Wpis z mikrobloga

#dom #mieszkanie
Próbuję doradzić moim rodzicom w wieku 50+.
Co lepsze na stare lata? Budowa nowego domu czy kupno mieszkania? Budżet około 300 tysięcy, z tym że mamy 15 arów działki pod budowę domu.
Średnie miasto powiatowe
  • 22
@trysiak mieszkanie z ogródkiem co najwyżej. Dom na starość jest ciężki w utrzymaniu. Coraz więcej rzeczy się zużywa i psuje, a sił będą mieli tylko coraz mniej, więc dla ich komfortu lepsze mieszkanie.
@trysiak: Dom dom dom. To nie ulega wątpliwości. Na starość pokonanie nawet kilku schodów na parterze będzie wyzwaniem, nie mówiąc już o wyższych piętrach. Dom możesz zaadaptować pod starca tak jak tylko chcesz, niskie progi itp. Zresztą, najlepiej by było, byś pomyślała także o sobie w tym. Kto wie ile rodzice będą jeszcze na chodzie fizycznym i psychicznym. Kto wie, czy nie będziesz musiała z nimi np. zamieszkać na ich starość
@trysiak: dom to zawsze zajęcie, a to może być zaleta właśnie dla nich (nawet jeśli teraz myśla że to tylko dodatkowy obowiązek). Gdy będą już na emeryturze to nie zanudza się na śmierć, tylko zawsze będą mogli wyjść do ogrodu coś porobić
Myśleliśmy o domku do max 120 m2. Z mieszkaniami ciężko bo w tym budżecie mamy do dyspozycji ok 55 m2. Działka 3km od centrum, w tej samej odległości nowe mieszkania. Nie chcemy bawić się w remonty starych mieszkań. Żyjąc przez ponad 20 lat na 37m2 chcielibyśmy trochę wiecej przestrzeni.
@trysiak: skoro rodzice mają około 50+ to ty pewnie masz około 20-30, to może pora abyś się od rodziców wyprowadzić( ͡° ͜ʖ ͡°)

raz piszesz że chcesz rodzicom doradzić a później że chcielibyście trochę więcej przestrzeni( ͡° ͜ʖ ͡°)

zapytałaś co rodzice chcą?
@Kuba__ bo właśnie boję się czy ten dom nie bedzie później zbyt dużym wyzwaniem... Nie mam żadnej wiedzy w tym temacie. Może mniejsze mieszkanie z małym ogrodkiem czy tarasem byloby lepszym rozwiązaniem?
@LegoCiemnyLas nie mieszkam z rodzicami od 9 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale jestem z nimi w bardzo bliskiej relacji, bo mają mnie tylko jedną i chcę być dla nich wsparciem. Z rodzicami taki problem jest że zmieniają zdanie przynajmniej raz w tygodniu XD
@trysiak: 50+ to żadna starość, spokojnie powinni być na chodzie jeszcze długo. Mały domek, nowy, będzie spoko. Tak samo jak coś się psuje w domu, tak samo może się psuć w mieszkaniu. Nie przesadzajmy że 20 letni dom już będzie się sypał :> Ogródka wcale mieć nie trzeba, dobrze jest mieć zajęcie a gdy nie będą mogli to ogródek zlikwidujesz.