•  

Mireczki,
    Jako, że powoli widać wiosnę za oknem, zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody z moto. Kat. B jest od 9 lat, także na warsztat idą maszyny 125. Problem w tym, że jedna moja styczność z motocyklami to Komar znajomego 10 lat temu + okazjonalnie skuter na minuty (blinkee).

Zastanawiam się jaki potrzebowałbym budżet na początek (moto, ciuchy) żeby wogóle zacząć o tym myśleć. No i wybór samego moto. Mam 190cm wzrostu, więc wolałbym coś większego, żeby nie wyglądać jak na rowerku dziecięcym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie ukrywam, że strasznie podobają mi się choppery, także raczej celowałbym w coś takiego.

Pomóżcie Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#motocykle

•  

@peterr767: 190cm i 125, to chyba na kazdym sprzecie bedziesz wygladac jak na psie, no chyba ze male varadero czy cos w tym stylu (ale to nie chopper). Budzetowo to ile masz, tyle wydasz :) Jak chcesz najtaniej to za kilka stow mozesz sie ubrac i za 3k kupic rozlatujace sie moto. Raczej sie zastanow ile mozesz wydac, a potem juz szukaj w tych cenach i sprzetu i ubran :)

•  

@peterr767 shadow 125 plus dłuższe sety i możesz w miarę komfortowo się turlać :p

•  

@peterr767: Jak jesteś spory to na czoperku będzie jeszcze gorzej. Czopry często mają kanapę na wysokości kolana :D Dla wysokich chyba najlepiej jakieś enduro turystyczne (varadero125, tdr125) lub jakieś supermoto (dt125sm). Jak kupisz taki sprzęt to powinieneś z bananem na twarzy spokojnie polatać z 2-3 sezony.

W wersji bieda możesz kupić buty turystyczne ponad kostkę, ochraniacz na kolana (najlepiej z 2 zawiasami), rękawiczki, jakąś zbroję i kask. Pewnie sporo ludzi się z tym nie zgodzi. Jak kupiłem 125 i z 2 sezony jeździłem bez ciuchów motocyklowych. Miałem tylko kask ls2 jak na skuter i "rękawiczki" bez ochraniaczy. Ciuchy dokupiłem dopiero po zdaniu prawka i kupieniu większego sprzęta, jak skończyłem studia i miałem pracę.

•  

@peterr767 sprawdź sobie hyosung gt125 lub z owiewkami gtr125, to nie choppery ale mają ramę większą

•  

@peterr767 romet 125adv fi , varadero to kupisz styrane , poza tym to wcale nie jest tak duży motocykl jak tu się niektórym wydaje, ma kanapę raptem na 800mm , taki chociażby romet ma 865 wysokosci, a i to nie jest jeszcze najwiekszy motocykl na rynku.może i viadro ma te swoje 15 koni,ale jest cieższy niż romet i ma taki sam moment , 10nm więc szału naprawde nie ma. Jeździłem jednym i drugim, może z racji tego iż romet to nowy motocykl, to po prostu czułem go bardziej. Wszystko zależy od budżetu tak naprawdę. Z używek zerknij na Derbi Terra, całkiem dobry motocykl.

•  

@peterr767 10k powinno starczyć. 2-3k na ubranie reszta na szkolenie z instruktorem, motonga, ubezpieczenie i przegląd po zakupie. Na pewno da się taniej bo bardzo zależy od motocykla. Tutaj przykład podałem dla KTM Duke 125 z 2011.

•  

@MrDeadhead: @DMMotoAdventures: @Kick_Ass: @Argonzz:
      Dziękuję za propozycję Mireczki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Kurczę, nie będę ukrywał, że wizualnie kompletnie mi nie leżą. Z tego, co sam szukałem, znalazłem Shadow 125 i Virago 125. Co sądzicie o tych?

To będzie bardziej sprzęt "na próbę", żeby zobaczyć czy złapię bakcyla na moto. Jeśli tak, to zapewne w przyszłym roku poszedłbym na kurs A i wtedy już zakupił coś konkretnego (czyt. większego). Początkowo celowałem w okolice ~7k, żeby nie wywalać kasy w błoto w razie jakby mi nie podeszło, ale jeśli 2-3k ma iść na ciuchy, to chyba nie zamknę się w tej kwocie.

•  

@peterr767: No to nie myśl, tylko kupuj to co się podoba :D W sumie też chcialem sobie kupić shadow 125 na pierwsze moto, ale koniec końców kupiłem nowego chinola rometa (ogar caffe 125 - ale nie polecam). Shadow i Varadero mają ten sam silnik, w obu masz pełne 15KM - lepsze to, niż 90% 125 które mają w 10KM lub mniej. Takie motocykle mają ten plus, że trzymają cenę, więc nie stracisz wiele jak się znudzi. Smutny jest tylko dźwięk takiego czopera 125V2 na wysokich obrotach. Nie spodziewaj się bulgotu jak jakiegoś potworka 800V2 :D

•  

Przy twoim wzroście to będziesz fatalnie wyglądał na nich. Zobacz może junaka m16, m12 , regal raptor, johny pag itp. To są duże konstrukcje z małymi silnikami.

@peterr767 ubranie to już kwestia indywidualna, kask ls2 200-300 zl, buty mogą być wysokie trekingi, np Dunlopa co mają stabilizowaną kostkę i stalową osłone palców, kupisz już za 100 zł, kurtkę seca 200-300 zł, rękawiczki , najlepiej długie z ochroną nadgarstka,powiedzmy że za jednorazówki zapłacisz około 100 zł, spodnie to też kwestia 200-300 zł, będziesz sobie potem to wszystko wymieniał jak się zużyje. Kupuj kurtkę koniecznie z podpinką, pozwoli śmigać w temperaturach od 5 do 30 stopni ( ͡º ͜ʖ͡º). To wszystko oczywiście opcja ekonomiczna, ma cię ochronić raz przy upadku i do kosza, droższe ciuchy wytrzymają więcej, choć to też nie ma reguły. Ubezpieczenie na motonga to kilkadziesiąt zł rocznie, proste czynności serwisowe zrobisz sam. Pomyśleć warto też o zabezpieczeniu sprzętu , pokrowiec i blokada na tarcze ze screamerem to koszrt około 200 zł. Przy zakupie.motocykla kilkuletniego dojdzie więcej, wymiana opon to koszt około 500 zł , regulacja gaźnika czy synchro przepustnic to zależnie od skomplikowania od 300 do 600 zł, wymiana napędu 300-400 zł, oleje, smarowanie linek 100-200 zł. Wszystko podaje z własnego doświadczenia,ceny warszawskie. Warto zainwestować w podgrzewane manetki , koszt ok 150 zł, do czopera kufraa nie wsadzisz , sakwy
      to kolejne 100-150 zł, wysoka szyba,przy twoim wzroście będzie cię wiatr ostro hamował, 200-300 zł..Tak mniej więcej wyglądają pierwsze koszta. Naukę , o ile nie masz dwóch lewych rąk i nóg to sam załapiesz,albo poprosisz jakiegoś mirka z okolic to ci powie co i jak.

•  

@peterr767 a może po prostu zrób kategorię A i na kursie sprawdź czy ci się podoba? Zawsze uprawnienia zrobione a nóż widelec się kiedyś przydadzą? A koszta mniejsze niż zakup swojego motocykla.

•  

@Argonzz: Też o tym myślałem, ale na razie nie dam rady czasowo zrobić kurs. Trochę jestem aktualnie zawalony obowiązkami aktualnie, dlatego wpadłem na pomysł 125 na teraz, a ewentualnie w przyszłym roku A.

@DMMotoAdventures: Absolutnie nie oczekuję symfonii dzwiękowej z takiego moto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Podobają mi się Shadow, Virago, DragStar, większym problemem jest mój wzrost. Z tego co wstępnie popatrzyłem, to DragStar jest najbardziej przyjazny wyższym osobom, chyba że się mylę

@Kick_Ass: Martwi mnie trochę stosunek wagi do mocy w M16 i M12, chociaż wizualnie są ok. Tylko jak one się mają jakościowo do japońców? Cena jest podejżliwie niska. I dzięki wielkie za obszerny spis potrzebnych rzeczy, na bank się przyda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h