Wpis z mikrobloga

@defoxe
@Forbot
Robiłem kiedyś software do maszyny która miała w taki sposób lutować wspomaganie kierownicy do opla corsy.
Z ciekawych rzeczy na temat takiej maszynki- fontanna lutu jest wypychana azotem a nie powietrzem ze względu na to że się nie zapali. Zanim następuje proces lutowania to wcześniej jest stacja z halogenem który ma za zadanie podgrzać płytkę pcb do określonej temperatury by lut się dobrze przyjął
@pasczakk:
Tak się akurat składa, że pracuję na maszynach do lutowania na fali i selektywnego :)

Nie znam wszystkich rozwiązań na rynku ale te z którymi do tej pory miałem styczność tworzą falę poprzez wypychanie spoiwa pompą mechaniczną (podobną do pompy do wody), lub elektromagnetyczną (cewka nawinięta na rurę w której zmienne pole magnetyczne powoduje ruch spoiwa w górę). Azot jest tam wykorzystywany jako osłona strefy lutowania przed utlenianiem się spoiwa
@axzc
@tirth
https://youtu.be/1UL4SXEGMGU dokładnie taki moduł
Nie znam szczegółów procesu bo jestem prostym automatykiem i dla mnie to był moduł lutujacy- ja miałem oprogramować całą linię w której to była tylko podstacja- ale to z czego wiem to tutaj azot służył za medium do wypychania nagrzanego spoiwa. Mogę się mylić bo technologiem nie jestem.