•  

  Czy GW dalej upada? O sytuacji na rynku medialnym.

  tl;dr:

  pokaż spoiler Spis treści: w tym długim wpisie zaczynam od wyników sprzedaży paywalla GW, potem jest o upadku blogów i blogowania, następnie sentymentalnie wspominam swojego "koroluka", czyli Orlińskiego, a na końcu prorokuję z fusów przyszłość mediów ( ͡° ͜ʖ ͡°)


  GW pochwaliła się dziś, że pod koniec 2018 roku miała już 170 tys. płatnych prenumerat cyfrowych, a plan to 327 tys. w 2022. Myślę, że nie jest to nierealistyczne, byłoby to po prostu przedłużenie obecnego trendu, a ten wydaje się niezagrożony. Do prenumeraty premium można zaprosić od niedawna legalnie 2 dodatkowe osoby, jest darmowy dostęp - by przyzwyczaić - na "neuropejskich" uczelniach typu SWPS. A kto się wciągnął, a zwłaszcza już raz (nawet symbolicznie) zapłacił, będzie skłonny, by zrobić to ponownie. Silna prawica też pomaga, bo - jak to ujął Robert Mazurek w świetnym wywiadzie w Kulturze Liberalnej - ludzie wspierają swoje media trochę tak, jak się daje "na tacę", łatwiej idzie w sytuacji poczucia słabości swojej strony.

  Wiadomość od GW zbiegła się czasowo z informacją, że Agora po 15 latach zamyka bloxa, swoją platformę blogową. To już chyba ostatnia (?) z dużych, chyba największy blog.onet.pl umarł w marcu 2018. Jaka to była potęga uświadomić tym co nie pamiętają pomoże fakt, że ich konkurs "Blog roku" to była bardzo poważna sprawa, a na blogu na Onecie wypromował się w erze Internetu jeden z laureatów konkursu, Korwin we własnej osobie. Ale to już wszystko, jak to ujął klasyk, zeszłoroczne śniegi.

  Nie obeszłoby mnie to specjalnie, gdyby nie to, że oznacza to też prawdopodobnie śmierć bloga Orlińskiego. Kto mnie kojarzy na Wykopie, pewnie zauważył, że bardzo ostro cytuję Orlińskiego. Nie załapałem się na złote czasy usenetu, ale moim "korolukiem" (który chyba przekonwertował sporo osób na Wykopie na "neuropejskość") był właśnie Orliński i jego komentatorzy (no i jeszcze Quasi, vHF i reszta tego towarzystwa z salonu24, który poza tym był bagnem 10x gorszym niż najgorsze zakątku wykopu). Socjalistą nie zostałem, ale dzięki Orlińskiemu - na swoje potrzeby - wiem, że sensowna dyskusja toczy się w trójkącie liberalizm (Balcerowicz, GW, Kultura Liberalna), socjaldemokracja (Zandberg i "Razem", Orliński, Sroczyński, Krytyka Polityczna) i konserwatyzm (Klub Jagielloński/Nowa Konfederacja, Ujazdowski, Kowal, Gwiazdowski). Czyli wychodzi z tego do znudzenia przeze mnie promowane "Spięcie". Co nadto jest, od Złego pochodzi.

  pokaż spoiler Mnie samemu najbliżej do liberalizmu w stylu "Economista", ale inkorporuję też elementy dwóch pozostałych w swój światopogląd polityczny.


  No ale bloga Orlińskiego już najprawdopodobniej nie będzie (zostaje tylko archive.org i "wget -m" #pdk), a w "społecznościówce" nie da się powielić tego klimatu, dysksje na Wykopie czy FB nigdy nie będą takie jak na blogu choćby z powodu krótkiego życia wątku i dużego "uspołecznienia", przemiału ludzi.

  Krajobraz medialny, który wyłania się po opadnięciu kurzu po uderzeniu meteorytu rewolucji mediów społecznościowych, wyłania się chyba taki. Po pierwsze nawrót - i to nie tylko w Polsce - do tradycyjnej prasy, tylko że cyfrowo i za paywallem, finansowanej przede wszystkim z wpłat tych, co sparzyli się na portalozie i mają dość kapitału kulturowego, by uznać, ze za niezaśmiecanie sobie głowy (albo solidne infopiguły - 1, 2) warto płacić. Po drugie, sieć żyjących z pieniędzy organizacji pozarządowych (NGO) think tanków/eZinów. One, choć skazane na wieczną niszowość, stanowią pewną cenną warstewkę na styku humanistyki z życiem publicznym, są zapleczem eksperckim dla polityków i dobrym źródłem pogłębionego materiału (np. debaty i raporty eksperckie, wydawanie i polecanie książek, itp.) dla zainteresowanych. Jest jeszcze "portaloza", typu gazeta.pl, natemat.pl, Interia, wp.pl, itd. finansowana z reklam do przemielonego "kontentu" wyprodukowanego przez porządne media przemieszanego z horoskopami i celebrytozą. No a na samym dole już totalny odjazd typu wpolityce i nczas żyjące z klików rozgrzanych emocjonalnie internautów przy okazji serwowanych tam pseudo-newsów, ew. korzystające z budżetu na propagandę od takiego czy innego rządu.

  Najcenniejsza (bo to, co robią, najwięcej kosztuje) jest pierwsza grupa, bo tylko ona robi oprócz publicystyki prawdziwe newsowe dziennikarstwo (redakcje lokalne, korespondenci, reportaże, itp.). Dobrze, że #upadekprasypapierowej nie jest ostateczny i następuje pewne odbicie.

  Gdzie jest w tym wszystkim "dziennikarstwo społecznościowe" finansowane np. przez patronite? Zasadniczo gdzieś tam są jakieś fajne osoby i treści typu "Uwaga! Naukowy Bełkot", ale stanowczo jest to tylko wisienka na torcie, tak jak freelancer w IT nie zastąpi firmy dającej porządne wsparcie, tak pojedyncze postaci nie są żadną alternatywą dla dziennikarstwa czy pracy think tanków. To trzeba robić zawodowo i musi być odpowiednio dobrze płatne, by mogli się z takiego zawodu utrzymać rozgarnięciu ludzie typu np. Stankiewicz z Onetu.

  Historia, zdaje się, zatoczyła koło i osoby szukające dobrych treści są znowu tak jakby w 1995. Można albo czytać prasę (tyle że tym razem na tablecie) albo strony think tanków, będące odpowiednikiem dawniejszych wydawanych masowo magazynów dla intelektualistów typu "Res Publica Nowa", "Znak" czy "Fronda" (nie mylić z późniejszą "Frondą"). Zmieniła się za to sytuacja "odbiorcy masowego", który nie jest już wpięty w mainstream, bo nie ogląda już centrowego dziennika w telewizji, a ma swoją bańkę głównej wykopu dla niezalogowanych/antysystemowych komentatorów youtube/chodzących po FB newsów z nczasu. Im więcej oglądasz, tym więcej algorytmy ci serwują. Owszem, tabloidy typu "Nie" zawsze były. Ale nigdy nie było tak, że ktoś żywił się tylko nimi. Czyli demokracja liberalna tak jakby dalej zagrożona i nie wiadomo co z tym zrobić.

  #polityka #neuropa #media #dziennikarstwo #wyborcza #gw #blog

  źródło: bi.im-g.pl

  •  

   @eoneon: czytałem tego newsa o wyborczej i tak pomyślałem, że pewnie coś o tym napiszesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Bardzo dobra analiza, nie zawiodłem się, pisz tak dalej! (งⱺ ͟ل͜ⱺ)ง

   Nie myślałeś może nad pisaniem jakichś okazjonalnych tekstów, choćby do takiej wyborczej? :P

  •  

   Nie myślałeś może nad pisaniem jakichś okazjonalnych tekstów, choćby do takiej wyborczej

   @Tom_Ja: Sorry, w IT więcej płacą, tylko pro publico bono ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   A tak na serio: wpisy typu Quasiego, Koroluka czy - przy zachowaniu proporcji - niektóre moje to jest jakaś anomalia będąca zaszłością jeszcze z epoki usenetu i blogowania. Myślę, że wraz ze znikaniem miejsc w rodzaju wo.blox.pl i ludzi przyzwyczajonych do czegoś takiego będzie tego coraz mniej również na Wykopie.

   Ludzie rzecz jasna dalej próbują, jest medium.com, są nawet blockchainowe wynalazki typu steemit.com, ale mam wrażenie, że to się już nigdy nie odbije. Trochę szkoda, bo jeśli naprawdę Orliński zamknie karierę blogerską, to nie wiem gdzie szukać atmosfery z komentarzy pod jego wpisami, czyli miejsc, gdzie dyskutują anony, ale na takim poziomie, że czasem aż nie masz śmiałości się włączyć. Obserwuję WO na fejsie i to absolutnie inaczej (gorzej) pracuje.

  •  

   @eoneon: Dzięki za wpis, jak zwykle wysoki poziom :)

   Czy wiadomo, co dalej z blogiem Orlińskiego? Będzie go kontynuował gdzie indziej?

  •  

   @CitizenErased: Oficjalnie Orliński się zastanawia. Wsparcie w komentarzach pod ostatnią notką jest duże, więc pewnie spróbuje. Ale mam pewne obawy czy takie przesadzenie starego drzewa długoterminowo się sprawdzi. Zobaczymy.

  •  

   @eoneon Pamietam newsa sprzed roku na temat ich sprzedaży. Wał jest taki że oni te wolumeny osiągają na dużych kontraktach z uczelniami, instytucjami etc. Nigdzie nie chwalą się ile w tym jest indywidualnych zamówień, ani tym bardziej ilu z tych abonentów się loguje dziennie/tygodniowo. Fajne do chwalenia się po gazetach i przed inwestorami, ale to jest lekkie nadużycie.
   Dla zobrazowania skali: jeden deal z uniwersytetem w Toruniu to ok 30k kont.

  •  

   Dla zobrazowania skali: jeden deal z uniwersytetem w Toruniu to ok 30k kont.

   @Iudex: Tyle że oni tego nie wliczają do tego bilansu:

   Jesienią ub.r. Agora podpisała umowę, w ramach której darmowy dostęp do oferty na rok otrzymali wszyscy studenci i pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie podano, ile zapłaciła za to uczelnia. Agora informuje jednak, że liczba prenumerat z tej współpracy nie została wliczona do rocznego podsumowania.

   ( https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ile-agora-zarabia-z-prenumeraty-cyfrowej-gazety-wyborczej )

   Szczegółowych danych nie podają, ale rośnie średnia opłata per użytkownik:

   Agora informuje, że jednocześnie wzrósł średni przychód od użytkowników subskrypcji (ARPU), co sugeruje, że rzadziej korzystali oni z promocji cenowych i w większym stopniu wybierali droższy pakiet.

   ( https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gazeta-wyborcza-ma-170-tys-subskrybentow-cyfrowych-37-tys-wiecej-niz-przed-rokiem )

   Ja się zgadzam, że Agora jest obecnie w fazie prawie że dumpingu Wyborczej, o czym zresztą napisałem w pierwszym akapicie (naprawdę każdy prenumerator może zaprosić dwóch następnych! A promocje bywają do 60%, w skrajnym przypadku wychodzi 40 zł/os/rok za premium), ale to jest zupełnie zrozumiałe, że na rynku tak trudnym jak polski, gdzie ludzie nie są przyzwyczajeni do płacenia za treści cyfrowe, potrzeba pewnego okresu przyzwyczajania użytkownika.

   Ale nie wierzę, żebyśmy się fundamentalnie różnili od USA, a tam sprzedaż cyfrowa gazet ma się wyśmienicie. U nas będzie na mniejszą skalę i bardziej opóźnione, ale też będzie. Zobacz jak to się udało w przypadku New York Timesa:

   https://www.recode.net/2018/2/8/16991090/new-york-times-digital-paywall-business-growing-fast-facebook-google-newspaper-subscription

  •  

   @eoneon jest opcja żeby wyborcza przychodziła pdf czy coś po prenumeracie?

   +: eoneon
  •  

   @zeek: PDFa nie ma, bo to trochę nieporęczne by było, ale masz coś takiego - http://czytnik.wyborcza.pl . Do tego premium to też mobi z wysyłką na kindle + aplikacja.

   Tak BTW to "Polityka" ma też fajny ekosystem ze wszystkimi tymi opcjami, tyle że tak jakby lepiej zrobiony + audio czytają profesjonalni lektorzy (w Wyborczej automat).

  •  

   @eoneon > Ale nie wierzę, żebyśmy się fundamentalnie różnili od USA
   A ja wierzę :)

   +: eoneon
  •  

   jeśli naprawdę Orliński zamknie karierę blogerską, to nie wiem gdzie szukać atmosfery z komentarzy pod jego wpisami, czyli miejsc, gdzie dyskutują anony, ale na takim poziomie, że czasem aż nie masz śmiałości się włączyć

   @eoneon: A to ciekawe... blog Orlińskiego miejscem dyskusji na wysokim poziomie?
   Ja pamiętam Orlińskiego jeszcze z czasów, kiedy zaczynał swoją internetową "karierę" na grupach Usenetowych. Generalnie wyglądało to tak, ze co wypowiedź, to się kompromitował, pisał bzdury i przez dyskutantów był ogólnie miażdżony.
   Orliński - jak wnioskuję z jego tekstów, które czasami czytam - przez te lata się nie zmienił. Jak pisał głupoty, tak pisze, przynajmniej w tych dziedzinach, w których mogę to ocenić - o tych, których nie znam, się nie wypowiadam. Jeżeli teraz on jest wyznacznikiem wysokiego poziomu, to jak musiał spaść ogólny poziom wypowiedzi przez te lata...

   +: eoneon
  •  

   @raj: Wiesz, zdaję sobie sprawę z ułomności Orlińskiego (choć na ewidentnych przekłamaniach ze swojej dziedziny go jeszcze nie przyłapałem), ale tak, jego blog to było jedno z ostatnich miejsc oddolnej dyskusji na poziomie w polskim Internecie w mijającej dekadzie. A na pewno wyróżniało się innym spojrzeniem (świecka lewica) niż reszta.

   Niektórzy komentatrorzy, np. awal111 dostarczali mi zawsze ciekawych lektur/nowych spojrzeń z perspektywy tak bardzo zaniedbanej w Polsce, czyli socjaldemokratycznej. Jakby nie to to nie mógłbym być prawdziwym centrystą, wydawałoby mi się, że jestem centrystą, a byłbym zahaczającym o korwinzm liberałem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   A sam Orliński bardzo mi pomógł w sprawie krytycyzmu teorii spiskowych i populistycznej prawicy, wzbudził zainteresowanie infrastrukturą, zrehabilitował nieco Marksa (polecał wykłady prof. Harveya w temacie), zrehabilitował Lamarcka, itp.

   +: raj, Tom_Ja
  •  

   @eoneon: Trochę lewicowych stron w Internecie jest... Ja na przykład bardzo cenię niektórych autorów (nie wszystkich) z portalu Strajk. Chociażby teksty Jerzego Szygiela dotyczące spraw zagranicznych - od niego zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć.
   Jest też prasa taka jak tygodnik "Przegląd" czy nawet Urbanowe "Nie" - wbrew złej opinii tego pisma (i samego Urbana) jest tam wiele naprawdę wartościowych tekstów. A jeżeli chodzi o dyskusję, to dość wartościowe bywa forum "Nie", trzeba tylko przebrnąć i oswoić się ze specyficzną panującą tam manierą, polegającą na tym, że starzy bywalcy tego forum (którzy znają się ze sobą jak łyse konie) non stop wyzywają się nawzajem i używają wulgarnego języka. Ale jeżeli to odłożyć na bok, to się okazuje, że jest tam sporo ludzi, którzy mają naprawdę sporą wiedze w różnych dziedzinach i podają bardzo interesujące informacje.
   Wbrew pozorom, wiesz gdzie też jest w komentarzach dyskusja na dość wysokim poziomie i często na nieoczywiste tematy? Na Joe Monsterze :). Może dlatego, że konta tam są (i zawsze były) płatne.
   Na blog Orlińskiego zajrzałem dosłownie parę razy, kiedy z nim polemizowałem przy okazji którejś z jego notek, ale jakoś nie odniosłem wrażenia szczególnej lewicowości jego, jak i dyskutantów. Raczej bardziej kojarzyło mi się z hipsterstwem ;). To, że Orliński ma lewicowe poglądy, uzmysłowiłem sobie ze zdziwieniem czytając jego opowiadanie s-f zamieszczone w "Fantastyce" w 2008 roku. Poza tym jakoś nie było tego po nim widać ;).
   A tak w kwestii tego, co piszesz o upadku blogów i znikania z sieci "dziennikarstwa obywatelskiego", czy jak to tam zwał, to zapraszam czasami do mnie :). Może i mało kto mnie czyta, może rzadko piszę, ale sobie piszę i pisać będę na tematy, które mnie interesują. Tu na przykład możesz zerknąć, co miałem do powiedzenia o Orlińskim: http://rafa.eu.org/kociamorda.php3?search=orli%F1ski :)

   +: eoneon
  •  

   Twoje wpisy to... wow! Uwielbiam.

   +: eoneon

Gorące dyskusje ostatnie 12h