Wpis z mikrobloga

@knrwa123: ja próbowałem coś takiego wykorzystać ale nie udało mi się jakiś wiarygodnych wyników z tego uzyskać, czasami pomiary suchej ziemi różniły się po ~30%
@nielu: @chilon: umyję jeszcze sondy w detergencie i alkoholu bo może zostały jakieś brudy poprodukcyjne na nich i zobaczę czy pomiary będą bardziej zbliżone. Sprawdzę jeszcze za pomocą rezystora co wskaże każda z sond. Ogólnie nie potrzebuję jakiś super dokładnych pomiarów, mam zrobiony taki wieszak na zioła w kuchni i chcę dodać do niego pomiar wilgotności, bo mam problem z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności (na górze gleba jest wysuszona (tak do
źródło: comment_26IITE1chgQ53B2dtgf626jLgvlA30g4.jpg
@azer: bardziej chodziło mi o samą sondę niż o gotowy czujnik (i to jeszcze z pomiarem natężenia światła), bo ja chcę to zrobić po swojemu i wpiąć to do swojego systemu. Szczególnie, że potrzebuję 9 szt.

Będę testował to co mam i zobaczymy jak to się sprawdzi.
Ja używałem tego i jeszcze czujnika deszczu w podstawce. Jak masz ziemię odpowiednią to nie przesycha aż takróżnorodnie.
@knrwa123: Niestety nie mam linków pod ręką, ale jest kilka wpisów na blogach w internecie jak to te "sensory" czasem nawet miesiąca nie wytrzymują.

Najlepszy sensor do wilgotności gleby to dwa gwoździe zalane w gipsie. Pomiar jak najkrótszy, jak najrzadziej. Pomiar odbywa się dwuetapowo, najpierw dajesz napięcie na jeden gwóźdź i odczytujesz z drugiego, następnie dajesz na drugi odczytujesz z pierwszego. Między odczytami nie moze być napięcia na zadnym.

Chaotycznie napisałem
@foxbond: wiem, że napięcie powoduje utlenianie elektrod, dlatego nie planuję robić pomiarów częściej niż co 15-30 min może co 1h. Pomiar ma być robiony w doniczkach o średnicy 12cm więc zabawy z gipsem i gwoździami raczej sobie odpuszczę, jeżeli nie sprawdzi się to co robię to po prostu z tego zrezygnuję.
@knrwa123: testowałem po prostu stabilność pomiaru, jedna sucha doniczka przez ok 24h co pół godziny pomiar. Nie mam już dokładnych wyników ale z pamięci wydaje mi się, że kolejne pomiary potrafiły różnić się od siebie o 30%, przez co odpuściłem już sobie nawet pomiary z mokrą ziemią itd.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@knrwa123: ja kupilem cos w stylu DFR-10305, podobno one nie maja tego efektu korozji. Ale jak sporo czujnikow - kupilem zeby cos z tym zrobić a nawet nie podlaczylem :p