•  

Czy uważasz, ze rodzimowierstwo w Polsce powinno mieć takie same prawa jak żydochrześcijanstwo?

Stowarzyszenie Romuva skupiające wyznawców pogaństwa i rodzimowierstwa na Litwie jest o krok od uznania ich za legalnie działający związek wyznaniowy. Jeśli litewski parlament przyjmie ustawę, będą mogli nawet prowadzić lekcje swojej religii w szkołach.

24 maja po osiągnięciu ustawowej liczby 5 tys. członków stowarzyszenie Romuva podpisało konkordat z rządem litewskim. Pozwala on pogańskiej organizacji nabywać ziemię pod budowę ośrodków kultu, uznaje zawarte w ichnich uroczystościach zawarte małżeństwa, przyznaje ulgi podatkowe oraz umożliwia oficjalną promocję swojej wiary oraz naukę w szkole na jej temat.

Na Litwie już to wprowadzono. Świetnie prezentuje się zwłaszcza wizja pogańskich lekcji - uczenie dziecka na temat kultu solarnego czy afirmacji przyrody poprzez rodzime bóstwa jest znacznie zdrowsze i przyjemniejsze niż straszenie od małego ogniem piekielnym czy kultem żyda, który zmarł na patyku za Twoje grzechy. Jestem pewien, że spadłby wtedy również odsetek bierzmowań i świętych komunii, wszak niezindoktrynowany nastolatek wiedziałby już ze szkolnych ław, że to

obca religia, nie wiara lecz blef
    przeciw Twej ziemi krew pije jak wesz

#slowianie
    #rodzimowierstwo
    #bekazkatoli
    #4konserwy
    #neuropa

źródło: 90.jpg

Jak uważasz?

• 498 głosów (89.73%)
      Tak, jak najbardziej
    • 57 głosów (10.27%)
      Nie
    •  

@Poro6niec Pewnie. Religia jak każda inna.

•  

Tak, z tym że w szkołach nie powinno być żadnej religii.

•  

@Poro6niec: nie, skądże ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

•  

Tak, z tym że w szkołach nie powinno być żadnej religii.

@Lupus28: Z jednej strony tak a z drugiej nawet gdyby ją wycofać ze szkół to i tak powinno się kultywować naszą tradycję i rodzimą wiarę - np jakieś dodatkowe zajęcia po szkole, niejeden Żerca zgodziłby się to ogarnąć

•  

Czy uważasz, ze rodzimowierstwo w Polsce powinno mieć takie same prawa jak żydochrześcijanstwo?

@Poro6niec: Oczywiście ze tak. W sumie to też urojenia, ale nasze. Nasze prawdziwe korzenie. Przez nieszczęście przywleczone z Rzymu zlikwidowane i skazane na zapomnienie.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Poro6niec chciałbym aby katolicyzm miał takie samo prawo jak rodzimowierstwo, nie odwrotnie bo to psuje religie

•  

@Poro6niec: tak jak kazda inna religia nie powinna miec zadnych dodatkowych praw, oraz nie powinna brac udzialu w zyciu politycznym

•  

@Poro6niec: żadnej religii nie powinno uczyć się w szkołach, jedynie pod kątem historycznym w czasie lekcji historii

•  

Jestem za tym, żeby o Światłowodzie uczyli w szkole.

•  

@tlaziuk: To też prawda ale uważam, że religia religii nie równe, rodzimowierstwo jest 100 razy bardziej pozytywne niż kult Joszue i jewangelii
      @AgresywnyKardiolog czemu usunąłeś komcia? Zmieniłeś zdanie?

•  

@Poro6niec: Jestem zwolennikiem absolutnej wolności religijnej, także jak najbardziej powinniście mieć równe prawa.

•  

@Poro6niec: nie, katolicyzm, religia dobra dla niewolników ma za duże przywileje.

•  

@Poro6niec: No bardzo pozytywna religia, jak nie złożysz ofiary bałwanowi, to się obrazi i ci nasra do mleka. To ja wolę żydowskiego Joszuę, bo przynajmniej nie wymaga ode mnie żadnych rytuałów i innego pajacowania.

+: wiurki
    •  

No bardzo pozytywna religia, jak nie złożysz ofiary bałwanowi, to się obrazi i ci nasra do mleka

@bh933901: O czym Ty do mnie teraz napisałeś, truskawko? Weź wyjdź.

To ja wolę żydowskiego Joszuę,

@bh933901: Nie dziwię się, patrząc na bzdury jakie wypisujesz.

•  

@bh933901: Jak ktoś chce to może nawet się modlić do drzewa, może się zapisać do sekty. Na tym polega wolność.

•  

@AgresywnyKardiolog: Dlatego wysyłają wszystkich po urodzeniu, żeby modlił się do ściętego drzewa zbitego gwoździem w krzyżyk xD

•  

@Poro6niec:
      źle robisz ankiety.

1. Odpowiedzi powinny być:
      - Tak,
      - Nie,
      2. W swoim wpisie już konstruujesz tezę, a więc sugerujesz ankietowanemu jaką odpowiedź ma wybrać.
      3. Samymi tagami powodujesz, że grupa ankietowanych nie jest reprezentatywna (pomijając już to, że sam wykop nie jest grupą reprezentatywną ;))

•  

(pomijając już to, że sam wykop nie jest grupą reprezentatywną ;))

@tylkostrimi: No więc właśnie. A tagów poświęconych żydowierstwu nie mam zamiaru wołać bo siedzą na nich bardzo niesympatyczni ludzie, którzy zawsze robią gnój pod wpisami

•  

O czym Ty do mnie teraz napisałeś, truskawko? Weź wyjdź.

@Poro6niec: Podsumowałem tylko pogańskie wierzenia dla starych bab

•  

@AgresywnyKardiolog: A ja mogę skrytykować modlenie się do drzewa. Na tym polega wolność.

•  

wierzenia dla starych bab

@bh933901: XDD, masz swoje wierzenia dla "starych bab", niewolniku

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Poro6niec: ale co chciałeś udowodnić? Że aby zwalczać rzymskie pogaństwo, należy wprowadzić własne? A nie pomyślałeś, że można w ogóle nie czcić bałwanów?

+: wiurki
    •  

@Poro6niec: fakt konkordatu nie mamy, ale są legalne związki wyznaniowe, które mogą nabyć ziemię. Religia w szkołach to glupota, ale materiał rodzimowierczy powinien być choćby na polskim wazniejszy od gowno ascety i na historii też. Brakuje tylko odpowiednich ulg, ale źle nie jest skoro Kościoły nasze funkcjonują

•  

To samo powie o swojej religii muzułmanin, to samo chrześcijanin. Każdy mówi, że jego religia jest prawdziwa.

@AgresywnyKardiolog: Ja nie piszę o prawdziwości ale o pozytywnym nacechowaniu. No i nie porównuj islamu czy żydochrzescijanstwa do pogańskich wierzeń, to jest zupełnie co innego

A nie pomyślałeś, że można w ogóle nie czcić bałwanów?

@bh933901: Nie masz pojęcia o czym piszesz. Idź sobie. Nikt tu nie czci bałwanów.

•  

@Poro6niec: kurwa,że wam się chce tracić czas na takie dyskusje..

•  

@Poro6niec:

Ja nie piszę o prawdziwości ale o pozytywnym nacechowaniu
      Wiem, temu usunąłem komentarz.

•  

@Poro6niec: Tak. Czyli żadne.

•  

@Poro6niec: Problem w tym, że pozytywne nacechowanie istnieje tylko w twojej głowie, która upraszcza sobie rzeczywistość dla swoich potrzeb i możliwości. W pogaństwie nie ma niczego pozytywnego, to zwykły zabobon motywowany strachem przed rzeczywistością. Zobacz na zdjęcie bab, które wkleiłeś. Przecież one przyszły pokłonić się rzymskiej Kybele, aby zaopiekowała się ich duszami po śmierci. Czyli strach, nie żadna afirmacja, tylko przerażenie naturą.

•  

@Lupus28: religia powinna być ale w zasadzie takiej aby pokazać jaka religia co przedstawia, a nie żeby jakiś sebix coś usłyszał i wyrabiał sobie światopogląd. Religia powinna pokazywać dobre i złe aspekty swojego działania a nie żeby była gloryfikowana i tlukla czasami niestworzone rzeczy przez księży którzy chcą używać Religi do manipulacji. Tak prowadzona aby była przejrzysta i każdy widział jakie są plusy, a jakie minusy

•  

bałwany zostawmy bałwanom

@makrel_gieldowy: Również jestem zdania, że żydochrześcijanstwo powinno wrócić na pustynię.

•  

[...]Są i tacy, którzy roją o jakimś neopogaństwie, o wskrzeszaniu kultu starożytnych bogów słowiańskich.
      Bałwany zostawmy bałwanom.
      Do starożytności słowiańskiej sięgamy nie po to, by wskrzeszać prymitywne wierzenia, odświeżać formy dawno już zamarłe; zwracamy się do naszej pogańskiej przeszłości jako do kolebki duchowej dlatego, że w naturalizmie pierwotnej Słowiańszczyzny widzimy prawidłowy, zdrowy etap historycznego rozwoju polskiego człowieka.
      Na postawę Słowianina wobec świata nie kładło się cieniem żadne memento mori,żadne pulvis es... Życie dla Słowianina nie było przygotowywaniem się do "przestawienia się" (patrz Nestor) do nawi. Życie, choć pełne trudu i niebezpieczeństw, miało swe uroki i uśmiechało się do tych, którzy z siłą ramienia łączyli tężyznę ducha.- "A któż się taki narodził i po ziemi stąpa? My dań przywykliśmy brać, a nie dawać, a to nam zapewnione jest, dopóki mamy w rękach miecze".- Tak miał odpowiedzieć Dobryta, wódz Słowian południowych, posłom awarskim, przybyłym z żądaniem haraczu. Dla nas słowiańskość to nie mdła sielkość anielskość, to tradycje czasów, kiedy to skaliste brzegi Skandynawii grzmiały echem kopyt jazdy Raciborów, Uniborów, Dunimirów."...skoro tylko Słowianie pojawiają się na arenie historii, widzimy ich jako lud wojowniczy, agresywny i nie znający spokoju".
      Polską Słowiańszczyznę symbolizuje nam bohaterska postać księcia Masława. Zatrzymujemy przyjęte w literaturze imię: Masław, choć prawdopodobnie brzmiało ono poprawnie: Miecław. Nie omieszkali postaci tej zakłamać i zohydzić nasi przewielebni bajhistorycy. Czy to będzie Kadłubek, czy Kromer, każdy z tych biskupów katolickich z lubością maluje śmierć poganina Masława, którego, obdarłszy najpierw ze skóry, mieli rzekomo powiesić jego zawiedzeni stronnicy. -"Alta petisti - alta tene". Tak, mściwie i urągliwie streszcza się katolicki przekaz o pogańskim księciu, który nie był skory do padania w ramiona krzyża.
      Co o Masławie winien wiedzieć Polak? Wiedzmy, że już Mieszko II odnosił się do chrześcijaństwa nieprzyjaźnie, że oparł swe rządy na żywiołach pogańskich i wygnał z kraju cudzoziemskich mnichów. Po śmierci Mieszka II wdowa Ryksa uszła wraz z synem Kazimierzem do swej ojczyzny, do Niemiec. Kraj ogarnęło powstanie pogańskie. Na Mazowszu władzę objął możnowładca Masław, zorganizował kraj państwowo i panował jako udzielny książę. W czasach ogólnego zamętu i najazdów sąsiadów na Mało - i Wielkopolskę państwo Masława było ostoją porządku i schronieniem dla uchodźców z innych dzielnic Polski.
      Gdy Kazimierz I wrócił z Niemiec na czele posiłków cesarskich, długo nie mógł sprostać Masławowi. W wyprawach przeciw niemu był za każdym razem bity. Pomoc kijowskiego Jarosława Mądrego, który w roku 1041 ze swym wojskiem wyprawił się na Mazowsze na łodziach Bugiem, też była bezskuteczna. Dopiero w roku 1047 pod Płockiem doszło do decydującej rozprawy. Spóźnili się na pole bitwy sprzymierzeni z Masławem Pomorzanie. Książę Mazowsza nie mógł zdzierżyć przeciwko połączonym siłom Kazimierza i Jarosława. Padł w tej bitwie. W latopisie Nestora czytamy pod rokiem 1047: "Jarosław idzie na Mazowszany i zwycięża ich i księcia ich ubija Moisława i podbija ich dla Kazimierza".
      Pamięć o Masławie długo musiała się zachować w świadomości narodu, skoro jeszcze w XVII wieku natchnęła nieznanego artystę do namalowania obrazu bitwy pod Płockiem. Fragment malowidła przedstawia Masława w stroju książęcym, na koniu, z włócznią w ręku. Jedna z młodzieńczych powieści Zygmunta Krasińskiego nosiła tytuł: "Mściwy karzeł i Masław, książę Mazowiecki". Nie popisał się Józef I.Kraszewski, który w swojej powieści: Masław" przyjął katolicką, kłamliwą wersję stryczka i suchej gałęzi.
      Wszystko co słowiańskie i pogańskie jest nam drogie. Stamtąd wyrastają nasze korzenie duchowe. Wiele z tego, co chcemy widzieć w charakterze nowoczesnego Polaka, w jego zwyczajach i obyczajach, łatwiej się zaleci jego chłonnej wyobraźni, jeśli przemówi do niej poprzez symbolikę słowiańską. Uważamy za wskazane, by dziecko polskie z imieniem Swaroga łączyło w swej wyobraźni obraz najwyższego dobra, mocy i piękna. Tysiąc razy bliższe winno się stać dziecku polskiemu pojęcie Swaroga, niż obcego, katolickiego Jahwe. W miarę dorastania dziecka Swaróg przybierze nazwę Woli Tworzycielskiej; w dalszej kolejności upostaciuje się ona w Narodzie. W każdym stadium dorastania dziecka wychowawcom powinna przyświecać zasada: niczego nie narzucać z góry. Wychowywać do samowychowywania się.

źródło: youtube.com

•  

@Lupus28: To w takim razie skąd dzieci powinny czerpać wiedzę o religiach?

•  

@Afrizo: W szkole na religii i tak czerpią wiedzę tylko o tej jednej. Niech czerpią na polskim przy przerabianiu mitologii

•  

@Poro6niec jestem jak najbardziej za ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@They_Call_Me_Devil: Wiem o tym, sam uważam że religia jako przedmiot jest jak najbardziej ok, ale nie w obecnym stanie. Na polskim nie ma jak omówić islamu, buddyzmu czy hinduizmu. Właśnie od tego powinna być religia, by obiektywnie pokazać dzieciom założenia danego wyznania, omówić je, ich historię i pokazać w praktyce. To co teraz jest w szkołach to nie "religia" tylko nauka o chrześcijaństwie

•  

@Afrizo: A, to w pełni się zgadzam, religie mają na tyle duży wpływ na świat że powinniśmy poznać różne warianty wierzeń

•  

@Poro6niec: Żeby nie było, nie mam nic przeciwko, tyle że rodzimowierstwo jest dla mnie trochę oszustwem, nie ma żadnych dowodów, że to jak dzisiaj wygląda "poganizm" ma cokolwiek wspólnego z wierzeniami, które faktycznie były kiedyś obecne na naszych ziemiach. Nie ma prawie żadnych źródeł pisanych, ciągłości wierzeń itp. Ogólnie fajna religia, ale ja nie wiem czy jest czego uczyć w szkole.

Katolicyzm czy chrześcijaństwo ma w tym aspekcie przewagę o tyle, że wszystko jest spisane i skodyfikowane, ma dobrze opisaną historię i filozofię i rzeczywiście jest o czym się uczyć i dyskutować (inna rzecz czy ktoś się z tym zgadza czy nie).

No w każdym razie ja tak uważam.

•  

@Poro6niec:

Tak, ale:

Zydochrzescijanstwo to oksymoron. Moze chodzilo ci o judeochrzescijanstwo, ale to nadal nie jest kosciol rzymskokatolicki.

czy kultem żyda, który zmarł na patyku za Twoje grzechy.

Trywializujesz jeden z najwiekszych determinantow sztuki, literatury, kinematografii, zrodlo znakow kulturowych i frazeologizmow. Rozumiem ze ktos wierzy, rozumiem ze ktos nie wierzy, natomiast nie rozumiem jak mozna wyrzucac na smietnik ogromny bagaz kultury konotujacy z zydem, "ktory zmarl na patyku za twoje grzechy". Przeciez jest Bergman, Alighieri, El Greco, i tak dalej. Mozna rzucic tutaj tysiace nazwisk, doslownie tysiace.

•  

@Poro6niec: Tak.

Ciekawy byłby w względzie wzajemnych stosunków dominująca - mniejsza religia model ormiański, gdzie chrześcijaństwo (w postaci dominującego Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego) i neopoliteizm (w postaci rodzimego hetanizmu) nie tylko siebie wzajemnie nie zwalczają, ale i czasem razem współpracują w ramach zachowania ormiańskiej kultury i tożsamości! ( ͡º ͜ʖ͡º)

pokaż spoiler @makrel_gieldowy: A Stachniuka... czasem jednak zostawmy Stachniukowi! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      ...bo też może i jego "kolektywny nietzscheanizm" brzmiał bardziej interesująco od tego, co Polsce chciał zgotować ONR... ale Nietzsche to Nietzsche... i w niektórych kwestiach obrał nie ta drogę, co trzeba! ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

•  

@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: O ty kurwa twoja mać, a co ci się w Nietzschem nie podoba, fiucie jeden? #pdk #kapitanbomba

•  

@makrel_gieldowy: Że, oprócz inspiracji starożytną filozofią, tylko duch był w nim "pogański"! ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler Oraz to że nie zachował w sobie tyle zdrowia, żeby dokończyć "Wolę Mocy" samemu i nie pozostawiać jej do redakcji swojej szurniętej siostrze, której tak bardzo podobała się wizja bycia wykorzystywaną przez nowego, uberrasistowskiego "wujka narodu", że dała do dzieła swojego brata swój "wkład własny"! ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Wola Mocy jest słaba, Poza Dobrem i Złem FTW!

•  

@makrel_gieldowy: O tym właśnie mówiłem...

pokaż spoiler I o tym, że nie wszyscy muszą mesjanizm nadczłowieczeństwa za ostateczne rozwinięcie filozofii Nietzschego uznać... ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@Poro6niec:
      W Polsce mamy zarejestrowane 3 koscioly rodzimowierskie...

•  

@BrowarPERUN: Hmm...

pokaż spoiler Jeden kościół (RKP), przynajmniej dwa-trzy słowianowiercze związki wyznaniowe... oraz jeszcze jeden związek, zrzeszający w sobie większość lokalnych wspólnot krajowych, uczestniczących w Konfederacji Rodzimowierczej, który na swoje pełne uznanie i legalizację przez polskie prawo dopiero czeka! ( ͡~ ͜ʖ ͡°)