•  

Pisze ten post bo jestem przerażony waszą postawą, jeden z Mireczków tu obecnych przechodzi właśnie na emeryture w wieku 50 lat. I co? I wszyscy mu gratulują!
    Czy wy nie rozumiecie, że własnie dlatego, że trzeba utrzymywac takie osoby opodatkowanie pensji minimalnej wynosi 40% a VAT 23% ?
    Czy wy nie rozumiecie, że utrzymując takie osoby wypychacie wielu swoich rowieśników na emgracje z której nie wrócą przez co wy będziecie musieli płacić jeszcze większe podatki, żeby tych wczesniejszych emerytów utrzymać?
    Czy wy nie rozumiecie, że sami kręcicie bat na swoje plecy?

I nie piszcie mi "a wyobrażasz sobie jak 50 letni policjant goni bandytę" albo " ciekawe czy przejdzie Ci to przez gardło, jak po wypadku będzie Cie wyciagał taki strażak lub ugasi Ci piwnicę".
    Tak, wyobrażam sobie Roy jones Jr ma teraz 50 lat i jakoś nie wygląda jakby był w ciąży bliźniaczej. Jak budowlaniec może ganiać po rusztowaniach do 65 r. ż. to spoko a jak ma mundur to nawet za biurkiem już nie może siedzieć po 50. Jak zawodowy kierowca cięzarowki może jeździć do 65 r. ż. zestawem z naczepą na międzynarodowce to strażak wozem strażackim tylko do 50tki?

Będziecie w tym kraju cierpieć na własne życzenie, nawet mi was nie żal
    #ekonomia #gospodarka #emerytury #zalesie i w sumie też #emigracja

źródło: stonoga_face.jpg

•  

@pesotto ej, ale on na tą emeryturę sobie uskładał.

•  

I nie piszcie mi "a wyobrażasz sobie jak 50 letni policjant goni bandytę" albo " ciekawe czy przejdzie Ci to przez gardło, jak po wypadku będzie Cie wyciagał taki strażak lub ugasi Ci piwnicę".

@pesotto: Można by przynajmniej część takich ludzi przesunąć na stanowiska biurowe po jakimś przeszkoleniu, ale po co.

•  

@daeun: mundurówka nie płaci zusu, tylko podatek dochodowy, emeryturę wypłaca im odpowiednie ministerstwo

•  

@pesotto: kiedyś to wszystko pier... eksploduje.

•  

@pesotto: Dlatego gdyby każdy odkładał sobie indywidualnie na swoją starość takich dyskusji by w ogóle nie było. A, że państwowe i "wspólne" to ekspertów od dzielenia pieniędzy nie brakuje.

•  

@daeun: tak, ja też składam sobie sam, zero benefitów od państwa przez prawie 30 lat życia, a w wieku 50 nie będę mógł sobie iśc na emeryturę naliczoną ze składek, które wpłaciłem.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@cinek687:

Dlatego gdyby każdy odkładał sobie indywidualnie na swoją starość takich dyskusji by w ogóle nie było.

Niby człowiek widział już wszystko, a jednak połączenie chłopskiego rozumu z ignorancją ekonomiczną wciąż wywołuje w nim uśmiech politowania. Gdy prostacka logika spotyka brak wiedzy, by ją zweryfikować, płodzą wiarę w podobne slogany.

Bez systemu emerytalnego nie jest możliwe osiągnięcie zachodniej stopy dobrobytu. Jego brak zmusza ludzi do bardzo wysokich oszczędności, więc niskiej konsumpcji i predzej czy pozniej oznacza słabnący stopień inwestycji aż wreszcie wzrostu. Dość powiedzieć, że krajom wkraczającym na pułap średniego rozwoju MFW oficjalnie zaleca istnienie zinstytucjonalizowanej formy systemu emerytalnego (dalej służby zdrowia itp). Zaleca to obecnie np. Chinom, którym możliwość jazdy tylko na eksporcie (bez konsumpcji wewnętrznej) zaczyna się właśnie wyczerpywać i z czasem na pewno się wyczerpie.

Droga braku systemu emerytalnego to droga na wschód ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@daeun: przecież tak nie działa system emerytalny u nas... płacisz na obecnych emerytów a nie na swoją emeryturę.

•  

@pesotto: wartu tutaj wspomniec o górnikach (45lat 4k emerytury)

•  

@Azura: po pierwsze aktualnie w górnictwie minimalny wiek to 46 lat ( zatrudnienie dopiero od 21 lat), po drugie prawie nierealny do osiągnięcia (przez cały okres pracy nie można mieć L4 - bo L4 trzeba odrobić), w dodatku olbrzymia ilość osób na górniczej emeryturze jest tak fizycznie wyeksploatowana, że jest bardzo duża ilość przypadków, gdzie emerytowany górnik żyje ledwie rok - kilka lat

•  

emeryturę wypłaca im odpowiednie ministerstwo

@pesotto: a ministerstwu pieniądze spadają z nieba?

•  

@Ranndolf: gornik na emeryturze zyje rok, dwa? Buahahhaa dobre sobie, prawie kazdy górniczy emeryt jakiego znam przeszedl na emeryture przed 50rż i dodatkowo pracuje na etacie bo zwyczajnie mu sie nudzi

•  

@Azura: a ja znam sporo przypadków, gdzie górnik umierał króciutko po przejściu na emeryturę, do tego górników którzy przed 50 przeszli na emeryturę znam tylko kilku, na kilkudziesięciu którzy emeryturę dostali już po 50

•  

@Ranndolf: jak idziesz na kopalnie w wieku 18 lat zaraz po szkole to latwo policzyc kiedy dostaniesz emeryture, nie wiem skad pochodzisz ze masz takie doswiadczenia, dla mnie górnicy to banda która zgarnia gruby hajs bez wyksztalcenia i jakichs specjalnych umiejetnosci, 30 lat temu na kopalnie wysylali przegrywow i zyciowe pierdoly a dzis te pierdoly srają na ludzi lepiej wyksztalconych i doswiadczonych bo hurr durr oni ryzykujo zjezdzajac na 1000. Jakby taki budowlaniec nic nie ryzykowal a ten zapiernicza za rózna w zaleznosci od pracy, miasta, firmy, doswiadczenia, kursów pensje do 67 i tez moze spasc z rusztowania albo zostac przysypany ale o nim ni napiszą w gazecie i nie powiedzą w faktach

•  

@Azura: nie idziesz na kopalnie w wieku 18 lat, bo nie można - aktualnie jest próg wieku - 21 lat by móc zatrudnić się na dole. Większość z tych przegrywów o których pisałaś, też już nie pracuje na kopalni - aktualnie ta grupa zawodowa jest jedną z najlepiej wyszkolonych w swoim fachu - bo ilość dodatkowych szkoleń, weryfikacji itp. które przechodzą jest bardzo duża - co do budowlanki, to dorabiałem tak sobie kiedyś i robota jest bez porównania łatwiejsza i spokojniejsza ;) W dodatku dużo bezpieczniejsza (statystycznie dużo mniejsze prawdopodobieństwo cięższego/śmiertelnego wypadku niż na budowie), w dodatku praca na budowie wcale nie jest dużo gorzej płatna niż górnictwo, mimo lepszych warunków. Wracając jeszcze do ludzi pracujących w górnictwie, to mimo wszystko są to w sporej części debile i chuje, którzy w dodatku są mocno zadufani w sobie i przeświadczeni o swojej wyjątkowości, ale nie można zaprzeczać, że praca którą wykonują jest naprawdę wyjątkowo ciężka i szkodliwa dla zdrowia. W dodatku pracownicy niektórych spółek zdecydowanie więcej wkładają do budżetu w podatkach niż otrzymują w emeryturach.

•  

@pesotto nie masz absolutnie żadnego pojęcia o pracy strażaka na podziale bojowym w Państwowej Straży Pożarnej prawda...?

•  

@daeun: XDDDDDD czym ? ZUS cała mundurówka nie płaci

•  

@pesotto
      @twoi_oyciec nawet nie wiedziałem xD to wychodzi na to że to kasta jest

•  

Dlatego gdyby każdy odkładał sobie indywidualnie na swoją starość takich dyskusji by w ogóle nie było.

@cinek687: a gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem.
      Aby odkładanie działało, to by trzeba system monetarny zmienić tak aby zamiast pieniądze fiducjarnego emitowanego poprzez dług (inflacja), to była jakaś sensowna, najlepiej lekko deflacyjna ekonomia. Inaczej to się nie sprawdzi ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@Agemaker: a co to do ****** wnosi merytorycznie do jego wypowiedzi?

+: joyko
    •  

Zapytaj swini czemu nie umie mnozyc. Tak samo to bezsensowne jak pytac wykopowy kryl czemu mają nasrane pod deklami.

•  

@daeun nick adekwatny do poziomu tresci

+: daeun
    •  

@pesotto bronił Ci ktoś iść do policji i narażać zdrowie i życie?

•  

@vartan a tak, dlatego poszedłem do MONu, st. szer. rezerwy here. Narażanie życia? Buahahahahaha, skończ bredzić, wiesz jaki jest najbardziej niebezpiecznym zawód w Polsce, gdzie jest najwięcej wypadków w pracy? Rolnik a potem budowlaniec, sprawdź statystyki.

@daeun bo jest, za rządów Leszka Millera chciano włączyć policję do ZUSu, to wyszli na ulice protestować, emerytury wypłaca im MSWiA, żołnierzom MON a sędziom i prokuratorom MS, rolnikom wypłaca KRUS

@Agemaker a ty chyba nie masz pojęcia o pracy innych zawodach, też chcesz być nadzwyczajna kastą?

•  

@pesotto a mnie rozpierdala twoje pierdole ie bo masz jedno życie, za chwilę Cie tutaj niebedzie a uważasz że musisz jebać w pracy do grobowej deski bo ktoś tam jakiś system wymyślił

•  

@Czachaaa czo? Jak ja co kilka lat zmieniam zawód, a ostatnio także kraj. Ty chyba do kogoś innego chciałeś odpisać colego

•  

@pesotto przecież to Ty piszesz hurrdurr poszedł na emeryturę przy 50 a trzeba jebać do ostatniego dnia ;)

•  

@Czachaaa bo kurła idzie z moich pieniędzy a nie że swoich

+: joyko
    •  

@lowca_randroidow: czy wszystkie systemu emerytalne polegają na tym, że młody utrzymuje starego ze swoich składek i liczy, że jego dzieci będą pracować? Serio pytam.

•  

@Azura: nierealne żeby poszedł na emeryturę w wieku 45 lat, bo musi odpradowac każdy kurs, każde szkolenie, każde zwolnienie lekarskie.

•  

@Ranndolf: skąd info o tym wieku zatrudnienia? Chyba że dotyczy to stricte kogoś na przodku a nie pracownika pod ziemią

•  

@Azura: nie idziesz na kopalnie w wieku 18 lat, bo nie można - aktualnie jest próg wieku - 21 lat by móc zatrudnić się na dole. Większość z tych przegrywów o których pisałaś, też już nie pracuje na kopalni - aktualnie ta grupa zawodowa jest jedną z najlepiej wyszkolonych w swoim fachu - bo ilość dodatkowych szkoleń, weryfikacji itp. które przechodzą jest bardzo duża - co do budowlanki, to dorabiałem tak sobie kiedyś i robota jest bez porównania łatwiejsza i spokojniejsza ;) W dodatku dużo bezpieczniejsza (statystycznie dużo mniejsze prawdopodobieństwo cięższego/śmiertelnego wypadku niż na budowie), w dodatku praca na budowie wcale nie jest dużo gorzej płatna niż górnictwo, mimo lepszych warunków. Wracając jeszcze do ludzi pracujących w górnictwie, to mimo wszystko są to w sporej części debile i chuje, którzy w dodatku są mocno zadufani w sobie i przeświadczeni o swojej wyjątkowości, ale nie można zaprzeczać, że praca którą wykonują jest naprawdę wyjątkowo ciężka i szkodliwa dla zdrowia. W dodatku pracownicy niektórych spółek zdecydowanie więcej wkładają do budżetu w podatkach niż otrzymują w emeryturach.
      @Ranndolf: nie ma takiego progu, mój rowiesnik poszedł do pracy pod ziemię miesiąc po maturze.

•  

@Ranndolf: jak idziesz na kopalnie w wieku 18 lat zaraz po szkole to latwo policzyc kiedy dostaniesz emeryture, nie wiem skad pochodzisz ze masz takie doswiadczenia, dla mnie górnicy to banda która zgarnia gruby hajs bez wyksztalcenia i jakichs specjalnych umiejetnosci, 30 lat temu na kopalnie wysylali przegrywow i zyciowe pierdoly a dzis te pierdoly srają na ludzi lepiej wyksztalconych i doswiadczonych bo hurr durr oni ryzykujo zjezdzajac na 1000. Jakby taki budowlaniec nic nie ryzykowal a ten zapiernicza za rózna w zaleznosci od pracy, miasta, firmy, doswiadczenia, kursów pensje do 67 i tez moze spasc z rusztowania albo zostac przysypany ale o nim ni napiszą w gazecie i nie powiedzą w faktach
      @Azura: to idź pracować do kopalni xD budowlaniec nie ma takich szkodliwych warunków jak ktokolwiek pod ziemią. Masz tam inne ciśnienie, co się odbija na każdym pracowniku pod ziemią, a jak się przesuwasz w stronę przodka to mniej tlenu i więcej gorąca. Zdarza się ludziom mdleć w maszynach w ciągu pół godizny, jak jeszcze nie nauczą się rozpoznawać kiedy jest czas żeby się oddalić i odsapnąć tlenem

•  

@pesotto: ale musisz rozgraniczyć 2 rzeczy. System jest zjebany. Ale dopóki jest jaki jest to trzeba z niego korzystać i jeśli ktoś przechodzi w młodym wieku na emeryturę, albo pobiera 500+ to dobrze dla niego pomimo, że jestem absolutnie przeciwny tym rzeczom i zagłosuję na partię, która zrobi z tym porządek.

•  

@pesotto: xDD typowy studenciak jest typowy. Twoje wyobrażenie życia to filmiki jakiegoś celebryty z internetu.

•  

@pesotto: jak zawsze cebulaczki ból dupy o mundurowych, to już się serio robi żałosne. Jak tak zazdrościsz to sam idź do SP, wojska, policji.

•  

@Shatter: nie kazdy pracuje na przodku¯\_(ツ)_/¯

•  

Jak tak zazdrościsz to sam idź do SP, wojska, policji.

@Juan_xD wspaniałe rozwiązanie problemu xD Ja pierdole...

•  

mundurówka nie płaci zusu, tylko podatek dochodowy,

@pesotto: pensje mundurowki finansowe są z podatków. dlatego mundurowka nie płaci podatków tylko są to fikcyjne operacje księgowe mające na celu wprowadzić złudzenie płacenia podatku

•  

@pesotto: jak działa indywidualne konto emerytalne w prywatnym funduszu można zobaczyć w Chile. Tam sprywatyzowano emerytury i właśnie trzeba było odwrócić to bo po latach emeryci by umarli z głodu

•  

@Juan_xD: @Daleki_Jones: ale ja jestem żolnierzem rezerwy, dokladnie to st. szeregowym, a żalośni to wy jestescie mondzioły jedne. Czy jak ktoś wytyka kradzież to mu mówicie, żeby też sobie ukradł?

•  

@pesotto: Starszego szeregowego i przeniesienie do rezerwy dostaje się razem z kategorią "D". Gratulacje, to wielkie osiągnięcie xD

•  

@Azura: ale każdy pod ziemią przy niezdrowym ciśnieniu i nie tylko przodek ma zapylenie i upał

•  

@koniecswiatajestbliski: i dlatego to powinno być piętnowane społecznie nawet jeśli jest umocowane prawnie

@FejsFak: bo to jest dziwne zalożenie, że jak maszz mundur to całe życie, tylko i wyłącznie i nie mozesz być mundurowym do 50 a potem sobie pracować, nie wiem, jako spedytor np albo nauczyciel w szkole albo rolnik czy kim tam chce być

@vlahbej: ja o jablkach ty o gruszkach, spór nie jest o prywatne/państwowe tylko o to, że 1 pracuje 25 lat nie placi składek emerytalnych i ma 3500 emerytury od 50 roku życia, a ktoś inny placi 23 lata i ma 660 pln emerytury od 60 roku życia

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@pesotto: w tym przypadku to nie emerytura tylko jakaś gratyfikacja za służbę. Bo taki strażak nie pracuje a jest na służbie. I tak trzeba to traktować.

•  

@vlahbej: a czy lekarze też powinni mieć wczesniejsze emerytury, to przecież 'służba' zdrowia jakby nie patrzeć? a urzędnicy za 'slużby' cywilnej? a celnicy ze 'służby' celnej?

•  

@pesotto: są i lekarze co pełnia służbę. Służba jest 24 h na dóbe.

•  

@vlahbej: nie odpowiedzialeś na pytanie, czy lekarze powinni mieć prawo do emerytury po 15 laatch pracy?

•  

@pesotto: Z lekarzem to jest bardziej skomplikowana sprawa bo z jednej strony faktycznie spełnia służbę społeczeństwu ale z drugiej jest to poza szpitalami i dyżurami w większej części normalna praca po 8 h albo i nawet własne przedsiębiorstwo. Wiec powiem raczej nie.

•  

@vlahbej: jaka skomplikowana spawa? mają pracę i pracują, żołnierze też tak pracują, 7-15 pn-pt + dyzury, strażacy w dłuższych systemach 24 na 48, średnio 40 godzin w tygodniu wg ustawy, nie ma między nimi rożnicy, a jednak jedni mają przywileje a drudzy za nie płacą

•  

@pesotto: ale słyszałeś o tym ze służba jest 24h czyli masz rozkazy w jak wydadzą ze masz być to masz być w pracy czy na służbie. I za nie wykonanie rozkazu są inne konsekwencje niż olanie polecenia Janusza w pracy. Jest różnica.

•  

@Shatter: w JSW nie przyjmą Cię na dół jeśli nie masz 21 lat

•  

@pesotto: w Norwegii wszyscy idą na emeryturę w wieku 65 lat a w Polsce jak w lesie

•  

@Shatter: Zanim odpowiem, wprowadzmy nieco dyscypliny intelektualnej - Twoje pytanie nie dotyczy bezposrednio tezy, do jakiej sie odnioslem. Mam na mysli arbitralne podwazenie sensu samej w sobie idei (jakiegokolwiek) zinstytucjonalizowanego przez panstwo systemu emerytalnego. Teza ta (choć na chlopski rozum i dla pozbawionych wiedzy kuszaca) jest naiwna, co wykazalem. I nie ma to nic do organizacji oraz dzialania konkretnego systemu emerytalnego, np. w Polsce, o co Ty pytasz.

Kuce musza zrozumiec, ze chlopski rozum bez wiedzy jest niewiele wart, nawet jesli brzmi prosto i zgrabnie. W 2011 Cameron powiedzial, ze Brytyjczycy powinni splacic swe karty kredytowe. Brzmi dobrze, prawda? Nie do konca. Gdyby wystarczajaco duzo osob go posluchalo i tym samym ograniczylo wydatki, popyt w gospodarce by sie zalamal, prowadzac do kryzysu. Bowiem wydatek jednego czlowieka stanowi zysk drugiego. Ostatecznie doradcy przekonali Camerona, by odwolal te naiwna uwage.

Adam Smith faktycznie twiedzil, ze to co roztropne w ekonomicznym zyciu jednostki, musi byc tez roztropne dla calego spoleczenstwa. Jednak od Adama Smitha w nauce zmienilo sie bardzo wiele. Kuce zas zatrzymaly sie na jego etapie. Juz Keynes rozdzielil pojecia mikro i makro ekonomii, dowodzac iz nie sa one tozsame. I zrobil to wystarczajaco dawno, by korwinisci mogli swa wiedze zaktualizowac.

A wracajac do pierwszego pytania - nawet w Polsce system emerytalny nie polega tylko na tym, ze mlody utrzymuje starego. Czyli na tzw. metodzie repartacyjnej albo innymi slowy solidarnosci pokoleniowej. Polega jednak na nich w zbyt duzej mierze, bo zbyt pozno lub wcale zaczal byc reformowany. Metoda repartacyjna zeszta nie jest zla sama w sobie, bardzo wiele krajow nadal ja w jakims stopniu stosuje. Przy zalozeniu stalego poziomu demograficznego jest wrecz najlepsza. Niestety juz dawno wiadomo, ze dla zachodniego dobrobytu nie jest i nie bedzie staly, tylko malejacy. Dlatego ogarniete kraje juz odpowiednio dlugo i w odpowiednim stopniu bazuja na tzw. metodedzie kapitalowej, czyli odkladaniu przez kazdego dla siebie na jakims bezpiecznym firmowanym przez panstwo instrumencie inwestycyjnym. Niemcy i Czechy wydaja wiec na emerytury z budzetu 0.5% PKB, a Polska 2.5%.

Tak, mamy obecnie anachroniczny, pelen anachronicznych przywilejow system emerytalny, ktory juz dawno nalezalo zreformowac. Nie oznacza to jednak, ze sama idea istnienia tego rodzaju mechanizmu jest zla.

•  

@lowca_randroidow: idea chyba była dobra, dopóki był przyrost demograficzny, w tej chwili zmierzamy ku temu, że ja prawdopodobnie nie będę miał żadnej emerytury xD
      Piszesz tak, jakbyś znał temat. Jak myślisz, jakimi stratami byłoby okupione przejście na system, który polegałby de facto na odkładaniu kasy na konto. Co z obecnymi 50+, gdyby chcieć zmienić system, jak taki proces musiałby wyglądać?

A moje pytanie padło tylko ze względu na chęć uzupełnienia wiedzy, bo nie wiem jak wygląda prawo emerytalne i sam system, w innych państwach

•  

@Shatter: Idea systemu emerytalnego jest dobra, w Pierwszym Swiecie jest wrecz konieczna. Natomiast jej realizacja moze byc kiepska. I sa to twierdzenia do ktorych nie trzeba byc wyspecjalizowanym ekonomista, wystarczy na tyle podstawowa wiedza o stosunkach gospodarczych, ze kazdy moze ja zglebic.

Tak samo dla wyobrazenia sobie ogolnego procesu przejscia nie trzeba byc ekonomista. Oczywistym jest, ze w cywilizowanym swiecie musi on byc stopniowy, by choc mniej wiecej utrzymac obecne zobowiazania przy przechodzeniu na nowy system. Bo chyba przez straty nie masz na mysli brutalnego odciecia sie od przeszlych pokolen. Straty mozna rozumiec tylko jako stopien obciazenia obecnych platnikow skladek, ktorzy musieliby jednoczesnie placic na starych emerytow i odkladac dla siebie. Zreszta to wlasnie ma miejsce. Z trudem jednak i przy duzym obciazeniu, bowiem dzieje sie na tyle pozno i nieumiejetnie, ze platnikow jest i bedzie troche przymalo.

W latach 90. jednak bylo ich calkiem sporo, na tyle sporo by podobne przejscie zaczac, co zaskutkowaloby znacznie mniejszym obciazeniem dzisiejszych. W polaczeniu zas z racjonalnym dostosowywaniem wieku emerytalnego mogloby to nawet wystarczyc. Niestety zapatrzeni wylacznie w aktualna koniunkture politycy nie mieli nigdy odwagi zaczac.

•  

@Majk1989: nie, w Polsce jak w chlewie obsranym gównem!
      co gorsze wygląda na to, że koniec podziału na 'szlachtę' i 'lud' może nastąpić dopiero po kompletnym załamaniu gospodarczym, znacznie głębszym niż w Grecji bo tam na dobra sprawę niewiele się zmieniło

•  

@pesotto w czasie wojny wiesz jaki zawód najczęściej ginie? To ryzyko, będzie lub nie

•  

@vartan ale ja sam jestem żołnierzem rezerwy, powoływanym w 1 kolejności jako mięso armatnie i żadnych przywilejów emerytalnych nie mam colego

+: mijko