•  

O NAUCZYCIELACH #8

Niech mi ktoś to wyjaśni - czy program nauczania matematyki w ciągu ostatnich 10 lat wszedł na jakiś kosmiczny poziom? Uczę zawodu, w którym matematyka jest średnio potrzebna, bo wszystko liczą programy. Dzisiaj z powodu remontu sali musieliśmy mieć zajęcia w pracowni, w której nie ma komputerów, więc pomyślałam, że nie będę zmieniać zaplanowanej lekcji, tylko policzymy parę zadań na piechotę. I co? I pstro. NIKT, dosłownie nikt z dwudziestokilkuosobowej klasy, nie wiedział, jakie zastosować działanie do polecenia. To raczej ja powinnam mieć z tym problem, bo matematykę w szkole miałam 10 lat temu. Gdy uczeń przy tablicy nie miał pojęcia, jak wykonać banalne dzielenie, to zainteresowałam się kwestią matematyki w szkole i dowiedziałam się, że najwyższy wynik z matury próbnej to 38%, tylko 4 osoby ponad próg, reszta poniżej 30%. Moi uczniowie mają od góry do dołu zagrożenia z tego przedmiotu.

O co chodzi? U mnie matury nie zdały tylko ćpunki i złodzieje. Ja też jakoś wybitna nie byłam, matematyczka była potworzycą i śni mi się do dzisiaj, ale o maturę z matmy nikt się nie bał. Ona z roku na rok jest coraz trudniejsza? Kto z Was ma jakieś porównanie? Bo ja nie umiem tego ocenić - dzisiaj bym jej nie zdała, bo niewiele już pamiętam.

Pytanie do uczniów technikum - jaki poziom jest u Was?

#szkola #edukacja #matematyka #techbaza #licbaza #polska #pytanie #gownowpis #matura

•  

@giovan-a: ja może nie technikum, a liceum ale u nas dosyć niezły poziom, mówią nam nauczyciele że kiedyś uczniowie lepiej się uczyli, ale ta śpiewka jest mowiona rok w rok

•  

@giovan-a: techbaza here, nauczycielka z matmy śni mi się po nocach, dzięki niej mam nerwicę, nienawidzę jej z głębi serca ale nie o tym.
      matura JEST łatwa.
      wystarczy policzyć kilka arkuszy miesiąc przed maturą żeby zacząć wyłapywać schematy w układaniu zadań przez CKE

zdać rok, to jest wyzwanie.

•  

jezeli o mnie chodzi to matematyka podstawowa była najbardziej banalnym przedmiotem do zdania na maturze, język polski i angielski sprawiały mi więcej problemów

Ona z roku na rok jest coraz trudniejsza?

no właśnie o to chodzi, że nie. matura z matematyki jest z roku na rok łatwiejsza. serio

@giovan-a

•  

@giovan-a: Niskie wyniki z matury próbnej to dość normalna sprawa. Ja sam z próbnej z matematyki miałem 30%, a z rozszerzenia 2% xD, ale potem się ogarnąłem i zrobiłem 94/44%
      Oczywiście w mojej szkole zdarzały się przypadki, że miesiąc przed maturą ktoś nie potrafił rozwiązać równania kwadratowego, ale i tak ostatecznie zdał maturę.

•  

@giovan-a: według mnie to głównie wina nauczyciela, który słabo tłumaczy albo zniechęca do matematyki. Miałem nauczyciela, który po każdym zadaniu pytał się czy ktoś nie zrozumiał, albo czy ma coś wyjaśnić. Z początku ludzie zgłaszali problem ze zrozumieniem, ale dostawali odpowiedź, której raczej się nie spodziewali. Nauczyciel zadawał pytanie czego nie rozumiesz, a potem przy całej klasie stwierdzał, że to są podstawy i jeżeli nawet tego nie potrafisz to on z tobą nie będzie rozmawiał i przez 10 minut pierdolił, że najlepiej to za łopatę się bierz. Po kilku lekcjach nikt już nie pytał o wyjaśnienie... Taki chuj

•  

Żeby zdać maturę podstawową z matmy wystarczy siąść do arkuszy z poprzednich lat, zadania podobne, różniące się przykładami ale sposób rozwiazania ten sam.
      Nie wiem jaką trzeba być pałą żeby nie zdać, chyba w ogóle do szkoly nie chodzić

•  

@giovan-a: ja chodziłam do liceum i generalnie matura podstawowa z matmy jest na bardzo niskim poziomie, naprawdę są to podstawy podstaw, do tego 90% wzorów jest w tablicach i wystarczy umieć je znaleźć i mniej więcej ogarniać o co chodzi w zadaniu. jeśli ktoś nie zdaje to faktycznie nic nie umie. inna sprawa ze niektórzy zaczynaja się uczyc do matury miesiąc przed wiec próbne olewaja.

•  

@giovan-a: technika na maturze wypadają z matematyki bardzo słabo, znacznie znacznie gorzej niż licea. Tak jest zasadniczo w całym kraju - zerknij na raporty z CKE.

•  

@tchaikovsky @Defined @F4eddy @Ezev

Mam do Was prośbę. Zerknijcie do tego arkusza: https://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/matematyka_pp.pdf i oceńcie, czy ta matura była banalna czy jest porównywalna do obecnych. Zdaję sobie sprawę z tego, że jako pierwszy rocznik mogliśmy dostać coś łatwiejszego i zastanawiam się, czy jest dużo łatwiejsza od np. zeszłorocznej. Jak wspomniałam, nie umiem tego ocenić, bo nie pamiętam tych zagadnień.

•  

@giovan-a zależy, czy mówisz o podstawie czy rozszerzeniu. Podstawa jest banalna ale rozszerzenie jest trudniejszenco roku. Kiedyś było łatwe bo o przyjęciu na studia decydowały egzaminy wstępne, czy jak to się nazywa, na uczelniach a matura była tylko żeby cię do takiego dopuścili. Teraz wszystkie uczelnie rekrutują na podstawie samej matury więc ta jest sporo trudniejsza. Kiedyś maturę miało się na 2 i egzaminy na uczelniach wyjaśniały wszystko, dziś wyjaśnia matura. Nie słuchaj Januszy którzy będą powtarzali, że "kiedyś to było". Porównywałem sobie matury z przed paru lat i dziś i były ze 2 razy łatwiejsze. Poza tym to technikum to wiadomo niższy poziom jeśli chodzi o przedmioty ścisłe. U mnie na uczelni ci ludzie muszą teraz nadrabiać braki w matmie i fizyce w stosunku do liceum.

•  

@Cauchemar7: Też jestem po technikum i wszyscy pozdawaliśmy (oprócz patusów), dlatego zastanawia mnie, czy ta matura była wtedy tak prosta i mieliśmy po prostu farta.

•  

@giovan-a: Po całkach z polibudy, taka matura podstawowa to przedszkole, a jeszcze można ze wzorów korzystać. Ale tak, ta matura jest obiektywnie prosta.

•  

Mam do Was prośbę. Zerknijcie do tego arkusza: https://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/matematyka_pp.pdf i oceńcie, czy ta matura była banalna czy jest porównywalna do obecnych. Zdaję sobie sprawę z tego, że jako pierwszy rocznik mogliśmy dostać coś łatwiejszego i zastanawiam się, czy jest dużo łatwiejsza od np. zeszłorocznej. Jak wspomniałam, nie umiem tego ocenić, bo nie pamiętam tych zagadnień.

banał. niemalże taki sam banał jak obecne matury. w sumie patrząc na ten arkusz mam lekkie deja vu z mojej matury, a pisałem ją w 2017. zadania są bardzo podobne, szczególnie te zamknięte
      @giovan-a

•  

@tchaikovsky: Czyli porównywalna. To znaczy, że moi uczniowie to po prostu nieuki.

•  

@giovan-a No chyba, że mówimy o podstawowej matematyce. Ta jest serio banalna i wystarczy karta wzorów żeby wszystko zrobić. Co prawda to nie jest tak jak gimnazjum, że to test na inteligencje, bo trzeba wiedzieć co to funkcja i wykres ale serio, nie wiedzieć takich rzeczy? Rozszerzenie z kolei to same pytania udowodnij, że i wykaż albo wymyśl jak to zrobić.

•  

@tchaikovsky 4 technikum, maturka w maju, na 32 osoby w klasie z rozszerzona matematyka to na maturze zdają ja tylko 8. Moim zdaniem to kwestia chęci, bo dla chcącego nic trudnego, a matematyki w czopkach nie ma i niestety chcąc nie chcąc jak się samemu do niej nie usiądzie to nikt nam tej wiedzy nie da

•  

@giovan-a: z matmą to jest tak, że często trudno wykorzystać posiadaną wiedzę w praktyce, a dopiero jak sobie zaczniesz myśleć czuj się jak na matmie to wychodzi, a przynajmniej ja się na tym często łapie XD

•  

@Holinice: no popatrz pan, przez całe liceum uczyłem się matematyki sam bo z lekcji nie mogłem nic wynieść przez drących mordy patusów

•  

@tchaikovsky U nas było cicho bo matematyczka kosa ( ͡° ͜ʖ ͡°) na przykład w 1 klasie na 32 osoby 5 osób nie było zagrożone na semestr

•  

@giovan-a: Po prostu poziom nauczania poszedl w gore. Teraz zdanie matury to wyzwanie i przeszla juz moda na to, ze mature musi miec kazdy. Na studia dostaje sie tylko elita, ktora byla w stanie opanowac trudna teorie dzialan arytmetycznych (najinteligentniejsi radza sobie nawet z procentami).

•  

@Kresse: Pierwsza część mnie przeraziła. Złapałam zarzutkę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@giovan-a: dzisiejsze dzieciaki nie są coraz glupsze, wbrew marzeniom starych dziadów (czyli np wykopków, którzy zdali maturę parę lat wcześniej xD), którzy chcą mieć kolejny powód do narzekania/wywyższania swojego pokolenia.
      Po prostu uczysz w słabej szkole

•  

Po prostu uczysz w słabej szkole

@strfkr: Już zdążyłam to wydedukować.

•  

@giovan-a: no i koniec dedukcji, nie ma się co doszukiwać nie wiadomo czego

•  

@strfkr: No nie ma. Po to jest ten wątek, żeby się dowiedzieć, jaki jest poziom. Już się dowiedziałam. Tyle mi wystarczy.

•  

@giovan-a: lepiej popatrzeć na wyniki prawdziwej matury (choćby zeszłorocznej) niż próbować coś wywnioskować na podstawie wyników próbnej (a zwłaszcza na podstawie próbnej z operona, która chyba ma po prostu nastraszyć dzieci żeby zaczęły się uczyć)

•  

@giovan-a: kończyłam profil matematyczny, pały się sypały, ale nikt nawet nie był blisko oblania podstawowej matematyki, chyba najniższy wynik ze wszystkich, w tym próbnych to było chyba 60% na podstawie; a teraz widzę ludzi, którzy są w tym samym miejscu co ja i nie potrafią nawet liczyć procentów