•  

@Doman_60:

TFW dzięki PiS-owi powoli wchodzimy w krąg komunistyczny

•  

@Doman_60 hmmm, kto by pomyślał, że jestem kok od komunizmu

+: bdag476
    •  

@Doman_60: ktoś na obrazku myli minarchizm z państwem minimalnym. Choć mogę się też zgodzić, że koncepcje mogą być różne

•  

@JebawczanRysionu: no i socjalizm z socjaldemokracją (jeśli patrzymy na tego osiołka jako przykład partii demokratów w ameryce), no ale co zrobisz

•  

I dlatego wolontaryzm nigdy nie zadziała.

•  

@Doman_60: Generalnie spoko: nie płacisz, nie otrzymujesz usługi. Tylko że rezygnacja z wojska, policji i sądów tworzy kategorię ludzi wyjętych spod prawa, a tak nie da się stworzyć praworządności. Albo wszyscy płacą i mamy praworządność, albo jej nie mamy. Dlatego woluntaryzm nie może być praworządny. Natychmiast pojawią się konflikty, które można będzie rozwiązać jedynie siłą i przemoc jest nieunikniona. Jedyne rozwiązanie to zmusić wszystkich do płacenia na wojsko, policję i sądy. Nie ma innego wyjścia. Oczekiwanie, że ludzie będą rozwiązywać konflikty pokojowo bez sądów i policji jest bardziej naiwne od wiary w komunizm.

•  

@Jah00: temat praw i ich ochrony w akapie jest bardzo interesujący i głęboki, to nie jest tak że tego problemu się w ogóle nie podejmuje

Ale ja tylko wstawiam fajną grafikę, chcę skłonić do refleksji. Kwestia tego czy woluntaryzm to utopia czy nie to sprawa drugorzędna.

•  

Oczekiwanie, że ludzie będą rozwiązywać konflikty pokojowo bez sądów i policji jest bardziej naiwne od wiary w komunizm.

@Jah00: nikt nic nie mówił o byciu pacyfistą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

rezygnacja z wojska, policji i sądów tworzy kategorię ludzi wyjętych spod prawa

@Jah00: formułujesz to tak, jakby niepodleganie pod państwowe niewolnictwo było czymś złym xD

a tak nie da się stworzyć praworządności

może - tylko że żaden z libertarian nie proponuje rezygnacji z instytucji policji, wojska czy sądów

Albo wszyscy płacą i mamy praworządność, albo jej nie mamy.

fałsz niepoparty niczym

Dlatego woluntaryzm nie może być praworządny

jw

Natychmiast pojawią się konflikty, które można będzie rozwiązać jedynie siłą i przemoc jest nieunikniona.

Ciekawe, bo z tego co można zaobserwować na świecie, to inicjatorem największych konfliktów są organizacje, które ty uważasz za zapobiegające im - czyli państwa...

Jedyne rozwiązanie to zmusić wszystkich do płacenia na wojsko, policję i sądy.

Jedyne! Nie ma innego, to niemożliwe, bo ja tak mówię!

Nie ma innego wyjścia.

Słyszysz, debilu? Jedyne!

Oczekiwanie, że ludzie będą rozwiązywać konflikty pokojowo bez sądów i policji jest bardziej naiwne od wiary w komunizm.

Nikt nie mówi, że społeczeństwie anarchistycznym nie będzie sądów czy policji a wszyscy będą się kochali. Wręcz przeciwnie, instytucje egzekwujące prawo i porządek będą istnieć - i jako rynkowe odpowiedniki państwowych monopoli, będą działały tak jak wolnorynkowe alternatywy do innych znacjonalizowanych w przeszłości usług - taniej i efektywniej.

Podsumowując: tworzysz sobie wyimaginowany ciąg przyczynowo-skutkowy "nie ma państwowej policji i sądów -> chaos" który jest totalnie z dupy (istnieje wiele pokojowych społeczności bez państwowej policji). Nie dość, że to zwykły chochoł, to na dodatek i tak z tych błędnych założeń dot. libertarianizmu wyciągasz błędne wnioski. xD

•  

@tyrytyty: szanuję że Ci się chciało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@tyrytyty: No nie. Przedstawiłem realny problem, a ty go kompletnie bagatelizujesz. Niestety to co mówisz jest wewnętrznie sprzeczne. Sądy i policja działają na podstawie prawa. Jeżeli nie wiemy jakie prawo obowiązuje w danej sytuacji to sądy i policja nie mogą działać. Jeżeli twierdzisz inaczej to musisz to bardzo dokładnie i logicznie wytłumaczyć, inaczej się tylko ośmieszasz.

•  

Prawo ma to do siebie, że nie jest towarem. Nie kupuje się go w abonamencie, ani nie rozdaje na kartki. Do tego aby miało ręce i nogi potrzebne jest spójne terytorium na którym będzie ono jednolite. Policja i wojsko jest aparatem jego siłowego wymuszania. I jest z prawem powiązany system sądowniczy i więziennictwo. Takie zależności wymagają sporego stopnia spójności między nimi, a nie dzisiaj płacę abonament sądowi A, policji B (która wymusza kilka systemów prawnych do wyboru po jednym w ramach oferowanych pakietów) a jak co to sprawy będę kierował do rozpatrzenia w sądzie C, bo sąd D to nie tak interpretuje preferowany system prawny jak mi pasuje.