Wpis z mikrobloga

Worker cooperatives are more productive than normal companies

Imagine an economy without bosses. It’s not a utopian vision but a growing daily reality for many enterprises. A close analysis of the performance of worker-owned cooperative firms—companies in which workers share in management and ownership—shows that, compared to standard top-down firms, co-ops can be a viable, even superior way of doing business.

#antykapitalizm #neuropa #4konserwy #libertarianizm #pracbaza
  • 37
świętą dla prawaków.


@rzuberbozy: zdecydujcie się w końcu czy ta linia podziału prawak-lewak przebiega gospodarczo czy światopoglądowo

Jest zbiorową własnością, nie własnością prywatną


@rzuberbozy: zbiorowa własność nie może być prywatną własnością? Jeśli teraz masz udziałowców kontrolujących firmę w różnym stopniu to to nie jest prywatna własność tylko zbiorowa?
@Doman_60

zdecydujcie się w końcu czy ta linia podziału prawak-lewak przebiega gospodarczo czy światopoglądowo Oczywiście, że nie.


Lewak to osoba antykapitalistyczna. Nie ma prokapitalistycznej lewicy, to oksymoron. Przynajmniej tak uważają radykalni lewicowcy zachowując tradycję tego określenia z czasów rewolucji Francuskiej.

zbiorowa własność nie może być prywatną własnością? Jeśli teraz masz udziałowców kontrolujących firmę w różnym stopniu to to nie jest prywatna własność tylko zbiorowa? Społeczna.


Firmę posiadają współpracownicy (workers cooperatives) i zarządzają
@rzuberbozy: jestem całkiem pewny że ostatnio ktoś z was na tym tagu twierdził że lewak się nie odnosi do gospodarki ale do spraw światopoglądowychm, stąd to poruszyłem

a chcieliby oni pracować w tej firmie? Czy tylko dzielić kwity za pracę pracowników? To duże znaczenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@rzuberbozy: domyślam się że nie chcieliby, ale nie o to chodzi.
Chodzi o to że nie widzę jak
@Doman_60

Chodzi o to że nie widzę jak sytuacja w której pracownicy wykupią sobie firmę mogłaby się spotkać z dezaprobatą kapitalistów. Czysta dobrowolność, szef sprzedaje, pracownicy kupują, działają potem tak jak chcą. Gdyby się komuś nie podobało mógłby przejść do firmy zarządzanej w inny sposób, a jeśli firma działająca w sposób który ty proponujesz dostarczałaby najlepsze i najtańsze produkty - miałaby duże szanse odnieść sukces.


Mogliby, ale ich dochód jest na tyle
@Doman_60 Poza tym argument ad. najniższa cena, najlepsza jakość jest niczym. To już nie te czasy. Korporacje mają tak duże środki wytwarzania produktów, że prawo popytu/podaży/osądu klienteli już nie zadziała. Gdyby zadziałało, to w polsce nie byłoby tylu produktów z gorszym składem niż za granicą. No było o tym głośno, ale czy cokolwiek się zmieniło

@benio616 odwrócona retoryka na mnie średnio działa cumplu ( ͡~ ͜ʖ ͡°) a
Mogliby, ale ich dochód jest na tyle kontrolowany, aby klasa robotnicza nigdy tego nie zrobiła.


@rzuberbozy: nie musi się to wcale zacząć od najbiedniejszych pracowników taśmowych

Dajmy sobie spokój z propagandą sukcesu, bo jaki biedny kiedykolwiek stał się miliarderem #!$%@?ąc na farmie?


@rzuberbozy: oby żaden

Gdyby zadziałało, to w polsce nie byłoby tylu produktów z gorszym składem niż za granicą.


@rzuberbozy: Dostajemy takie produkty za jakie płacimy. Płacimy mniej,
@Doman_60 czyli nie lubisz biednych, hmm? A ile zarabiasz, że stawiasz się z taką nienawiścią i niechęcią wobec mniej majętnych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Doman_60 a czy którakolwiek firma potrafi się stawić w tej branży przeciwko globalnemu monopoliście, który w każdym kraju produkuje chipsy pod klientów (co kraj to inne smaki laysów), jak mają przeskoczyć ich produkcję i podbić rynek? Znowu istnienie niewidzialnej ręki rynku, która jest niewidzialna
czyli nie lubisz biednych, hmm?


@rzuberbozy: a skąd, współczuję im bardzo i pomagam w miarę możliwości, 10% minimum miesięcznie oddaję na różne organizacje charytatywne

A ile zarabiasz, że stawiasz się z taką nienawiścią i niechęcią wobec mniej majętnych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@rzuberbozy: ja nic nie zarabiam, zadowalam się tym co mogę zlizać z buta mojego pana - patrz avatar

a czy którakolwiek firma potrafi się
@Doman_60

jeśli nie mogą ich pobić to mniej więcej znaczy tyle, że nie zaoferują mi nic lepszego, w dupie mam taką firmę i ich produkt.


A może po prostu mają produkcje na o wiele wiekszym poziomie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) I to nie tak, że produkt jest lepszy a jednak bycie monopolistą zobowiązuje do dużej produkcji i cięcia po kosztach (tu: inny skład co kraj) ( ͡°