Wpis z mikrobloga

Wiosną planuję podróż rowerem przez Białoruś. Mój plan to dojechać do miejscowości Baranowicze pociągiem z Warszawy i dalej już rowerem na północ w stronę Brasławia. O ile na odcinku Warszawa-Brześć bez problemu mogę wziąć rower do pociągu, to nie mam pojęcia jak na odcinku Brześć-Baranowicze.
Jak wygląda przewóz rowerów pociągiem na Białorusi? Planuję wyrobić wizę, ale ktoś mi powiedział, że do strefy przygranicznej muszę mieć specjalną przepustkę. Czy ktoś ma więcej informacji?

Będę wdzięczny za pomoc. Plan trasy:
https://goo.gl/maps/VHBxf7nssz62

#bialorus #rower #podroze
  • 16
@pitcairn1987: tak jak @szczebrzeszyn09 napisał, powinna wystarczyć Ci wiza. Rzeczywiście, mogą zażądać od Ciebie przepustki gdybyś wjechał do strefy przygranicznej, ale z tego co widzę to praktycznie cała Twoja trasa od Baranowicz nad jezioro Snudy nie zalicza się do niej - wątpliwości można mieć do północnego brzegu jeziora, gdzie zona prawie zahacza o jego brzeg (tak jak na obrazku; na czerwono zaznaczyłem Twoją trasę, na zielono stref przygraniczna), ale myślę że
p.....p - @pitcairn1987: tak jak @szczebrzeszyn09 napisał, powinna wystarczyć Ci wiza...

źródło: comment_nAwcZMZyuUhI88aVH1Y2xqFxXQPg1vYF.jpg

Pobierz
@potezny_biskup heh dzięki. Tak sie akurat składa że docelowym punktem mojej wycieczki ma byc miejscowość Krasnogórka, która lezy idelanie przy strefie przygraniczenj na północ od Snudy. Będę próbował może pokombinować
@szczebrzeszyn09: jeśli chciałeś odnieść się do mojej wypowiedzi powyżej, a przypadkiem kliknąłeś odnośnik do @pitcairn1987 to wyjaśniam że nie chodziło mi o "propusk" na bezwizowy wjazd na Białoruś, tylko przepustkę do przebywania w miejscowościach przygranicznych. Teoretycznie jest wymagana także od Białorusinów, jeśli ci zamierzają wjechać do strefy przygranicznej. Strefa przygraniczna na Białorusi obowiązuje w pasie do 20-30 km przy granicach z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą.
@szczebrzeszyn09: nie rozumiesz o co mi chodzi.
@pitcairn1987 wjeżdża na Białoruś na podstawie wizy, a nie kilkudniowej przepustki do Grodna czy Brześcia. Tak jak zaznaczył na mapie, jego trasa rowerowa od Baranowicz kończy się nad jeziorem Snudy. Tak się składa, że północny brzeg tego jeziora jest położony blisko granicy łotewskiej i zalicza się do strefy przygranicznej. Zgodnie z białoruskimi przepisami, osoby które przyjeżdżają do tej strefy są zobowiązane do posiadania specjalnej
@potezny_biskup kumam nie zbadaliśmy się. Faktycznie jest coś takiego nie miałem tego kwita kiedyś i kulturalne wywalili nas kiedyś z takiego miejsca.... Nie pozwolili namwet zajadać. Spokojnie ale zdecydowanie dali nam znac ze mamy spadać bo nie mamy tych kwitów
@thatguy93: tutaj odnośnik do strony białoruskich wojsk pogranicza, jeśli znasz rosyjski możesz wyszukać informacje co i jak dla każdego obwodu.
Polskie władze również informują o tym obowiązku na tej stronie. Wstawiam screen do konkretnego fragmentu.
W skrócie: jeśli wjeżdżasz przez lądowe przejście graniczne na Białoruś, ale Twoim celem jest dalsza miejscowość np. Mińsk, nie potrzebujesz przepustki mimo że w momencie wjazdu znajdujesz się przez jakiś czas w pogranicznej zonie -
p.....p - @thatguy93: tutaj odnośnik do strony białoruskich wojsk pogranicza, jeśli z...

źródło: comment_vIICsyPjTHqcUDkHXhqRPdHpJIDXmbnC.jpg

Pobierz
@thatguy93: jeszcze tutaj bardziej ogólne info, bez rozbijania na konkretne obwody, między którymi główne różnice to określenie granic zony i sposób pozyskania przepustki:
https://www.gpk.gov.by/pogranichnaya-zona/pravila-poseshcheniya-pogranichnoy-zony-dlya-inostrannykh-grazhdan/

"Чтобы попасть в пограничную зону необходимы:

- действительный паспорт или другой документ, предназначенный для выезда за границу (выданные соответствующими органами государств гражданской принадлежности либо обычного места жительства иностранцев или лиц без гражданства или международными организациями);
- пропуск, выданный органами пограничной службы.

Пропуск может быть индивидуальный или групповой.