Wpis z mikrobloga

Anarchizm w praktyce:
Autonomiczne gminy rebeliantów Zapatystów (w języku hiszpańskim Municipios Autónomos Rebeldes Zapatistas, akronim MAREZ) to terytoria kontrolowane przez bazy wsparcia neozapatystów w meksykańskim stanie Chiapas, założonym w grudniu 1994 roku.

Armia Zapatystów, czyli EZLN, nie posiada żadnej władzy w autonomicznych gminach. Zgodnie z jej konstytucją, żaden dowódca ani członek tajnego rewolucyjnego autochtonicznego komitetu nie może zajmować stanowisk władzy lub rządu na tej przestrzeni.

Miejsca te znajdują się w zasięgu urzędowych gmin, a kilka z nich nawet w obrębie tej samej gminy, podobnie jak w przypadku San Andres Larrainzar i Ocosingo. MAREZ są koordynowane przez Rady Autonomiczne i ich głównych celem stało się promowanie edukacji i ochrony zdrowia na ich terytoriach. Walczą również o prawo do ziemi, pracy i handlu, zajmują się mieszkalnictwem i problemami związanymi z zaopatrzeniem w paliwo, promowaniem sztuki (zwłaszcza rdzennych języków i tradycji) oraz wymiaru sprawiedliwości.

Ustrój Zapatystów jest konfederacją demokracji partycypacyjnych, zbliżoną do ideałów libertariańskiego socjalizmu i lewicowego anarchizmu.

Na szczeblu lokalnym ludzie biorą udział w zgromadzeniu ogólnym około 300 rodzin, w którym każdy, kto ma więcej niż 12 lat, może uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, zgromadzenia te dążą do osiągnięcia konsensusu, ale są skłonne powrócić do głosowania większościowego. Każda społeczność ma 3 główne struktury administracyjne:
- komisariat odpowiedzialny za bieżącą administrację;
- rada kontroli gruntów, która zajmuje się leśnictwem i sporami z sąsiednimi społecznościami;
- agencia, milicyjna agencja wspólnoty.

Wspólnoty tworzą federację z innymi społecznościami, tworząc autonomiczne gminy, które tworzą kolejne federacje z innymi gminami formując się w region. Zapatyści łączą się w pięć regionów o obszarze 24,403 km2 oraz szacowanej na rok 2018 populacji 363,583 osób.

Gospodarka
Zapatystowska gospodarka jest bliska libertariańsko-socjalistycznym teoriom ekonomicznym mutualizmu i kolektywistycznego anarchizmu. Jest złożona głównie ze spółdzielni robotniczych, gospodarstw rodzinnych i sklepów społecznościowych z radami dobrego rządu, zapewniającymi nisko oprocentowane pożyczki, bezpłatną edukację, stacje radiowe i opiekę zdrowotną. Gospodarka jest w dużej mierze samowystarczalna i rolnicza, produkuje głównie kukurydzę, fasolę, kawę, banany, cukier, bydło, kurczęta, świnie oraz odzież w spółdzielniach. Społeczności zniosły własność prywatną (ale nie osobistą) i ustanowiły system wspólnej własności ziemi; każdego roku sprzedają na rynkach międzynarodowych towary o wartości ponad 44 miliony dolarów. Po nadaniu zbiorowej własności ziemi i system demokracji uczestniczącej, głód i przemoc są niezwykle niskie w porównaniu z innymi zubożałymi społecznościami meksykańskimi.

Usługi publiczne
Zapatyści prowadzą setki szkół, z tysiącami nauczycieli, modelowanych podług zasad demokratycznej edukacji, gdzie uczniowie i społeczność wspólnie decydują o programie nauczania, a uczniowie nie są oceniani.

Zapatyści utrzymują wysokiej jakości uniwersalną opiekę zdrowotną, która została doceniona przez Światową Organizację Zdrowia za zmniejszenie śmiertelności niemowląt i zapewnienie solidnej podstawowej opieki. Mieszkańcy wspólnot zapatystowskich uważają, że ich służba zdrowia jest lepiej obsadzona, wyposażona i mniej rasistowska w stosunku do ludności tubylczej niż większość takich usług w Chiapas. Współpracuje ona także z okolicznymi szpitalami i swobodnie przyjmuje pacjentów z innych wspólnot, którzy wymagają użytku urządzeń medycznych, które mają tylko Zapatyści. Od 1994 r. Zapatyści wybudowali 2 nowe szpitale i 18 klinik zdrowia w regionie, aby zwiększyć dobrobyt społeczności.

Wspólnoty zapatystowskie deklarują, że są mocno nastawieni na ochronę środowiska, wstrzymały wydobycie ropy, uranu, drewna i metalu z dżungli Lacandon i zaprzestały stosowania pestycydów i nawozów chemicznych w rolnictwie. Wielu autorów eko-socjalistycznych i eko-anarchistycznych pochwaliło wysiłki Zapatystów zmierzające do zbudowania społeczeństwa ekologicznego.

Przynależność polityczna
Neo-Zapatyści nie głoszą przywiązania do konkretnej ideologii politycznej poza lewicą. Jednakże funkcjonowanie MAREZ odróżnia się programowo od tradycyjnej lewicowości wkładem inspirowanego magonizmem i zapatryzmem indygenizmu do wolnościowego socjalizmu, autonomicznego marksizmu i anarchizmu.

#antykapitalizm - zapraszam do obserwowania
#narodowcy #nacjonalizm #patriotyzm - zwróćcie uwagę na wątki tożsamościowe tak hejtowanych przez was anarchistów w walce z neoliberalną uniformizacją i (neo)kolonialistycznym uciskiem Indian
#meksyk #ekologia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ekonomia #anarchizm #libertarianizm #neuropa #4konserwy
Pobierz Revmir - Anarchizm w praktyce:
Autonomiczne gminy rebeliantów Zapatystów (w języku h...
źródło: comment_Qw0YzzPKRmvLqzbnmD9YvmJa1z9ZluTu.jpg
  • 2