Wpis z mikrobloga

#elektronika #raspberrypi
Mam pytanie - może trochę niski poziom ale chciałbym się w końcu upewnić.
Czy generalnie potrzebuję stosować rezystory przy używaniu gpio w RPI do sterowania innymi urządzeniami, np L298 czy inne sterowniki? Zakładam że poziom napięcia sygnałów logicznych jest ten sam, czy muszę ograniczać prąd? jeśli tak to jakim opornikiem?
  • 20
@banannq Generalnie to chodzi Ci żeby zadziałało czy żeby działało? Projekt jednorazowy czy powtarzalny? Czym zasilany?

Prototypy wybaczają mnóstwo dróg na skróty i dzięki temu można zaoszczędzić czas, a czasem warto robić aż za dobrze - jedyna poprawna odpowiedź to "to zależy" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Tymian: ok, ale z tego co napisałeś wynikało że mówisz właśnie o zasilaniu a nie logice.
tak czy inaczej, działa mimo różnicy napięć na wejściach logicznych - w teorii pewnie powinien tam być konwerter poziomów, ale jak to składałem to zapomniałem o tym i o dziwo działa bez problemów.

Tylko właśnie teraz nowy projekt chciałem zrobić porządnie od podstaw i zastanawiam się, czy by the book powinny być rezystory ograniczające prąd
@Tymian: jako że użyłem l298 jako przykładu a teraz mam w planach l9110, to dodam jako ciekawostkę:

The boards can be operated from 2.5V to 12V enabling this module to be used with both 3.3V and 5V microcontrollers.


nadal jednak nie widzę jaki prąd może pobrać wejście logiczne - pewnie ma jakieś rezystory, ale chyba jednak zostanę przy pomyśle dodania swoich.
@banannq rezystory w szeregu to dobra praktyka elektronika. Konwersji poziomów nie musisz stosować ponieważ mostek h przyjmuje zakres poziomów i będzie działać. Izolować się od różnicy napięć maliny i VSS mostka nie musisz ponieważ on nie wymusza stanów ani nie ma pullupów które mogły by wystawić np. 5V na którąś linię maliny.

Natomiast dobra praktyka mówi żeby dostosować poziomy jeśli możesz. Np. na wypadek awarii mostka żeby maliny nie spaliło
@Tymian oj, nie ma czym, to glupie :) jakis czas temu zrobilem sobie naped do rolet okiennych sterowany przelacznikiem. Draznilo mnie ze dzieciaki czesto siedzialy z zapalonym swiatlwm przy oddslo ietych oknach i postanowilem dla jaj podlaczyc naped do rpi ktore lezalo bezczynnie. Teraz nie musze sie zloscic ze wszystko widac i mam "pilota" w telefonie :)
@banannq: no to jest coś. Lubię patrzeć jak ktoś postawił taki projekt :)

Ja teraz jestem na etapie robienia płytki do bezprzewodowego sterownika światła.
Zasilanie z 230V, sterowanie w sieci 433MHz na SI4455.

Ciekawi mnie tylko ile czasu będę pisał bibliotekę obsługującą ten scalak :D

Sercem całej instalacji będzie malinka :)
@Tymian wiem ze mozna takie rzeczy robic na nizszym poziomie, bez takiego przestrzalu, ale mi wygodniej na rpi, plus gotowe mechanizmy do wszystkiego, lacznie z apaczami, php, bazami itp.
Mam pare zabawek w domu skleconych z rpi+dodatki, zaczelo sie od sterownika zaworu ogrzewania dzialajacego w harmonogramie, pozniej doszedl c,ujnik temperatury w domu przekazujacy dane do zaworu. Sterowanie swiatlami w domu - rpi plus "gniazda bezprzewodowe z pilotem" - proste ale wygodne, crontab