•  

  #smieci #lublin #prawo
  Dostałem takie pismo w sprawie podwyżki opłat za wywóz śmieci (picrel)
  To, że sama podwyżka jest jak dla mnie od czapy to jest jedna kwestia (śmieci ze zbiórki selektywnej, już posortowane, powinny być odbierane bezpłatnie jako surowce wtórne, w związku z tym opłata ogólna powinna być niższa niż dotychczas - tak jak to jest "na zachodzie"), ale ja nie o tym.
  Zwróćcie uwagę na przedostatni akapit:

  "Jeśli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawki są dwukrotnie wyższe i wynoszą odpowiednio [...]. W przypadku stwierdzenia przez UM Lublin powtarzających się nieprawidłowości [...] na mieszkańców budynku lub budynków [...] miasto będzie mogło nałożyć wyższą stawkę opłaty."

  Mieszkam w bloku, w którym jest około 100 mieszkań. Z czego co najmniej połowa zamieszkiwana jest przez osoby wynajmujące, lub w podeszłym wieku. Kto ma ich pilnować jesli chodzi o selekcję smieci?

  Jeśli to nie jest groźba zastosowania odpowiedzialności zbiorowej, to ja nie wiem, co tym jest.

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: opłaty.jpg

  •  

   @dominowiak: U mnie jakieś 90% ma wyjebane i wszystko leci do konteneru "resztkowe". Ja sam dzielę na szkło + reszta. Teraz wymyślili 5 pojemników. Większość mieszkań ma 20 metrów a kuchnie to wnęki w przedpokoju który ma 1.5m^2. Ktoś upadł na głowę, że ludzie zmieszczą tam 5 smietnikow. Nikt żadnych problemów przez brak segregacji nie ma.

  •  

   Ktoś upadł na głowę, że ludzie zmieszczą tam 5 smietnikow

   @YoshiTurboMaster: ja to widzę tak, że ktoś miał pomysł na to, żeby wdrożyć zbiórkę selektywną, ale kurna zabrakło jak zwykle rozeznania, jak to zrobić, żeby było dobrze. Taki polski, wszechobecny jakośtobędzizm.
   Wkurza mnie to, bo jestem bardziej niż pewny, że nie miną 2 miesiące, kiedy zostaną naliczane podwójne opłaty mimo tego, że ja robię zbiórkę selektywną (choć uważam, że w obecnym wydaniu to poroniony pomysł).

  •  

   @YoshiTurboMaster: Jeszcze zeby to tylko mieszkancy mieli w to wyjebane. W smietniku pod blokiem nie ma nawet pojemnikow na wszystkie frakcje ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @dominowiak: przecież ta selekcja odpadów to bujda. Dużo chodze po mieście, dojezdzam do roboty trajtkiem i widze jak się wywozi smieci. Pisałem o tym już tutaj - wszystko ląduje do jednej smierciaki. I nie tylko ja to widze, moi znajomi również a mieszkają w różnych czesciach miasta.

   Ja rozumeim wyższe opłaty za tych, którzy nie segregują, ale do cholery jezeli człowiek robi preselekcje to powinien mniej płacić, bo mniej roboty będzie na sortowni.

   Inna sprawa, jest w mieście brudno teraz, wszedzie powywalale śmietniki, pojemniki. Nic tylko czekać na lato i szczury.

   Zasady segregacji też żalosne. nieługo będzie wymagany doktorat z chemii albo inżynieri materiałowej aby okreslić co się nadaję do tego pojemnika. Przykład typowego polskiego obiadu - ziemniaki i mielone. Resztki po ziemniakach mają lądować w bio, ale resztki mięsa już nie. Jak dla mnei zasady powinny byc idotoodporne i proste do zapamietania - niedługo będę musiał wydrukowac kilka kartek A4 z opisami co wrzucać do jakiego kosza xd cyrk.

  •  

   ale do cholery jezeli człowiek robi preselekcje to powinien mniej płacić, bo mniej roboty będzie na sortowni.

   @Pituch: no kurde właśnie!

   jest w mieście brudno teraz, wszedzie powywalale śmietniki, pojemniki. Nic tylko czekać na lato i szczury.

   @Pituch: no kurde właśnie!

  •  

   @dominowiak: ale najgorsze jest to, że wszystko i tak ląduje do jednej smierciaki :p dobrze, że nie mam dzieci bo bym nie potrafił im wytłumaczyć, że w domu ladnie wszystko segregujemy a potem to i tak wpierd.... ą do jednej maszyny xd

  •  

   @Pituch: bo debile wiedza jak nakazac mieszkancom postawienie 5 koszy w kuchni 4m2 ale nie wiedza jak pod smietniki podeslac 5 smieciarek

  •  

   @dominowiak: > ja to widzę tak, że ktoś miał pomysł na to, żeby wdrożyć zbiórkę selektywną, ale kurna zabrakło jak zwykle rozeznania, jak to zrobić, żeby było dobrze. Taki polski, wszechobecny jakośtobędzizm.

   Kolega zarządza jednym z zakładów zagospodarowania odpadów w okolicy Lublina, mówił mi jak to wygląda z jego perspektywy i że tą ulotką z opisem co gdzie wyrzucać, którą wszyscy mieszkańcy dostali parę miesięcy temu, to sobie można tyłek podetrzeć. On przekazał miastu informację w jaki sposób śmieci są sortowane u nich na zakładzie i jak powinni sortować mieszkańcy, żeby to miało sens, natomiast jakaś urzędniczka w Lublinie, która sortowni nigdy na oczy nie widziała, stwierdziła że to chyba niezgodne z ustawą. Ustawy, jak się okazuje, też na oczy nigdy nie widziała, bo kolega pokazał jej treść i udowodnił, że nic tu sprzecznego nie ma, na co dostał odpowiedź "ja nie wiem, mi polecono żeby tak napisać, zresztą ulotka już poszła do druku".

  •  

   @dominowiak: całkowita zgoda i jprd to jest jakiś absurd. Czekam tylko na wywóz śmieci z mojego osiedla, żeby sprawdzić czy rzeczywiście wszystko leci do jednej śmieciarki. Jeśli tak to trzeba to udokumentować i kręcić aferę.

  •  

   Kolega zarządza jednym z zakładów zagospodarowania odpadów w okolicy Lublina, mówił mi jak to wygląda z jego perspektywy i że tą ulotką z opisem co gdzie wyrzucać, którą wszyscy mieszkańcy dostali parę miesięcy temu, to sobie można tyłek podetrzeć. On przekazał miastu informację w jaki sposób śmieci są sortowane u nich na zakładzie i jak powinni sortować mieszkańcy, żeby to miało sens, natomiast jakaś urzędniczka w Lublinie, która sortowni nigdy na oczy nie widziała, stwierdziła że to chyba niezgodne z ustawą. Ustawy, jak się okazuje, też na oczy nigdy nie widziała, bo kolega pokazał jej treść i udowodnił, że nic tu sprzecznego nie ma, na co dostał odpowiedź "ja nie wiem, mi polecono żeby tak napisać, zresztą ulotka już poszła do druku".

   @Minsafo: Trzeba taką urzędniczkę upublicznić i jeśli to nie była jej decyzja - niech się broni i powie czyja.

  •  

   Trzeba taką urzędniczkę upublicznić i jeśli to nie była jej decyzja - niech się broni i powie czyja.

   @LubieSzaszylkiZLublina: @Minsafo: @MangoZjem: @Pituch: Jeśli to nie jest pora na Małysza, to ja nie wiem co jest ;)

   GIF

   źródło: share.gifyoutube.com (2.29MB)

  •  

   @Pituch: nie wiem gdzie wy kurwa mieszkacie ale u mnie jednego dnia zabierają plastik + szkło w oddzielnych workach, więc raczej nie idzie to się zmieszać, innego dnia zmieszane a jeszcze innego bio + 1 dzień na kilka miesięcy na gabaryty¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @dominowiak u mnie jest tak ze deweloper nie pomyslal, ze kiedys ktos wpadnie na pomysl segregacji i wszystkie pojemniki owszem mieszcza sie do smietnika ale... Zeby wrzucic do ostatniego to chyba nalezaloby sie nauczyc latac. Finalnie albo jest rozpierdol w smietniku bo co niektorzy probuja dorzucic albo pierwszy z brzegu smietnik od papieru jest wypelniony wszystkim ))¯_(ツ)_/¯

  •  

   @dominowiak: Witam kolegę z bloku, po kartce którą ja dostałem wnioskuję że mieszkamy niedaleko. Poczytałem tutaj trochę odpowiedzi i muszę powiedzieć że widziałem jak śmieciarki selekcjonują śmieci, nawet u nas. Dodatkowo jestem trochę wkurzony tym, gdyż zawsze segregowałem je jak należy. To teraz powiedźcie mi ludzie, po co są z zsypy w bloku, skoro totalnie wszystko idzie do segregacji na zewnątrz budynku? Tak naprawdę gdy poczytałem co do jakich kontenerów powinno pójść to okazuję się że zsyp nie jest nam w ogóle potrzebny.
   Następna rzecz to ten podatek który został nam zwiększony. Nawet nie ma szansy że on się zredukuje, dlatego nakładanie takiej kary na całe bloki jest śmieszne, bo jeśli już nawet nałożyli większy podatek na wywóz śmieci, to tymbardziej nikt nie będzie go przestrzegał, masz synu płać więcej bo nie segregujesz śmieci i jeszcze je segreguj bo może go kiedyś zdejmiemy. Już to widzę.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  ale se chwyt wyrobie od codziennego noszenia hulajnogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #mikrokoksy

  odpowiedzi (126)

 • avatar

  Moja znajoma chciała pojechać do Krakowa i jakoż iż dość często tam jeżdżę spytała się mnie jaki bus polecam, powiedziałam jej jaki i zaczęła mnie pytać o wygodne fotele, oświetlenie, katering, czy jest kuchnia etc, myślałam, że żartuje, więc ciągłam to z nią i jej mówiłam, że są satynowe kurwa dywany i w ogóle

  ale otóż nie, właśnie napisała do mnie z pretensjami, że ją okłamałam, boże XD

  odpowiedzi (50)

 • avatar

  Ile dostanę plusów na urodziny? :D

  Morda jak ziemniaczek, a efekt potęguje spuchnięta prawa strona, bo byłam dziś na usunięciu zęba mądrości (jeszcze jeden mi został!)

  pokaż spoiler plus jestem po chorobie i widać ślad po opryszczce.


  pokaż spoiler Ja to jakaś nienormalna jestem, żeby we własne urodziny iść o 9:00 do dentysty, z własnej, nieprzymuszonej woli. To chyba właśnie efekt usuwania kolejnych zębów mądrości- głupieję. xD


  Jak ktoś nie wie, to może strzelać, który rocznik jestem, chętnie się dowiem, na ile teraz wyglądam. :)

  #pokazmorde #atencyjnyrozowypasek #urodziny #dentysta
  pokaż całość

  odpowiedzi (239)