AKM i Beryle. Koniec końców komandosi okazali się ważniejsi niż niedzielne wojsko.

   Krótko mówiąc jedno wielkie IKS DE

  •  

   @blawatek: Eksperyment można uznać za zakończony i czas przekazać sprzęt dalej.

  •  

   @blawatek Nie wiem jak można opracowywać broń dla wojska i nie opracować mechanicznych przyrządów celowniczych. Wojskowe konstrukcje nadal takie muszą mieć nawet jeśli używa się celownikow.

  •  

   @Variv: Na różnych pokazach i strzelaniach wersje przedprodukcyjne miały zamocowane plastiki od Magpula - czyli ktoś w FB rozumiał że to jest głupota i na czas testów kupiono to, co było dostępne na rynku.

   +: Variv
  •  

   @blawatek: Jak w MSBS widzę niewykorzystany potencjał. Bo jednak jest to broń wyjątkowa pod pewnym względem i podobno nawet wiele elementów ma opatentowanych. Z tego co wiem jest to jedyna broń na świecie, którą można przekonwertorować do wersji bezkolbowej. Obie wersja mają wspólny upper reciver, zmienia się tylko lower ( i przednie łoże) i mam broń bezkolbową. Super sprawa. Można by to świetnie marketingowo sprzedać np. w USA, szczególnie, że karabinków bezkolbowych nie ma wiele. No ale FB jest upośledzone i nastawia się tylko na polskiego klienta rządowego.

  •  

   @Variv: Zgadzam się.

   FB jest państwową spółką, one mają, nazwijmy to "swoją specyfikę".

  •  

   @blawatek: Wersja na 7,62 x 51 mm na szczęście jest robiona ze środków własnych FB, a nie w ramach programów wojskowych. Więc po pierwsze cały proces tworzenia potrwa szybciej no i jest szansa na sprzedaż klientom zewnętrznym.

  •  

   @Variv: Co do promowania i sprzedaży MSBS w stanach:

   1)Prawo importowe tego typu broni mocno w tym przeszkadza, żeby taką broń dało się wprowadzić na rynek cywilny to jakaś tam dana ilość części musi być wyprodukowana w USA żeby było 922r compliance a jako że spółka Radom USA czy jak to tam się nazywało (mieli beryle składać w Teksasie) została zamknięta więc nie za bardzo się da to ogarnąć.

   2) Prawo w USA uznaje za broń jedynie lower receiver, to jest jedyna część całej broni która jest uznawana za "istotną część broni" wg prawa, wszystko inne można kupić przez internet z dostawą do domu więc zamiana normalnego MSBS na wersję bezkolbową w stanach wymagałaby kupna nowej "broni". To ostro komplikuje sprawę.

   3)Karabin od mało znanego producenta, bez praktycznie żadnej renomy wśród amerykańskich strzelców kosztujący 8.5k pln czyli jakieś $2300 nie będzie hitem bo jest zwyczajnie za drogi. To jest półka cenowa znanych i szanowanych konstrukcji typu Tavor, Scar, jakieś tłokowe AR od HK itd. Popyt będzie niski, kupi to Polonia, kolekcjonerzy i entuzjaści. Mało kto jest gotowy wywalić takie pieniądze w ciemno.

   4)Żeby odnieść sukces na amerykańskim rynku trzeba umieć sprzedawać, potrzebne są akcje promocyjne, kolaboracje z youtuberami itd a Radom nie byłby w stanie sprzedać butelki wody spragnionemu

  •  

   @Aalchemik Odnośnie 2. Prawo uznaje za broń to na czym jest nabity numer seryjny. Na AR-15 numer seryjny jest na lower, ale są jednostki broni z numerem nabitym na upper. Czy tak jak w przypadku pistoletów modułowych na module spustu. Nie wiem gdzie jest nabity numer na msbs ale stawiam, że na upperze.

  •  

   @Variv: A rzeczywiście, MSBS ma numer seryjny na upperze, tak jak SCAR. Ale to nadal nie wiele zmienia. MSBS nie da rady podbić rynku amerykańskiego a mam wątpliwości czy w ogóle kiedykolwiek na niego wejdzie...

   +: Variv
  •  

   @blawatek: @Variv: FB Radom nie ma obecne mocy produkcyjnych na podbój cywilnych rynków.