•  

  Triggeruje mnie, gdy się mówi, że wiara nie jest sprzeczna z rozumem, bo gdzieś tam papież uznaje ewolucję i akceptuje osiągnięcia naukowe.

  Jak tak popatrzeć na sprawy życia codziennego to katolicy:

  -wierzą, że istnieje istota, która miliardom ludzi szepcze złe rzeczy w myślach i namawia ich do złego
  -wierzą, że wypowiadanie wyuczonych formułek do krzyża na ścianie przez zwykłych ludzi może wpłynąć na dyktatora z drugiego końca świata i zapobiec wojnom
  -wierzą, że koraliki i medaliki, które mają przy sobie mogą uratować ich od nieszczęść
  -całują zwłoki "świętych", kawałki ich ciał zamykają w zdobnych szkatułach zwanych "relikwiarzami"
  -rodzą dzieci z ciężkimi wadami skazując je i siebie samych na ciężkie nieszczęśliwe bezsensowne życie całkiem świadomie bo odrzucają aborcję
  -mocno przeszkadza im to, że obcy ludzie tej samej płci chcą sformalizować zwiazek
  -mają mega archaiczne poglądy na sprawy seksualne; jak seks to tylko z szansą na ciążę, masturbacja niemoralna i całkowicie niezdrowa
  -kult cierpienia
  -zjedz mięso w jakiś określony dzień to będziesz miał ciężkie sumienie

  I to wszystko zgodnie z nauczaniem kleru. Rzeczywiście, z rozumem, z logiką to się wcale nie kłóci xd
  Na tym polu powinno się jeszcze rozmawiać, a nie, bo jak Kościół uznaje ewolucje to wszystko spoko xd

  #bekazkatoli #religia #neuropa #naukowcywiary #lgbt #aborcja #ateizm #gimboateizm

  •  

   @Patologiczny_Klamca: to mnie zawsze rozpierdala. Zanim pojawiła się np. teoria ewolucji to wszystko fajnie, Biblia taka mądra książka. Jak się zaczęły pojawiać dowody na ewolucję, a ta jest już właściwie niepodważalna i oczywiście przeczy temu co jest w biblii to chuj kurwa nowa interpretacja. I tak jest z każdym jebanym odkryciem naukowym xD ciekawe co wymyślą, jak znajdziemy pozaziemską cywilizację xD

  •  

   że wiara nie jest sprzeczna z rozumem

   @Patologiczny_Klamca: Ale czemu spłycasz pojęcie wiary/religii tylko do katolików i ateistów?

  •  

   @Patologiczny_Klamca: tym ludziom nie przemowisz do rozumu. Szkoda czasu.
   Kiedys takiej osobie probowalalam wytlumaczyc naukowo o nieskonczonej ilosci plci a on uporczywie odmawial zaakceptowania faktow. Jakies glupie wymowki i zadanie "dowodow". Przeciez to na logike jest i nawet chlop oderwany od pluga powinien zrozumiec idee fluid-genderyzmu ¯\_(ツ)_/¯
   Zero logiki w tych ludziach

  •  

   @Poro6niec: bo wiara w swaroga taka zgodna z rozumem :)

  •  

   chuj kurwa nowa interpretacja

   @wankstain: haha, to nawet nie jest ułamek tego na co ich stać! Mnie najbardziej rozwaliło jak w 2007 zmienili interpretację, że od tej pory nieochrzczone dzieci trafiają jednak do nieba... Jak wiadomo prawo nie działa wstecz, więc ciekawe czy dla tych zmarłych przed 2007 zrobili jakąś niebiańską amnestię czy mają pecha i chuj xD

   pokaż spoiler https://ekai.pl/watykan-dusze-nieochrzczonych-dzieci-ida-do-nieba/

  •  

   ciekawe co wymyślą, jak znajdziemy pozaziemską cywilizację xD

   @wankstain: Papież już mówił, że jeśli zostanie nawiązany kontakt z cywilizacją pozaziemską, to chętnie będą nauczać ich o Bogu.

  •  

   Triggeruje mnie, gdy się mówi, że wiara nie jest sprzeczna z rozumem

   @Patologiczny_Klamca:

   Nie jest sprzeczna z rozumem w momencie gdy nie rozpatrujesz kwestii związanych z wiarą w sposób zdroworozsądkowy. Wiara nie jest logiczna, wiara nie ma być logiczna - to zbiór zasad, które przyjmujesz takie jakie są - dlatego właśnie to jest wiara a nie nauka.

   Każda dyskusja, w której rozmówca próbuje naukowymi argumentami zbić argument wierzącego jest skazana na klęskę ponieważ każdy naukowy argument można zbić jakimś wyssanym z dupy dogmatem. Uważam, że nie powinno się tego robić, bo to strata czasu i energii.

  •  

   @kubako
   @Patologiczny_Klamca

   Nie każda osoba wierząca musi się zgadzać z tymi stwierdzeniami, jak i wiara nie zawsze musi być sprzeczna z rozumem. Spłycając te pojęcia nie różnicie się niczym od znienawidzonych prawaków/katoli/czy jak sobie ich nazwiecie, którzy przy rozmowie o homoseksualistach podają za przykład tych obnażających się na paradach równości.

  •  

   @Patologiczny_Klamca: wiara jest czymś naturalnym, wystarczy poczytać Lema

  •  

   Nie każda osoba wierząca musi się zgadzać z tymi stwierdzeniami, jak i wiara nie zawsze musi być sprzeczna z rozumem.

   @Edi93: a ktoś tak napisał? ja na pewno nie :)

  •  

   @Edi93: Nie zawsze jest sprzeczna ale karolicka taka jaka jest aktualnie jest sprzeczna z rozumem

  •  

   @Patologiczny_Klamca: w sumie nie wiem jak to rozumieć. Jak znajdziemy dowody na istnienie obcej cywilizacji to bd niepodważalny dowód przeczący istnieniu? Lud musi mieć w co wierzyć. Bd nowa interpretacja jak w przypadku ewolucji?

  •  

   ciekawe co wymyślą, jak znajdziemy pozaziemską cywilizację xD

   @wankstain: Nic. Przecież już się zabezpieczyli i któryś papież już mówił że to wcale by nie było sprzeczne z biblią XD

  •  

   @siepan: Mają pecha i chuj, prawie jak Wergiliusz z Boskiej Komedii Dantego xD, chuj że był dobry, pal się w piekle kurwo jebana

  •  

   @Patologiczny_Klamca: jak pasuje do nauki to czytaj doslownie a jak nie pasuje to znaczy że to tylko metafora. Tak to działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: esci
  •  

   @Patologiczny_Klamca
   Mnie rozbija jaskiniowy ateizm.
   Świat jest oparty na wynalazkiach lat wierzących w coś więcej niż samego małego siebie.
   Ciekawi mnie ze takie zwierzątko od kilku lat czytający kilka książek wie lepiej niż inni przed nim. Żeby choć wiedział i napisał coś normalnie po ludzku, tylko zawsze po swojemu.

   +: flajn
  •  

   @wankstain:

   Jak się zaczęły pojawiać dowody na ewolucję, a ta jest już właściwie niepodważalna
   To sobie ją udowodnij.

   +: flajn
  •  

   @wankstain: a jakie są dowody na ewolucje bo z tego co wiadomo cała teoria ewolucji ciągle nie jest udowodniona naukowo to raz. Jeśli chcesz o czymś dyskutować to należy poznać temat albo chociaż liznąć czegokolwiek to dwa. Teoria ewolucji jest sprzeczna np. z dinozaurami. Czemu inne małpy nie wykształciły takie technologii co homo sapiens? nie ma pomostu pomiedzy małpami a człowiekiem. Teoria ewolucji jest pełna dziur. I nie mówie tutaj jako kreacjonista bo jednak jestem into nauka ale obalanie biblii dariwnizmem to tak jak w tym memie z dwoma spidermanami...

   źródło: SPIDERMAN.png

   +: flajn
  •  

   @Patologiczny_Klamca: Taki ciekawy wpis, aż mnie wzięło na przemyślenia. Jak już mi się nie chce bronić katolicyzmu na Wykopie, to jestem złym katolikiem czy szczęśliwym, dojrzałym katolikiem? Hmmm....

   +: flajn
  •  

   @Patologiczny_Klamca: bo religia i jej zapisy w swietych ksiegach okazaly sie byc bzdura na tyle wielka, ze nawet ludzie wierzacy obecnie nie sa juz tak glupi i wiekszosc rzeczy tlumacza naukan przy czym jest to oczywista herezja.

  •  

   @siepan: ale ty to w ogóle przeczytałeś? przecież tam jest napisane jak byk: > “Limbus puerorum” nie należał nigdy do dogmatów wiary, nie ma o nim też mowy w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

   +: flajn
  •  

   @wankstain: jak znajdziemy to bedzie po nas

  •  

   @Poro6niec: bo wiara, czyli przyjmowanie pogladow za prawdziwe bez zadania dowodow z definicji jest sprzeczna z rozumem

  •  

   @Patologiczny_Klamca: a mnie śmieszy takie masońskie stawianie rozumu ponad wiarę i wyśmiewanie się. Rozum, który jest tak kulawy i płytki, że często zawodzi, często nie wystarcza go, ogranicza i często prowadzi do tragedii. Tym czasem wiara zawsze oparta na imperatywie, dogmatach z rozumem nie konkuruje i daje wolność, a nawet metafizyczny sens życia.

   +: Bujek2
  •  

   @wankstain: chłopaku wszystko jest podważalne xD Poczytaj trochę o fizyce kwantowej, bo zaraz się okaże że cała nauka i fizyka do tej pory była w dupie. Generalnie ludzki rozum jest w dupie co doskonale pokazuje gdzie jesteśmy i jakie mamy perspektywy - na przestrzeni sto może dwustu lat planeta zostanie przeludniona i wyniszczona. Mało tego nie poznaliśmy ludzkie organizmu w całości, nie rozumiemy wielu zjawisk, nie mamy wielu leków, nie potrafimy skolonizować innej planety itd itd. A w obliczu śmierci zawsze pozostaje tylko wiara.

  •  

   Triggeruje mnie, gdy się mówi, że wiara nie jest sprzeczna z rozumem, bo gdzieś tam papież uznaje ewolucję i akceptuje osiągnięcia naukowe.

   @Patologiczny_Klamca: wiara nie jest sprzeczna z rozumiem, bo wiara to pojęcie abstrakcyjne i niewyjaśnione; gdyby tak nie było, nie byłaby to wiara. Zamykam temat.

   +: grondir
  •  

   @Patologiczny_Klamca: Każda wiara, niezależnie czy to chrześcijaństwo, islam czy judaizm sprowadza się do mamrotania zaklęć (modlitwy) i adoracji szamańskich obrzędów oraz rekwizytów (kadzidła, talizmany chroniące przez "złem"), a całość jest osadzona na fundamencie pielęgnowania ignorancji ("błogosławieni ci którzy nie widzieli, a uwierzyli").

  •  

   Szczerze mówiąc to ja sobie kiedyś to inaczej wytłumaczyłem. Mówi się że Bóg jest wszędzie a szatan pojawia się tam gdzie nie ma Boga. Dla mnie Bogiem jest dobro. Każdy jest zdolny do czynienia dobra i to jest Bóg. Tam gdzie ludzie nie są dla siebie dobrzy pojawia się zło to chyba logiczne. W interpretację kościoła się nigdy nie bawiłem bo to instytucja polityczną i mam na Nią wyjebane. Wierzę w Boga nie w kościół. Tak więc wychodzi na to że wszystkie religie i ich brak myślą dokładnie to samo tylko wyobrażają sobie w inny sposób proste ))¯_(ツ)_/¯ zawsze się pojawią jakieś zjeby czy to turbo katole czy turbo ateiści turbo islamiści. Nie wiem w jakim celu na wykopie toczy się ta do niczego nie prowadzącą walka ateiści katole skoro wszyscy myślą tak samo . Podsumowując są ludzie i kurwy dziękuję dobranoc (⌒(oo)⌒)

  •  

   @ZlyCzarodziejRumburak: > "A w obliczu śmierci zawsze pozostaje tylko wiara."

   Może dla ciebie xD

   bo zaraz się okaże że cała nauka i fizyka do tej pory była w dupie

   I to jest właśnie piękne w nauce. Dążenie do prawdy poprzez dowody, które możemy ujrzeć własnymi oczami. Ileż razy się zdarzyło tak, że jedna teoria została obalona i zastąpiona nową? Na pewno kilka. Mimo to, dopóki teoria nie została obalona to ludzie się jej trzymali, bo były na nią "dowody" w tym znaczeniu, że ludzie po prostu nie zrozumieli mechaniki zjawiska.

   Generalnie ludzki rozum jest w dupie

   No właśnie, a wiara pochodzi tylko i wyłącznie od ludzkiego rozumu. A jest o tyle gorsza od nauki, że nie możemy, nawet nie powinniśmy próbować jej dowodzić, bo wiadomo, wiara nie opiera się na dowodzie tylko na... wierze xD Więc dlaczego mam ją przekładać nad rozum? xD

   Mało tego nie poznaliśmy ludzkie organizmu w całości, nie rozumiemy wielu zjawisk, nie mamy wielu leków, nie potrafimy skolonizować innej planety itd itd.

   Jeszcze tego nie zrobiliśmy, ale nauka do tego dąży, a wiara jedynie co robi to mówi "bug tak to jakoś zaprogramował i tak musi być".

   a jakie są dowody na ewolucje

   @wiem_wszystko: > a jakie są dowody na ewolucje

   No jest ich kilka a nawet sporo. Z głowy przytoczę, że w skamieniałościach można znaleźć organizmy w różnym stopniu ewolucji, w sumie pewnie można znaleźć nawet żywe organizmy tego typu. Było też coś o tym słynnym nerwie u żyrafy, który biegnie bez sensu najpierw w górę, a potem w dół szyi, nie pamiętam, nie będę zmyślał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Teoria ewolucji jest sprzeczna np. z dinozaurami.

   W jaki sposób?

   Czemu inne małpy nie wykształciły takie technologii co homo sapiens?

   Hmm, może dlatego, że nie są na tyle rozwinięte? xD Może byłaby jakaś inna tak rozwinięta rasa jak homo sapiens, ale widocznie nie były na tyle dobre, by przetrwać naturalną selekcję i "mieć czas" na rozwinięcie mózgu.

   nie ma pomostu pomiedzy małpami a człowiekiem.

   Jak to nie? Współcześnie może nie, ale nie znaczy, że nie było.

   Tak w ogóle, jeżeli teoria ewolucji okaże się błędna, to na jej miejsce wskoczy coś innego, i jestem niemal pewien, że nie będzie to kreacjonizm. Ale za to bardzo prawdopodobne, że kościół nadal będzie musiał wyjechać z nową interpretacją ( ͡° ͜ʖ ͡°) i to był jedyny punkt mojego pierwszego komentarza.

   pozdro z farszem

  •  

   @ZlyCzarodziejRumburak: Ziom, czy właśnie napisałeś że skoro nauka jest wymagająca i skomplikowana, oraz że wraz z kolejnymi odkryciami pojawia się coraz więcej pytań, to kolokwialnie pozostaje nam tylko wiara w zmyślonego kolege? Kurwa napisałeś to z komputera zasilanego prądem, gratuluje XD

  •  

   @Patologiczny_Klamca zapomniałeś o wisience na torcie. Czyli zjesz święty wafel=pójdziesz do nieba

  •  

   @wiem_wszystko: wszystko co napisałeś jest sprzeczne z faktami. Ewolucja jest teorią naukową. Twoja hipoteza o dinozaurach jest jednym z argumentów kreacjonistów (nie znalazłem innych źródeł). I twierdzisz że biblia naukowo przewyższa darwinizm, wcześniej pisząc że jesteś into nauka? wtf?

   +: ms93, GabrielAngelo +8 innych
  •  

   I to jest właśnie piękne w nauce. Dążenie do prawdy poprzez dowody, które możemy ujrzeć własnymi oczami. Ileż razy się zdarzyło tak, że jedna teoria została obalona i zastąpiona nową? Na pewno kilka.

   @ZlyCzarodziejRumburak: @wankstain dobrze to ujął. Karl Popper w "Logice odkrycia naukowego" (wydana w 1934 roku) napisał:

   "Nauka nie spoczywa na niewzruszonych podstawach. Śmiała struktura teorii naukowych jak gdyby wznosi się nad grzęzawiskiem. Przypomina gmach wzniesiony na słupach wbijanych z góry w grzęzawisko, lecz nie sięgających żadnej naturalnej ani "danej" podstawy. Wbijanie słupów przerywamy wcale nie dlatego, że osiągnęliśmy twardą ziemię. Przerywamy po prostu wtedy, gdy uznamy, że tkwią one wystarczająco mocno, aby przynajmniej tymczasowo udźwignąć strukturę."

   Krytycznym racjonalizm i falsyfikalność Poppera jest dobrą lekturą.

  •  

   @wankstain: not o chyba jesteś trochę w fikcji intelektualnej, bo każdemu w ostateczności pozostaje wiara. Nie koniecznie w Boga. Nawet jeżeli ktoś uważa, ze Boga nie ma, to wierzy w to że go nie ma, bo to jest niesprawdzalne dla człowieka, co jest po drugiej stronie. Czyż nie jest tak? Nauka jest piękna zgadzam się, ale tylko z imperatywem wyższym, a nie sama dla siebie. To tak jak z polityką, czy pracą czy wszelkimi innymi dziedzinami. Przez wieki tak to działało. Oczywiście pycha ludzka jest straszna co pokazujesz doskonale, ale to tylko przejściowe :) Wiara nie hamuje nauki, wyznacza tylko imperatyw i zasady życia. Twierdząc, że albo wiara albo nauka manipulujesz i kłamiesz. Stosujesz masońskie podejście. Zgubne. Poczytaj o eksperymencie calhouna, a pojmiesz do czego prowadzi pycha i życie bez imperatywu. Obawiam się, że nie doczekamy się jako cywilizacja ani leku na raka, ani kolonizacji planet, ani innych wspaniałych osiągnięć.

   +: flajn
  •  

   @BananowyAbazur: i na tym mamy opierać istnienie i rozwój cywilizacji? Naprawdę? xD

   +: flajn
  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @sfOwl: głupi jestes i tyle jak nie rozumiesz mojego postu i szkoda z takim szkodnikiem jak ty pisać. gdzie w moim poście jest coś o biblia>nauka. a teroia ewolucji nie jest naukowa jest na to tysiące opracowań i publikacji i nigdy za takową nie została uznana dlatego też pojawiły się dwa spidermany. szkoda strzępić ryja

  •  

   @BananowyAbazur: Najlepsze jest to, że ludzie krytykujący religię nie znają jej istoty, co doskonale pokazujesz. Takie teksty, że religia ludziom wmawia bajki z tysiąca i jednej nocy jest bardzo płytkim jej pojmowaniem, pyszne oceny nie są dojrzałe. Religia katolicka (bo taką ja znam) wyznacza człowiekowi ramy, w których ma się poruszać w rozwoju. Dogmaty nie są żadnymi łańcuchami co doskonale pokazuje rozwój Europy w dobie cywilizacji chrześcijańskiej. Ktoś powie, że wieki średnie były okrutne, Św. inkwizycja itd. - nie ma to jak oceniać wydarzenia sprzed 800 lat ze wspołczesnej perrspektywy xD Inną kwestią jest to, że ludzie krytykujący religię sami wierzą i to wręcz fanatycznie tyle, że we własną religię. Ich religią jest umysł. Narzędzie tak słabe i zawodne, że szkoda gadać. Niejaki John F. Nash już tak chyżo nie bryka. Najlepszym podsumowaniem tego podejścia jest przypowieść o Św. Augustynie i chłopcu na plaży.

  •  
   GabrielAngelo

   +4

   @wiem_wszystko: Czemu teoria ewolucji nie jest teorią naukową? Zdajesz sobie sprawę, że (prawie) cała dzisiejsza biologia opiera się na teorii ewolucji. Chętnie odniosę się do Twoich zarzutów, tylko powiedz na jakich przesłankach wnioskujesz, że jest nienaukowa.

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @Patologiczny_Klamca: Zawsze mnie bawi co o wierze myślą ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia co to jest religia, wiara czy teologia. Najlepsze jest to, że oni na prawdę myślą, że katolicy to się modlą do krzyża albo relikwii jak to jakiegoś pogańskiego totemu... a mamy 2019 rok, jest internet, wikipedia, wiedza leży na ziemi.

  •  
   GabrielAngelo

   +3

   @wiem_wszystko: Nie ma to jak argumentum ad personam. Tak to jest jak do debili chce się wyjść z rzetelną argumentacją i propozycją dyskusji. Sam sobie pisz "na googlach" idioto i przestań się kompromitować; to, że nie umiesz czegoś pojąć nie oznacza, że to nie jest prawda. Czego ja się spodziewałem po debilu piszącym, że teoria ewolucji nie jest naukowa?

  •  

   @GabrielAngelo: Cornelius G. Hunter
   Dlaczego teoria ewolucji nie spełnia
   kryterium naukowości masz i zamknij tę mordę

   https://www.nationalgeographic.com/science/2018/09/darwin-evolution-crispr-microbiome-bacteria-news/
   tu po angielsku o ile umiesz czytać w ogole

  •  

   @Patologiczny_Klamca kościół uznaje ewolucję? xD od kiedy?

  •  
   GabrielAngelo

   +2

   @wiem_wszystko: Sam zamknij mordę pacanie. Jeden artykuł bez cytowań i tekst na National Geographic - świetne źródła. Czytałeś w ogóle ten tekst po angielsku? Wiesz może, że w tej chwili teoria ewolucji to nie darwinizm, a tzw. modern synthesis, czyli w uproszczeniu darwinizm wzbogacony o zdobycze genetyki? Pewnie nie, bo jesteś debilem. W ogóle polecam kurs pisania po polsku, bo wyraźnie masz z tym problem.

  •  

   @bayonetta112 nieskończona ilość płci? Są 2 płci, zależne od tego czy masz chromosomy XX lub XY. Nieskończona ilość płci jest tak samo idiotyczna jak płaska ziemia, leczenie raka witaminą c, czy wynalazek Jerzego Z. Syntezator wody.

   +: Bujek2
  •  

   @panropuch: Czym innym są relikwie jeśli nie właśnie takim katolickim/prawosławnym odpowiednikiem magicznego przedmiotu czy talizmanu? Jaki ma sens przechowywanie paznokci świętego jeśli nie wiara w to, że te szczątki same w sobie mają jakieś nadprzyrodzone właściwości?

   Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii, pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

  •  

   Triggeruje mnie, gdy się mówi, że wiara nie jest sprzeczna z rozumem,

   @Patologiczny_Klamca: nie jest sprzeczna z rozumem, bo wiara jest produktem ludzkiego mózgu (rozumu). Cechą człowieka m.in dzięki której zdominował świat jest oswajanie rzeczywistości także poprzez nadawanie jej elementom pojęć i poszukiwanie prawideł, zależności i harmonii. W tym zrodziła się personifikacja natury i otaczającej rzeczywistości jako osobowego boga.
   Jest to uniwersalny element ludzkiej psychiki i każdy niemal robi to po dziś dzień, codziennie. Kupujesz upragniony samochód i zaczynasz personifikować kupę dobrze zaprojektowanego żelastwa, przywiązywać się do niego, oczekujesz że będzie ci dobrze służył, przecież o niego dbasz, więc "odwdzięczy" ci się tym samym. Pasjonaci motoryzacji snują projekcje o "mistycznej więzi maszyna - kierowca".
   Najbardziej jaskrawy przykład pojawił się ostatnio, gdy padł łazik Curiosity i wysłał hasło wklepane przez zespół programistów NASA, ale ruszyła fala emocjonalnych komentarzy uczłowieczająca Curiosity niczym w pełni świadomego swego romantycznego końca na pustkowiu obcej planety.

  •  

   @koralowiecc:
   Szanuję ten komentarz +1

   @Patologiczny_Klamca:
   Do tego dodałbym, że tak jak ludzie dawniej (nie tylko ludzie, neandertalczyk też podobno grzebał zmarłych) tłumaczyli sobie różne zjawiska w przyrodzie bóstwami, albo wewnątrz siebie złymi mocami... tak i każdy z nas w na codzień ma skłonność do (nad)interpretowania różnych zjawisk. Prawdopodobnie robi to "moduł" mózgu zwany interpretatorem, dużo o nim pisze Gazzaniga i śp. Vetulani.

   Dla przykładu naukowcy badający Marsa początkowo byli przekonani o istniejących tam kanałach https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82y_marsja%C5%84skie

   Z jednej strony rozumiem sprzeciw, bo kościół nagina rzeczywistość i sprytnie dopasować się chce do rzeczywistości od której już dawno się odkleił. Jednak takie wulgarne odrzucenie całego dziedzictwa i kultury jaka się na tych "bajkach" budowała, jest chyba trochę ignorancją. Czy chcesz tego czy nie, ja i Ty postępujemy w pewien sposób zgodnie z 10 rozkazami na wyimaginowanych tabliczkach, na systemie prawnym tymi tabliczkami inspirowanym.

  •  

   @Patologiczny_Klamca: ale wiara w żaden sposób nie jest sprzeczna z nauką, problemem jest religia którą ludzie stworzyli na podstawie jakiejś starożytnej książki fantasy

   pokaż spoiler agnostyk here

  •  

   1.wierzą, że istnieje istota, która miliardom ludzi szepcze złe rzeczy w myślach i namawia ich do złego
   2.wierzą, że wypowiadanie wyuczonych formułek do krzyża na ścianie przez zwykłych ludzi może wpłynąć na dyktatora z drugiego końca świata i zapobiec wojnom
   3.wierzą, że koraliki i medaliki, które mają przy sobie mogą uratować ich od nieszczęść
   4.całują zwłoki "świętych", kawałki ich ciał zamykają w zdobnych szkatułach zwanych "relikwiarzami"
   5.rodzą dzieci z ciężkimi wadami skazując je i siebie samych na ciężkie nieszczęśliwe bezsensowne życie całkiem świadomie bo odrzucają aborcję
   6.mocno przeszkadza im to, że obcy ludzie tej samej płci chcą sformalizować zwiazek
   7.mają mega archaiczne poglądy na sprawy seksualne; jak seks to tylko z szansą na ciążę, masturbacja niemoralna i całkowicie niezdrowa
   -8.kult cierpienia
   9.zjedz mięso w jakiś określony dzień to będziesz miał ciężkie sumienie


   @Patologiczny_Klamca:

   1. W sumie, nie wiem.
   2. Też nie wiem.
   3 i 4 to bym powiedział, ze niezależnie czy ktoś wierzy czy nie to np. ludzie mają ulubioną/szczęśliwą piłkę, koszulkę, inni monety, niektórzy całują pierścień, lub dotykają głowy kolegi który jest ich "lucky", sportowcy, naukowcy... szczęśliwy długopis...
   5.Nie sądzę żeby robili to celowo.
   A i tak większość wierzących czy nie, stara się robić badania prenatalne i przy wadach jednak usuwać płód.
   6. Raczej im nie przeszkadza to, że ludzie tej samej płci chcą sformalizować związek, przeszkadza im że chcą zawierać "małżeństwa", jak wymyślą sobie inną nazwę to pewnie nie będzie problemu.
   7. To prawda kościół jest dosyć archaiczny, ale masturbacja, alkohol, narkotyki wszystko może uzależniać i stać się nałogiem i w taki trochę prostacki sposób starają się przed tym uchronić.
   8.Tak to zdecydowanie dziwne. I wielbienie symbolu krzyża, mimo że zginał na nim Jezus.
   9. To dosyć chybiony argument, bo skoro mi źle z tym, że zjadłem w piątek mięso to twoje twierdzenie jest prawdą. W dużej mierzę to od nas samych zależy jak reagujemy na różne rzeczy i wydarzenia i jak zachowa się nasze "sumienie".

  •  

   @Patologiczny_Klamca: to mnie zawsze rozpierdala. Zanim pojawiła się np. teoria ewolucji to wszystko fajnie, Biblia taka mądra książka. Jak się zaczęły pojawiać dowody na ewolucję, a ta jest już właściwie niepodważalna i oczywiście przeczy temu co jest w biblii to chuj kurwa nowa interpretacja. I tak jest z każdym jebanym odkryciem naukowym xD ciekawe co wymyślą, jak znajdziemy pozaziemską cywilizację xD

   @wankstain: To teraz czekam na cytat z Biblii wykluczający cywilizacje czy nawet życie poza ziemskie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   @Patologiczny_Klamca
   Jest coś takiego jak filozofia nauki, to m. in. szereg założeń i tez o wszechświecie, eksperymentach, wnioskowaniu itd. Metoda naukowa, jak i współczesny uniwersytet na dobre powstały w średniowiecznej Europie, gdzie sądzono, że zadaniem nauki jest odkrywanie i opisywanie stworzonego przez Boga świata, a narzędzia takie jak matematyka do tego służą.

   Więc nie, wiara nie jest sprzeczna z rozumem.

  •  

   @Patologiczny_Klamca: Zapomniałeś o antykoncepcji. Podejście KK do seksualności to według mnie kwestia wystarczająca do uznania, że nie chcę mieć z tą organizacją wiele wspólnego. Lubię czytać te mentalne wygibasy, gdy próbują uzasadnić, dlaczego omijanie dni płodnych jest ok, ale antykoncepcja już nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A wszystko ostatecznie sprowadza się do jednego wersu sprzed 2500 lat nakazującego składać nasienie w pochwie kobiety (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   Aha, ale Stary Testament jest tylko metaforą. Chyba, że nie jest. Trzeba to brać na wiarę, jeśli nie rozumiesz, to nie jesteś jeszcze gotowy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   to mnie zawsze rozpierdala. Zanim pojawiła się np. teoria ewolucji to wszystko fajnie, Biblia taka mądra książka. Jak się zaczęły pojawiać dowody na ewolucję, a ta jest już właściwie niepodważalna i oczywiście przeczy temu co jest w biblii to chuj kurwa nowa interpretacja. I tak jest z każdym jebanym odkryciem naukowy

   @wankstain:

   Rozpierdala Cię, ale chyba Twoja własna ignorancja, no chyba, że nie mówisz o katolikach a o protestantach.

   1. Orygenes [185-254] – Nie uznaje, że Rdz podaje faktyczną historię powstania świata. Uznał, że Bóg ciągle stwarza nowe światy, a ten nie jest pierwszy
   2. Św. Augustyn z Hippony [354-430] – Również nie uznaje, że Rdz podaje faktyczna historię powstania świata. Uważa, że Bóg stworzył wszystko jednocześnie, ale nie wszystko pojawia się od razu, tylko gdy powstaną do tego dobre warunki. Niektórzy uznają to za zapowiedź pierwowzoru ewolucji.
   3. Św. Tomasz z Akwinu [1225- 1274] – Również nie uznaje, że Rdz podaje faktyczną historię powstania świata. Według niego jest możliwe, że świat jest wieczny i stworzony przez Boga.

   3.5 Augustyna i Tomasza można uznać w sumie za ojców kościoła xD

   4. No trudno, ostatecznie Bóg: 20...wszystko urządził według miary i liczby, i wagi! [Mdr 11,20] Nauka kiedyś wyjaśni, jak Bóg stworzył świat
   5. Karol Darwin [1809 - 1882] napisał książkę ,,O powstawaniu gatunków". Super! Św. Augustyn był bardzo blisko.
   6. Wreszcie ks. Georgesa Lemaîtr [1894-1966] tworzy teorię wielkiego wybuchu i już wiesz, jak Bóg stworzył świat
   7. Niestety protestanci, których tradycja teologiczna kończy się przy każdej kolejnej schizmie, twierdzą, że Rdz trzeba czytać dosłownie. I odrzucają teorię wielkiego wybuchu i ewolucji
   8. Wszyscy się z nich śmieją.
   9. Niestety ateiści w ogóle nie znają historii powszechnej, nie mówiąc o historii katolickiej teologii przez co utożsamiają katolików z protestantami i też się z nich śmieją
   10. Zaczynają głosić, że wielki wybuch i ewolucja to dowód, że Boga nie ma, oraz, że nauka i religia się wykluczają
   11. Kolejni ateiści powtarzają to do dziś ;-;.
   12. 2000 Lat tradycji teologicznej i dorobku naukowego do piachu.
   13. ??????
   14. BRAK PROFITU

   No i już w czasach przed naszą erą Biblię uznawano za zbiór metafor a nie za dokładny opis dzień po dniu. No ale do tego potrzeba jakiejkolwiek wiedzy, a nie he he teiści gópje zmnieniajom jak im wygodne

   Strigerowałem się.

   +: Erk700
  •  

   @bayonetta112 możesz mi wytłumaczyć ,,nieskończoność" płci?

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   Wiara to słowo, które moim zdaniem zostało przeinaczone i jest obecnie źle rozumiane nawet przez księdzów. Wia Ra to słowo składających się z dwóch członów, Wia czyli Wiedza i Ra od Boga, co dsje nam Wiedzę o Bogu. Teraz pomyślcie sobie o Bogu jako o wszystkim czego możecie doświadczyć, wszystkim dookoła was włącznie z wami samymi i będziecie wiedzieli czym Wiara jest. Nie słuchajcie ludzi, którzy mówią wam że osoba wierząca to osoba wyznająca Jezusa bo to gadanie dla osiągnięcia swoich potrzeb. Wiara to wiedza o świecie, o otaczającej nas rzeczywistości a nie bajkach zapisanych na papierze. Fizyka czy matematyka i inne mauki to tylko narzędzia dzięki którym można poznać rzeczywistość czyli Boga. Moim zdaniej naukowcy są na codzień bliżej Boga aniżeli księża

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (16)

 • avatar

  #dziendobry #pracbaza ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  odpowiedzi (32)

 • avatar

  Pogromca KJSów

  Somsiad jeździł kiedyś jako pilot w Seicento Sportingu i któregoś niedzielnego popołudnia, gdy spokojnie jechaliśmy jego Peugeotem 205 po dzielnicy, opowiedział mi krótką historię.

  Pod Proszowicami ścigały się Saxofony, Cinquecenta, Seicenta, Xsary, Golfy III VR6, Balena i tym podobne stuningowane tanim kosztem auta, aż tu nagle podjechał jeździec znikąd w seryjnej czerwonej Toyocie Yaris, którą większość kojarzyła z jazdą na eLce. Jakież było ich zdziwienie, gdy Yaris objechał wszystkich, a po zawodach jak gdyby nigdy nic pojechał na zakupy do Geanta.

  Dopiero później ktoś włączył internet i stwierdził, że to była mityczna Toyota Yaris turbo, której powstało jedynie 400 sztuk.

  W porównaniu z Yarisem T Sport o mocy 106 KM, tutaj zamontowano turbinę IHI z max ciśnieniem sprężania 0,45 bara, podnoszącą moc do 150 KM. Samochód jest również obniżony o 15 mm (30 mm w porównaniu ze zwykłym Yarisem), ma aero pakiet oraz bardzo krótką, pięciobiegową skrzynię. Wykres przebiegu momentu obrotowego od 2000 obrotów / min jest niemal płaski, więc dysponuje mocą przy każdych obrotach silnika. Są zmienione wtryskiwacze, inna pompa oleju, pompa benzyny i większa chłodnica.

  Autko waży poniżej tony, do setki zbiera się w 7 sekund, osiąga 205 km/h.

  Doskonały materiał na youngtimera i solidny sleeper, prawdziwy hot-hatch. Na olx jest kilka sztuk, do wyrwania za 20 000 zł.

  #rzetelnafura
  #samochody #motoryzacja #carboners #carspotting #toyota
  pokaż całość

  odpowiedzi (120)