Wpis z mikrobloga

@tytanos A wydawało mi się że obiecywali. Nie wiem, ktoś kiedyś już obiecywał elektrownie w Żarnowcu, już mi się to myli.
Ale przecież mamy zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. Dudeł mówił, że mamy wungla na 200 lat ( )
Mamy też złoża geotermalne w Polsce i - podobnie jak z uranem - eksploatacja jest nieopłacalna przy obecnej technologii (poza pewnymi obszarami, chyba cały Toruń jest ogrzewany z geotermii? Poprawcie mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rydzyk coś tam kopał). Mimo wszystko geotermia jest lepsza od energii atomowej, bo zajmuje 100 x mniej miejsca, nie ma problemu z odpadami radioaktywnymi i nie trzeba kupować uranu. Gdybym miał wybierać, postawiłbym
Gdzie jest #!$%@? elektrownia atomowa? Ja się pytam. Czy #!$%@? elity tego kraju mogą się ogarnąć i zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne?


@tytanos: Atomówka nie zapewni bezpieczeństwa energetycznego dlatego bo nie mamy ani paliwa ani technologii. Wszystko musimy kupić z zewnątrz.

Cena energii z atomu też nie będzie jakaś super dopóki nie wybudujemy co najmniej kilku elektrowni tego typu. Żeby cena prądu z atomu była rozsądna trzeba mieć własnych przemysł nuklearny: szkoły,
Czy #!$%@? elity tego kraju mogą się ogarnąć i zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne?


@tytanos: problem w tym, że #!$%@? elity tego kraju nie umieją nawet zapewnić bezpieczeństwa sobie, i średni co miesiąc mają wypadek samochodowy, bo im się śpieszy, a raz na kilkanaście lat #!$%@?ą się samolotem z tego samego powodu.

Powierzanie im elektrowni atomowej to jak dawanie żyletek niemowlakowi.( ͡° ͜ʖ ͡°)
@cpp17: Zalozenia budowy reaktora i jego zasilania od poczatku byly oparte nie o zloza uranu a o uran mozliwy do pozyskania przy produkcji miedzi (a jej nam nie brakuje). Jednak przy obecnych cenach uranu duzo tanszym rozwiazaniem byloby jego kupno chocby w Australii
@tytanos: Cytuje zdroworozsądkowy komentarz apropo energetyki:
"Na chwilę bieżącą powinniśmy skupić działania na szeroko pojętej efektywności energetycznej i OZE, nie wydając pieniędzy na energetykę jądrową. Gdy w ciągu kilkunastu lat osiągniemy na tyle wysoki udział OZE w systemie energetycznym, że dalsze podążanie tą drogą stanie się problematyczne i kosztowne, trzeba będzie pomyśleć, jak dopiąć ostatnie 20% miksu energetycznego – może tu być miejsce na atom; choć może się też okazać, że
@tytanos: XD rozumiem Twoje #!$%@?, weź tylko pod uwagę nasze stare sieci przesyłowe oprócz zbudowania elektrowni trzeba wydac jeszcze 4 razy tyle żeby kabelki powymieniać bo wszystko #!$%@?. W skrócie, wszystko #!$%@? xD
@kwanty: Czemu Polacy nie zrobili jeszcze jak Japończycy i Chińczycy? Kupujesz np. jeden egzemplarz bloku atomowego z USA, a potem latami śrubka po śrubce rozkręcacie wszystko do części pierwszych żeby potem stworzyć własną technologię ( ͡º ͜ʖ͡º)
Czemu Polacy nie zrobili jeszcze jak Japończycy i Chińczycy? Kupujesz np. jeden egzemplarz bloku atomowego z USA, a potem latami śrubka po śrubce rozkręcacie wszystko do części pierwszych żeby potem stworzyć własną technologię ( ͡º ͜ʖ͡º)


@PokoryDoZycia: Na to był czas 50 lat temu ale wtedy tkwiliśmy w komunie :-/

Teraz nie ma co iść tą ścieżką. Było by to nieopłacalne od strony ekonomicznej i bardzo
Żeby cena prądu z atomu była rozsądna trzeba mieć własnych przemysł nuklearny: szkoły, uczelnie, techników, inżynierów, naukowców, producentów części (przynajmniej części), wspólne składowiska, hurtowe zakupy paliwa, etc...


@kwanty: Naukowców i inżynierów mamy ale pracują poza PL albo zmieniają branże bo nie mogą dostać pracy.