•  

  #linux #nvidia #archlinux

  Mam zinstalowane sterowniki do karty graficznej NVIDIA (GTX 1050 Ti), bumblebee, primus itd.
  Wydaje się, że wszystko działa normalnie, jednak jest problem z uruchamianiem programów.

  Po uruchomieniu komputera, nvidia jest wyłączona. Po włączeniu bumblebeed.service karta jest dostępna.
  Po wykonaniu testowego polecenia glxgears w informacji widać, że poprawnie rozpoznaje sterownik - w tym przypadku Intel. Gdy wykonuję optirun glxgears - zostaje rozpoznany sterownik NVIDIA, a w nvidia-smi mogę zobaczyć, że program faktycznie działa na dedykowanej karcie. Gdy jednak próbuję uruchomić inny program, np. optirun firefox - niestety, w nvidia-smi mogę zobaczyć jedynie jeden działający proces - /usr/lib/Xorg; Podobnie jest z innymi programami np. vlc, opera itd. W czym może być problem? Na co powinienem zwrócić uwagę?

  źródło: i.imgur.com

  •  

   Co ciekawe, gdy chcę zobaczyć "Troubleshooting Information" w firefox (wpisując about:support) pojawia się informacja jak na screenie niżej, po wejściu na tą stronę w nvidia-smi widać drugi proces - /usr/lib/firefox/firefox z użyciem GPU Memory 1MiB. Gdy włącze jakiś filmik na youtube czy co kolwiek, wciąż zużycie wynosi 1MiB i w sumie nic się nie dzieje bo firefox działa jakby dalej na intelu.

   źródło: i.imgur.com

  •  

   @wykoszonytrawnik: Jeśli dobrze pamiętam to jeśli wyświetla Nvidia to działa na Nvidii (na 99%). Nie przejmuj się, Nvidia biednie traktuje Linuksa i jak coś źle wyświetla to tragedii nie ma). Upewnij się tylko, że masz wyższe FPSy w benchmarkach itd.

   Przy czym moim zdaniem jeśli nie potrzebujesz to nie powinieneś używać Nvidii dla przeglądarek - szkoda mocy

  •  

   @fervi: W ogóle mam teraz dziwny problem, teraz uruchamiałem bumblebeed.service ręcznie już po uruchomieniu środowiska graficznego i działy się wyżej opisane rzeczy. Jeśli włączę go (systemctl enable) przy starcie, nie mogę odpalić xfce4 (poleceniem startxfce4) bo wtedy crashuje mi się system ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @wykoszonytrawnik: Dziwne, nie pomogę, bo przeszedłem na AMD, ale to ta sama kupa xd Tylko Intel chyba ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @wykoszonytrawnik: Jeśli planujesz grać w gry to polecam wywalić bumblebee/primusrun/optirun w cholerę, bo ten staroć nie obsługuje nawet Vulkana - czyli windowsowe tytuły używające DX11 również de facto odpadają. Obecnie najbardziej prawilną opcją jest optimus-manager.

  •  

   @kacperski1: @fervi: @wykoszonytrawnik: pvkrun obsługuje razem z bumblebee Vulkana. Do tego można zawsze jeszcze nvidia-xrun na kolejnej konsoli...

  •  

   @kacperski1: optimus-manager mi nie podszedł bo kończy się potrzebą przelogowania. Znów u siebie uzywam nvidia-xrun dla HDMI bo intel-virtual-output jest tak wolny że masakra....

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Protesty antyrządowe przybrały na sile

  odpowiedzi (9)

 • avatar

  1 wymęczone zwycięstwo
  2 zmiany z dupy
  3 taktyka wypierdol do lewandowskiego może coś z tego zrobi
  4 powoływanie graczy którzy mają w klubach rozegrane 113 minut
  Ale tutaj nie ma o czym mówić bo wymęczyli 1 mecz i zremisowali jakimś cudem dwa wcześniejsze
  #reprezentacja

  odpowiedzi (24)

 • avatar

  Z wiadomych przyczyn najbliższe posty mogą być bez koloru ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Dzisiaj taka ciekawostka.

  Murzyński szeregowiec Clarence Whitfield z 494. batalionu roboczego 14 czerwca 1944 r. z trzema czarnoskórymi kolegami pomagał polskiej robotnicy przymusowej Anieli Skrzyniarz i jej siostrze, Zofii, przeprowadzić wózek przez pole. Trzech zostało z Zofią, bo poprosili o mleko. Whitfield poszedł z Anielą. Kiedy się oddalili, rzucił się na Anielę i ją brutalnie zgwałcił. Pozostali żołnierze trzymali na muszce jej siostrę, również ją gwałcąc. Trzymali kobietom lufy karabinów przy głowach.

  W końcu Zofii udało się wyrwać i pobiec do domu po pomoc. Przyszła z mężem Anieli i trzema amerykańskimi oficerami. Whitfield próbował zaprzeczać, ale jeden z oficerów powiedział: ''Macie nadal rozpięty rozporek''.

  Whitfield i jego kumple zostali powieszeni w sierpniu 1944 roku.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  odpowiedzi (17)