Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Mirki popadam właśnie w rodzicielską paranoję. Znajoma z pracy przed chwilą oznajmiła, że jej mąż był dzisiaj u lekarza i stwierdzono u niego odrę. Ja mam w domu 7-miesięczne dziecko i teraz nie wiem - chodzić przez 2 tygodnie w domu w maseczce, wyprowadzić się do hotelu, nic nie robić czy co? Jak dla mnie to trochę nieodpowiedzialne z jej strony, że mając takie informacje siedzi w pracy, a z drugiej strony na jakiej podstawie miałaby mieć wolne...
Niech ktoś mądry mi doradzi, bo nie chcę siać paniki, ale przede wszystkim nie chcę narażać małego dziecka...

#pytaniedoeksperta #medycyna #odra #mirkopomusz
  • 9
@NagiMiecz: Do zakażenia dochodzi drogą wziewną przez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych rozpraszanymi przez chorych podczas kaszlu i kichania. Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych - po kontakcie z chorym choruje ponad 90% osób podatnych na zakażenie.
Znajoma z pracy przed chwilą oznajmiła, że jej mąż był dzisiaj u lekarza i stwierdzono u niego odrę


@zagu: Taki kontakt nie jest kontaktem w sensie epidemiologicznym, wirus na powierzchni ubrań jest aktywny przez około 2 godziny. Teraz jest tylko pytanie czy jesteś sczepiony, jeżeli nie to możne warto rozważyć szczepienie poekspozycyjne. Takie szczepienie wykonane do 72 godzin po kontakcie z osobą chorą znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Dziecko z racji wieku