Wpis z mikrobloga

Mireczki, może ktoś pomoże / odpowie mi na parę pytań z #prawo
Mam w rodzinie starszego wujka, to brat mojej babci, więc to trochę taki stryj. Ale że nikogo nie ma w Polsce, to się nim opiekowałem. Ja lub moja mama. Zakupy, i wszystko co się robi przy ludziach którzy ze względu na wiek nie umieją sobie poradzić. Gość ma 70 lat. Pod koniec stycznia, prawdopodobnie się wywrócił i pierdyknął się w głowę, znalazłem go w mieszkaniu nieprzytomnego, wiadomo karetka itd. Teraz leży w szpitalu, jest w połowie sparaliżowany, a świadomość jest powiedzmy średnia.
Ponieważ mam pełnomocnictwo, wypłacam jego emeryturę w banku, opłacam jego rachunki, i kupuję wszystko co potrzeba do szpitala itd. Kiedy rodzinka która jest za granicą, dowiedziała się że nie jest samodzielny, i ja mam pełnomocnictwo do konta, natychmiast zażądali, żeby wysyłać całą emeryturę córce i jego żonie z którą notabene nie utrzymywał kontaktu od co najmniej 15 lat. Niestety rozwodu nie wzięli. Oczywiście nie interesują ich żadne rachunki, i jego potrzeby, twierdzą że wujek jest im coś winny, jakieś stare kredyty itd. Sytuacja wygląda tak, że straszą mnie prawnikami, policją, że okradam wujka, nie mam prawa itd.

Co robić? Jakie ja mam prawa, jakie oni. Czy rzeczywiście ja nic nie mogę? Przecież nie będę utrzymywał stryja z własnej kieszeni, a "rodzince" wysyłał kasę, z drugiej strony, nie chce mieć problemów. #prawo i w sumie #zalesie #pytaniedoeksperta
  • 5
@patryk747: tak w skrócie:
1. sprawdź dokładnie do czego masz to PoA - czy tylko do pobierania emerytury, czy też do pobierania i rozporządzania? Czy jest to oddzielne umocowanie czy też masz tylko dyspozycje w banku? Ważna też jest forma jego udzielenia (zakładam, że co najmniej pisemna) oraz data (przed czy po wypadku, w który miał ograniczyć jego samodzielność).
2. zbieraj kwity - rachunki, potwierdzenia przelwów, paragony itp.
3. każda wypłata