Wpis z mikrobloga

W komentarzach do Kryzysu Kongijskiego kilku mirków pytało mnie, o czym będę teraz pisał na #merkuriusz.
Tematów jest kilka i sam nie wiem na co się zdecydować, dlatego pomyślałem o małej ankiecie .

Niestety ankiety na mirko mają limity co do ilości znaków, dlatego poniżej wrzucam odrobinę bardziej rozbudowany opis każdego z punktów:

- [Liberia] Jak umiera dyktator, czyli państwo byłych amerykańskich niewolników i pewna kaseta video
- Paul Kagame] Ruandyjski Cortés, który z garstką Tutsi odbija swój kraj, pokonuje Mobutu i doprowadził Zimbabwe do upadku
- [Afrykańska wojna światowa] Kongo, 5.4 mln. ofiar, 9 krajów i ponad 20 ugrupowań zbrojnych, czyli największy konflikt po II wojnie światowej
- [Tuaregowie] Saharyjscy nomadzi grają na elektrycznych gitarach walcząc o swoje prawa i godność (z Kaddafim, Francuzami i uranem w tle)

W tym rzucie jest tylko Afryka (bo w sumie lubię Afrykę) i mam nadzieję, że jeszcze was nie zanudziłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
(plusujących ten wpis, zawołam do gotowego tekstu, który zbierze najwięcej głosów).

#merkuriusz - tag z ciekawostkami ze świata

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #afryka
Pobierz Merkuriusz_Ordynaryjny - W komentarzach do Kryzysu Kongijskiego kilku mirków pytało m...
źródło: comment_VoXhs5UxU0GT14VyDsljaIRv88Tm5MUc.jpg

O czym chcecie poczytać na #merkuriusz?

  • Liberia 24.0% (112)
  • Paul Kagame 10.3% (48)
  • Afrykańska wojna światowa 49.9% (233)
  • Tuaregowie 15.8% (74)

Oddanych głosów: 467

  • 23
Przejrzałem komentarze z Kryzysu Kongijskiego i wołam wszystkich, którzy byli bezpośrednio zainteresowani kolejnymi tekstami (przepraszam jeśli kogoś pominąłem, ale bałem się niepotrzebnie spamować)

@lawanty @powsinogaszszlaja @RFpNeFeFiFcL @buntpl @pestis @niechswiatplonie @drWind @C8H18 @Djodak @sing @PanzerWaffel @Prison @AshesOfTheSun @Psota @meris91 @panautobus166 @Ejdemson @AshesOfTheSun @frems @michal42 @czerwone_obcasy @pieczo @Duroz
@Merkuriusz_Ordynaryjny:

(bo w sumie lubię Afrykę)


Starsze tematy też? Bo na wykopie często powtarza się temat, że po za starożytnym Egiptem, który tak naprawdę nie jest w Afryce xD, nie było cywilizacji, a wszyscy mieszkali w lepiankach albo innych szałasach. Zatem taka nieśmiała propozycja, żeby się cofnąć chociaż do okresu sprzed konferencji berlińskiej.
Nie zapomnij o wołaniu.

@powsinogaszszlaja: Nie zapomnę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Starsze tematy też?

@yeron: Też i takim starszym tematem, w tym rzucie są Tuaregowie. Teraz grają na elektrycznych gitarach, ale np. Sebeiba, czyli wpisany na listę UNESCO saharyjski festiwal, ma tradycję dochodzącą nawet do 2K lat

Czy tylko mi Paul Kagame przypomina czarnego Tadeusza Norka?

@Parzyminator: Rzeczywiście podobny. Wgląda na to, że Norek po
Wszystkie przedstawione przez ciebie tematy są interesujące. Nie mogłem się zdecydować. Ale nie ważne o czym będzie następny wpis to i tak będę czytał i plusował jak szalony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Są jeszcze tematy wojen narkotykowych i karteli w ameryce południowej, o których chętnie bym poczytał. W kązdym bądź razie ciekawych historii chyba nigdy nie zabraknie. :)
@Merkuriusz_Ordynaryjny: Panie Kochany, toż każdy temat to złoto :) Ja od razu pozwolę sobie zapytać - z racji mojego wielkiego zainteresowania Afryką, jej historią i teraźniejszością (szczególnie tą czarną częścią) co jeszcze ciekawego polecasz do przeczytania/obejrzenia w tematach w sumie wszelakich. "Kongo" oczywiście przerobiłem (nie wiem czy kojarzysz mój nick z krótkiej dyskusji o tej książce pod poprzednim zdaje się Twoim wpisem).