Wpis z mikrobloga

Krzysztof Mazur z prawicowego Klubu Jagiellońskiego tłumaczy łopatologicznie po co stworzono muzeum Polin. Fragment poprzedza kilkanaście minut opowiadania o problemach z percepcją Polski w związku z "delegacjami" (aka "wycieczkami młodych do kraju holocaustu") z Izraela. Wszystko przedstawione w perspektywie historycznej, np. Wojny Sześciodniowej i Yom Kippur wraz z ukazaniem niuansów (np. Żydzi w Izraelu vs Żydzi w USA).

Na pewno "repolonizacja" tego muzeum przez Glińskiego nam pomoże w walce z "antypolonizmem". Na pewno.

PS: Cały odcinek to must-watch, podobne jak praktycznie wszystkie KTM Mazura. Niby bacznie obserwuję polską scenę polityczną, ale zawsze wyciągam z tego, co Mazur mówi, coś wartościowego. W tym przypadku też o paru rzeczach nie wiedziałem, a trochę czytałem o historii Izraela. Bosz, jak ja tęsknię za jakąś normalnością, kiedy w sferze publicznej po prawej stronie nie będzie dominacji bredni o Układzie, Nocnej Zmianie, "złotej pani", kondominium, Sorosie i bilionowych (może od razu trylionowych) odszkodowaniach, a sensowny konserwatyzm w stylu Mazura, Ujazdowskiego czy Kowala.

No ale póki co Klub Jagielloński ma 2.5K subskrypcji na youtube, Michalkiewicz 35K, Gadowski 120K, Rola 210K, itd. "Obyś żył w ciekawych czasach" ¯\_(ツ)_/¯.

#zydzi #izrael #holocaust #historia #neuropa #4konserwy #polin #polska #polityka
eoneon - Krzysztof Mazur z prawicowego Klubu Jagiellońskiego tłumaczy łopatologicznie...
  • 10
Ostra krytyka izraelskiej polityki względem palestyńczyków zdarza się i lewicy


@eoneon: Zdaje sobie bardzo dobrze z tego sprawę ale nie uważam by tak ostra krytykę była uzasadniona.

mieści się więc w granicach akceptowalnej w głównym nurcie krytyki


@eoneon: Pewnie się mieści ale nie uważam by była uzasadniona.
nie uważam by była uzasadniona


@CynicznyMarksista: Nie musisz. Wiesz, ja też się bardzo często z Mazurem nie zgadzam, a mimo to go szanuję ( ͡° ͜ʖ ͡°).

BTW, w temacie stosunków palestyńsko-żydowskich jeden z ostatnich numerów Economista ma ciekawy zbiór ikonografik o demografii Izraela. Niedługo przewagę wyborczą uzyskają Arabowie. Rodzi się w efekcie trylemat poniżej (klasyczne "wybierz dwa").

https://www.economist.com/graphic-detail/2019/02/02/israels-growing-settlements-force-stark-choices-about-its-future


Elementy apartheidu ciężko przegapić. Kiedy parę lat temu
eoneon - > nie uważam by była uzasadniona

@CynicznyMarksista: Nie musisz. Wiesz, j...

źródło: comment_W4z5dHO0db3YBLoej07g0PhYAR8Zm9Fz.jpg

Pobierz
Niedługo przewagę wyborczą uzyskają Arabowie. Rodzi się w efekcie trylemat poniżej (klasyczne "wybierz dwa").


@eoneon: Wiem jak się sprawy mają. Nie uważam by państwo Apartheid-like było realną możliwością.

Stawiam że plan Trumpa na deal of the century się poniekąd uda, ale jak The Economist słusznie zauważył

he Palestinian Authority in the West Bank refuses to negotiate with Israel but co-operates on security.


Palestyńczycy raczej nie chcą czegokolwiek negocjować.
Economist ma taki dziwny paywall, że wystarczy przerwać ładowanie strony w pewnym momencie, by przeczytać.


@eoneon:
Dalej tego nie zlikwidowali? Od jakiegoś czasu nie przeglądam już TE, ale pamiętam że około roku temu miałem jakieś problemy z darmowymi artykułami i czytałem okazyjnie właśnie w ten sposób.